Valószínű az új választójogi eljárási törvény és az IMF-tárgyalások lesznek a középpontban, bár meggyőződésem, hogy a diplomáciai kérdések az azeri baltás gyilkos kiadása után sokkal nagyobb figyelmet fognak kapni, s valószínű, bármennyire is le akarja venni a miniszterelnök az ügyet a napirendről, az újra és újra elő fog bukkanni – felelte Zárug Péter Farkas az MNO kérdésére, amely szerint mik lehetnek ősszel a politikai erőtér uralkodó témái. Györmöre Máté is úgy látja: alapvetően két nagy téma fogja uralni az őszi ülésszakot, az EU/IMF-tárgyalások és a választási eljárásról szóló törvény. A Magyar Progresszív Intézet elemzője szerint az első néhány héten még a Safarov-ügy is meghatározó lesz, hiszen a politikusoknak most lesz lehetőségük reagálni az elmúlt napok eseményeire. A kérdés azonban lecsenghet egy-két héten belül, ha nemzetközi szinten sem sikerül napirenden tartani – mondja Gyömöre.
Költségvetés és gazdasági témák
Hétfőn kezdi meg az őszi ülésszakot az Országgyűlés. A jövő évi költségvetést megalapozó törvények, a munkahelyvédelmi akcióterv végrehajtásához szükséges törvényjavaslat általános vitája, illetve az új polgári törvénykönyv lesznek a forró témák. Az őszi ülésszakon, mint ebben az időszakban általában, a gazdasági kérdések fognak dominálni az Országgyűlésben, elég csak a költségvetés elfogadására gondolni. Általában a tavasz az, amikor az úgymond könnyebb témák terítékre kerülhetnek – hangsúlyozza Gyömöre. A szocialisták komoly gazdasági vitákra számítanak – folytatta az elemző –, erre utal Mesterházy Attila bejelentése is, mely szerint gazdaságpolitikai programot dolgoznak ki szeptember végéig. Az elemző úgy látja: az MSZP egy erőteljesebb baloldali fordulatot hajt végre az utóbbi időben. Megértő fülekre találhatnak, hiszen „válságos időkben a baloldali ígéretek jobban csengenek”, az azonban nagy kérdés, hogy a választók mennyire hisznek nekik – mondja.
A pártban elindult fiatalítás is a hitelesség növelését szolgálná, de a népszerűség egyelőre nem emelkedik, a lépés pedig számos kockázatot is hordoz, hiszen sok ismeretlen arc előretolása könnyen vissza is üthet – véli az elemző. Gyömöre hangsúlyozza, hogy a táborok ugyan egyelőre nagyon befagyottak, de a bizonytalanokat esetleg elérheti az MSZP – egy részük el szokott menni szavazni, és inkább balra voksol. Gyömöre szerint a kormánypártok számára is egy gazdasági téma hozhat népszerűséget, mégpedig a munkahelyvédelmi akcióterv tárgyalása. A kérdés a munka köré épített kormányzati stratégiába is jól illeszkedik – emelte ki az elemző.
A helyzet megkívánhatja a hiperaktív törvényalkotást
Zárug szerint nem fordult nyugodt időszakba a kormányzás az idei nyár után. Úgy látja, hogy vannak feszültségek a kormánypárti frakcióban, „azonban a kormányfőnek még mindig jócskán van adu a kezében a kétharmados parlamenti többség összetartására". Valószínű, a fordulatszám nem sokat fog változni, ám a nyár elején Áder János már jelezte a parlamentnek, hogy ő nem megy bele azokba a trükkökbe, ami ész nélkül turbózta a jogalkotás munkaütemét, s így várható, hogy a minőség javulni fog – fogalmazott Zárug azzal kapcsolatban, hogy milyen sebességet vehet fel a jogalkotás. Szerinte azonban „mind a gazdaság állapota, mind a kormányzati cselekvések ritmusa, úgy tűnik, folytatja a hiperaktív jogalkotást”.
Járható út a választási feliratkozás
A valódi vita majd a tételes szöveg és textus szerinti szabályozás alapján lehet csak valódi szakmai vita – utalt a szakember a választási eljárási törvénnyel kapcsolatos csörtére. Szavai szerint egyelőre a szándékokból az látszik, hogy a feliratkozás intézményének elvi akadálya nincs – még ha nem is tartozik alkotmányos tradícióink közé –, ugyanakkor nem kellő figyelemmel komoly alkotmányos aggályokat is felvethet. Egyébként éppen ezzel összefüggésben nyilatkozta Rogán Antal a Magyar Nemzetnek: álkonfliktusnak tartja a választói feliratkozásról szóló vitát, ugyanakkor a készülő törvényről szerinte viszont mindenképpen ki kell kérni az Alkotmánybíróság előzetes véleményét. Pénteken pedig arról beszélt: a választási feliratkozás intézményére szükség van, mert egy új képviselő-választás csak így lesz megvalósítható és sikeres. A rendszer kidolgozásánál a szakértők figyelembe vették a Velencei Bizottság elvárásait is, ennek egyik kitétele, hogy a parlamenti választás napja előtt tizenöt napig lehetséges a feliratkozás – hívta fel a figyelmet Rogán. A Fidesz frakcióvezetője szerint ez az intézmény erősíti többek között az aktív állampolgárságot, „és aki nem akar élni a szavazás jogával, azt nem zavarjuk”. A törvényjavaslatot Lázár János nyújtja be egyéni képviselői indítványként.
Már most a 2014-es választásokra figyelnek
A pártok egyébként már ősszel megkezdik a felkészülést a 2014-es választásokra, hiszen ha az előzetes regisztráció megvalósul, előbb el kell kezdeni a kampányt. Már zajlik a szervezetépítés, az aktivisták keresése, hiszen 2013 második felére el kell készülni mindenkinek. Ebbe a folyamatba illeszkedik az LMP tisztújítása és a szocialista választókerületi felelősök tervezett kinevezése is – emeli ki Gyömöre Máté. Ide kapcsolódóan Zárug Péter Farkas elmondta: erősödni fog a kommunikációs kontroll szerepe, és teljes gőzzel a kampány felé fordulnak. Különösen, ha megszabadulnának a legnagyobb tehertételüktől, a kopogtatócédulás rendszertől. Fő feladatuknak ettől kezdve a feliratkozás szervezését tekintenék.