A trágya fele, stratégiai hiba: Bajnai a Millánál szónokol

Fodor Gábor elhűlt, Kopiás Attila Steve trágyáról és ordenáré pofátlan hazugságról írt, Gyurcsány Ferenc pedig stratégiai hibáról értekezik.

Tompos Ádám
2012. 10. 11. 11:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nincs valami közölnivalótok? – áll a kérdés az Egymillióan a magyar sajtószabadságért Facebook-csoport üzenőfalán. A feltételezett válasz hamarosan meg is érkezett: a bázisdemokraták egyhangú szavazással kimondták a Milla Egyesület megalakulását, melynek elnöke a korábbi droglobbista Juhász Péter lett. Céljuk, hogy elősegítsék „a demokratikus jogállami keretek helyreállítását és megszilárdítását”, valamint „az állampolgári tudatosságot annak érdekében, hogy a polgári szabadságjogok védelmét a nyilvános és aktív állampolgári részvétel is biztosítsa”. Állításuk szerint aki ezek mellett az eszmék mellett elkötelezett, az csatlakozhat is.


Rendszerkritika, összefogás, zászlóbontás

Arról nem írnak a bejegyzésben, hogy Bajnai Gordon lesz az október 23-ai tüntetésük utolsó felszólalója. Pedig a korábban lebegtetett hír immár hivatalos: a Haza és Haladás Közpolitikai Alapítvány elnöke beszédet mond az ’56-os forradalom évfordulóján a Szabad Sajtó útján. A találgatások most arról folynak, hogy mit is fog majd mondani Bajnai: szó volt már a zászlóbontás bejelentéséről, a HVG.hu szerint pedig arról lesz majd szó, hogy „az ellenzéki összefogás csak eszköz, nem cél”, az ATV internetes oldala viszont arról ír, hogy az elmúlt húsz év elemzése és mértékadó rendszerkritika várható.

A szőrösszívű kapitalista

Az utóbbi verzió meglehetősen pikáns lenne, hiszen Bajnai karrierje tökéletesen megjeleníti a rendszerváltás balliberális nyerteseinek életpályáját. Dióhéjban: egyetemista éveiben a KISZ-utód Demiszben kezdte Gyurcsány Ferenccel az oldalán, aztán két vállalatban is együtt üzleteltek a kilencvenes években. Bajnai a jelenlegi jegybankelnökkel, Simor Andrással is dolgozott egy vállalatban, majd a piaci tőkefelhalmozás után, bármiféle választáson való elindulás nélkül miniszterként tért vissza a nagypolitikába. „Bajnai egy szőrösszívű kapitalista, aki miatt emberek lettek öngyilkosok” – mondta az önmagát rendre szakértőként jellemző miniszterelnökről Kertész Ákos író korábban.


A trágya fele

A hír azonban a „demokratikus ellenzék” más szereplőinél is kiverte a biztosítékot. Kopiás Attila Steve, a Börtön Helyett Lakhatást nevű mozgalom tagja korábban fel is szólalt a Milla egyik demonstrációján, de blogbejegyzéséből kiderül: Bajnai még neki is sok. „Mindannak a trágyának a fele, amitől az emberek nagy része szabadulni akart, olyannyira, hogy még a kétharmados Fidesz is jó ötletnek tűnt nekik, az az ő kormányzati vezetői ideje alatt történt” – írja. „Ordenáré pofátlan hazugságnak” tartja Bajnai azon korábbi kijelentését, hogy nem politikus. Bejegyzését azzal zárja: „Mi, akik jelenleg szociális alapon is kritizáljuk a kormányt, ne tegyünk már úgy, mintha e téren Bajnai ne a skála ugyanezen felére esne. Lehet, valószínű, hogy kevésbé, de akkor ne azt mondjuk, hogy ő a megváltó, hanem hogy ő a kisebbik rossz.”

Fodor elhűlve figyel

Nem lelkesek a hírtől a Demokratikus Koalícióban (DK) sem. Gyurcsány Ferenc pártja honlapján arról írt, hogy a „Milla nem megegyezni akar, hanem erőt építve zsarolni, alárendelt szerepbe kényszeríteni bennünket” (mármint az MSZP-t és a DK-t – a szerk.). Teljes tévedésnek tartja, ha Bajnai a Milla élére akar állni, szerinte egykori minisztere nem osztozhat a múlt eltörlésének politikájában. „Bajnai mostani döntése több mint ellentmondásos, hajlok rá, végzetes stratégiai hiba” – írja. Hasonlóan vélekedik a DK alelnöke, Debreczeni József is. A közíró azt rója fel a Magyar Narancsba írt publicisztikájában, hogy Bajnai nem tett semmit azért, hogy a baloldal elkerülje a 2010-es bukását és az „antidemokratikus jobboldal” győzelmét. Fodor Gábor ex-SZDSZ-es politikus az ATV-ben arról beszélt, hogy korábban ugyan elment a Milla tüntetéseire, de most elbizonytalanodott. Bajnai meghívása szerinte „az ellenzék megosztásának újabb drámai terepe”, ezért „elhűlve” nézi a fejleményeket.

Külön csavar a történetben, hogy a jelek szerint Bajnai környezetében sem feltétel nélkül fogadják el a Millát. Erre utal legalábbis Szigetvári Viktor Inforádiónak adott interjúja, ahol a Haza és Haladás kuratóriumának tagja a Milla nevét ugyan nem említette, de elmondta: nem hisz a zöldmezős politikai szüzekben. Ártalmas értelmiségi giccsnek jelezte azt az igényt, hogy jelenjen meg egy olyan erő, amelyik kellően konzervatív, de úgy hozza el a Fidesz szavazóit, hogy közben nem is annyira konzervatív.

Elvek és a valóság

A Milla többször felszólalt a homofóbia, a szexizmus és a nők hátrányos megkülönböztetése ellen, a csoport alternatív köztársasági elnöke mégis az a Dopeman lett, aki a politikai korrektséget semmilyen formában nem fogadja el. Ha úgy alakul, eredeti célkitűzésüket, a sajtószabadság védelmét is felülírják, többen átkeresztelték a Facebook-csoportot, és „Egymillióan a magyar cenzúráért” névvel illették Juhászékat, amikor azok a „civil érdekérvényesítés nagyszerű példájának” nevezték, hogy Setét Jenőék elérték, hogy a közmédia ne ismételje meg Pesty László cigányokról forgatott dokumentumfilmjét. Viszont nem foglaltak állást akkor, mikor Facebook-oldalukon kontrollálatlanul jöttek a rasszista, cigányozó kommentárok Orbán Viktor egyik Kőszegen készült fényképéhez: ezeket nem moderálták ki, nem fejezték ki egyet nem értésüket. Szoktak szónokolni a nemzeti minimumról is, ám Trianon évfordulóján a brit gyarmatbirodalom széteséséhez hasonlították azt, hogy a párizsi békediktátumok miatt elcsatolták Magyarország kétharmadát. „Mégsem rinyálnak, hogy vissza Indiát, az USA-t, Ausztráliát vagy Kanadát” – állt a bejegyzésben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.