Véget ért a hódmezővásárhelyi időközi önkormányzati választás, amely Almási István, a Fidesz–KDNP jelöltjének győzelmével zárult. Az eredmény egyáltalán nem meglepő, mivel a jobbközép pártok 1990 óta egyszer sem szenvedtek vereséget a városban. A választás részletes elemzése kapcsán először a részvételt érdemes górcső alá venni, mivel a balliberális oldal sok esetben azért nem fogadja el hitelesnek ezeket az eredményeket, mivel véleményük szerint túl kevesen szavaztak.
Hódmezővásárhelyen szeptember 2-án 33,06 százalék élt állampolgári jogával. Ez a 2010-es önkormányzati választáshoz képest közel nyolcszázalékos visszaesés, ami egyáltalán nem tekinthető jelentős mértékűnek. A 10 ezer lakosnál népesebb városokban az időközi választásokon általában 20-30 százalék közötti a részvétel, így a csongrádi városban ennél lényegesen aktívabbak voltak a választók.
2010-es szinten a Fidesz–KDNP
Mint ismert, a választást a Fidesz jelöltje nyerte a szavazatok 52,31 százalékával, ami 14 százalékos visszaesést jelent Lázár János 2010-es eredményéhez képest. Elsőként érdemes megjegyezni, hogy kormánypárt egy ciklus félidejében még sohasem ért el ilyen jó eredményt. Erre a legjobb példa a pécsi polgármester-választás ahol Szili Katalin, az MSZP jelöltje kétharmados arányban szenvedett vereséget az akkori ciklus félidejét követő évben.
Másodszor a kormánypárt még mindig képes volt a szavazatok több mint 50 százalékának a megszerzésre, ami Lázárnak például a 2002-es önkormányzati választáson nem sikerült. Fontos azt is megjegyezni, hogy a kormánypárti jelölt a voksok közel akkora arányát szerezte meg, mint amennyit a Fidesz–KDNP-pártlista kapott 2010 tavaszán.
Messze vannak
A választás legnagyobb átrendeződését a második és a harmadik helyen láthatjuk. A Jobbik 2010-ben még meg tudta szerezni a dobogó második helyét, míg most Kis Andrea, az MSZP aspiránsa futott be ide. Ez valóban azt mutatja, hogy a szocialisták javítottak 2010-es pozíciójukon, ami ellenzékben nem olyan nehéz, de még így is több mint 10 százalékkal maradnak el a 2002-es és 2006-os parlamenti választáson nyújtott teljesítményüktől.
A Jobbik mostani szereplése bár százalékosan jobb, mint a 2010-es önkormányzati választáson elért eredmény, de a parlamenti választáshoz képest nyolcszázalékos veszteséget könyvelhettek el, ráadásul az MSZP jelentős előnyre tett szert velük szemben. A szélsőjobboldali párt így egyre távolabb kerül attól, hogy ők legyenek az ország legerősebb ellenzéki pártja.
A szocialisták minden bizonnyal nagy sikerként fogják értékelni a választást, mivel a 2010-es önkormányzati választásokon kapott nyolc százalékhoz képest javítottak, de a győzelemre így sem volt semmi esélyük. A Jobbikban vélhetően a gyenge szereplés tovább élezi az ellentéteket, mivel jól láthatóan két évvel ezelőtt elérték növekedésük felső határát, és azóta csak veszteségeket szenvednek el. A kormánypártok magabiztos győzelme nyugalmat adathat a további munkához, mivel hazánkban a ciklus félidejében még egyetlen hatalmon lévő párt sem könyvelhetett el ilyen sikert.