A családpolitika nem szegénységpolitika

Demográfiai helyzetünk jelenti a legnagyobb kihívást az elkövetkezendő néhány évtizedben.

TK
2012. 09. 10. 2:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Az ellenzék azzal támadja a kormányt, hogy visszaállították ugyan a szocpolt, de a feltételek miatt csak kevesen tudnak élni a lakástámogatással. Várható, hogy módosítanak a kritériumokon?
– Furcsa ez a támadás, hiszen éppen ők szüntették meg néhány évvel ezelőtt. Mi visszaállítottuk, de a feltételrendszer miatt valóban kevesen tudnak élni a lehetőséggel. Végig kell gondolni, hogyan tehetnénk szélesebb kör számára elérhetővé ezt a lehetőséget, mindezt úgy, hogy szem előtt tartsuk a költségvetés teherbíró képességét.

– Mik lesznek az első lépések, amelyeket családpolitikai tanácsadóként megtesz?
– Elsődleges feladatom egy demográfiai munkacsoport felállítása. Tagjainak az lesz a feladata, hogy végiggondolják, milyen akadályok tornyosulnak a gyermekvállalás előtt, konkrét javaslatokat tesznek majd a helyzet orvoslására, és népesedéspolitikai szempontból véleményezik a parlament elé kerülő törvényjavaslatokat.

– Kik lesznek a munkacsoport tagjai?
– Ezt csak a megalakulást követően szeretném nyilvánosságra hozni. Mindenesetre a terület komoly, elismert szakembereit kérjük fel.

– Politikus is szerepel majd a tagok sorában?
– Döntően nem politikusok lesznek a tagjai, hiszen éppen az lesz a feladatuk, hogy számukra tegyenek javaslatokat.

– Kitűztek olyasféle célt, hogy fél vagy egy éven belül egy vaskos dokumentumot tesznek a miniszterelnök asztalára, amelyben összegzik tapasztalataikat és javaslataikat?
– Készülhet ilyen összefoglaló dokumentum is, de én inkább a folyamatos munkában hiszek. Szeretném elérni azt is, hogy a testület állandóan napirenden tartsa a családokat érintő problémákat, és folyamatosan tegyen javaslatokat a készülő törvényekhez.

– Ez azt jelenti, hogy legalább a ciklus végéig dolgozik a csoport?
– Reményeim szerint még tovább, hiszen demográfiai helyzetünk jelenti a legnagyobb kihívást az elkövetkezendő néhány évtizedben.

– Reális félelem, hogy a most tízmilliós magyar lakosság nyolcmillió alá csökken?
– Ezt nagyjából 2100-ra jósolják a kutatók. De valójában nem a nyolcmilliós lélekszám a gond, hiszen egy ország jól működhet ilyen lélekszámmal is, sok ennél kisebb ország is létezik, és lehet akár 50 millió fővel teljesen egészségtelen korszerkezetű. A probléma az, hogy mire nyolcmillió alá csökkenünk, rendkívüli mértékben elöregszik a társadalom, amelynek súlyos társadalmi és gazdasági következményei lesznek. Ha nem születnek gyerekek, nagyon nehéz időskor vár mindenkire. Másfélszer ennyi gyermek megszületésére lenne szükség ahhoz, hogy a következő generáció ugyanolyan létszámú legyen, mint az előző.

A teljes interjút a Magyar Nemzet hétfői számában olvashatják.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.