Áder: Nem a Habsburg-ház trónfosztása a lényeg

Az áldozatként hullajtott vérből mindig élet sarjad, a gyásznak pedig "az élet felé kell fordulnia" – fogalmaz az aradi vértanúk emléknapján Áder János államfő.

BuL
2012. 10. 06. 12:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Áder János azt mondta, hogy az 1848–49-es szabadságharc értelme nem a Habsburg-ház trónfosztása volt, hanem Magyarország polgárosodása, a kiegyezést követő évtizedek soha nem látott kulturális és gazdasági fejlődése. A köztársasági elnök Rátóton abban az emlékparkban mondta el beszédét, ahol a hagyomány szerint 1861-ben a haza bölcse, Deák Ferenc ültetett tizenhárom tölgyfát az Aradon kivégzett mártírok emlékére, és ahol az országban egyedülálló módon valamennyi aradi vértanú nevét külön díszsíremléken örökítették meg.

Úgy fogalmazott: a kiegyezés során a magyarok lépésről lépésre visszahódítottak „mindent, amit Világoson, Aradon vagy Pest-Budán 1849-ben eltiportak. Életté és valósággá vált mindaz, ami 1849 októberében végképp elveszni látszott.”

Az aradi tizenhármak mártírhalála, Batthyány Lajos, az első felelős magyar miniszterelnök és 1848 valamennyi hősének vértanúsága a kiegyezés utáni egyedülálló felemelkedésben, a magyar polgárosodásban nyeri el értelmét. Abban, hogy megértsük, nemcsak az a kérdés, igazunk van-e, hanem az is, hogy az igazságból mennyit vagyunk képesek elfogadtatni a bennünket körülvevő világgal – mondta az államfő.

Deák Ferenc is ezt tette

Véleménye szerint 1848–49 és a Deák Ferenc által szorgalmazott kiegyezés azt is üzeni számunkra, hogy nem önfeladást jelent a gyászt életerővé, a csatavesztés tanulságait győzelemmé formálni.

„Épp ellenkezőleg. Ez a dolgunk, mert van, amikor halni kell a hazáért, és van, amikor élni és tenni kell érte” – mondta a köztársasági elnök. Deák Ferenc is így tett, amikor tölgyfákat ültetve tisztelgett a vértanúk emléke előtt, és tette, amit kellett, hogy győzelemre vigye mindazt, amiért a szabadságharc hősei életüket áldozták – fűzte hozzá.

A megemlékezés résztvevői a Szózat eléneklése után a rátóti Széll-kastély kertjébe vonultak, ahol Lantos Csaba, a Széll Kálmán Alapítvány kuratóriumának elnöke az egykori miniszterelnök munkásságát méltatta.

V. Németh Zsolt, a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára köszöntőjében arról szólt, hogy a jelenlegi kormányzat Széll Kálmán munkásságának folytatója, hiszen amikor az államháztartás rendbetételén dolgozik, az ő nyomdokaiban jár.

Rogán: A szabadságért mindig érdemes küzdeni

Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc vértanúi olyan hősök, akik arra emlékeztetnek, hogy a szabadságért mindig érdemes küzdeni – mondta Rogán Antal, a főváros V. kerületének polgármestere szombaton, az aradi vértanúk napján a Batthyány-örökmécsesnél.

A hősök arra emlékeztetnek minket, hogy a szabadságért mindig érdemes küzdeni, az igazunkért mindig érdemes kiállni – hangsúlyozta Rogán Antal a mintegy száz megjelent emlékező előtt. A Fidesz frakcióvezetője kijelentette: „a szabadságunkért, a függetlenségünkért ma is meg kell küzdeni. Csak éppenséggel más birodalmakkal; lehet, hogy azok a nagyhatalmak a pénz nagyhatalmai, lehet, hogy azok a nagyhatalmak spekulánsok álarcába bújnak.”

Rogán Antal beszédében kitért arra, hogy szerinte a történelem nagyon vitatott személyisége nem mindig alkalmas arra, hogy mindannyiunk előtt hős legyen. Azok mindenképpen szobrot érdemelnek, akik az életüket áldozták a szabadságért, Magyarországért – tette hozzá. A polgármester szerint példaként csak azok állíthatók az emberek elé, akiknek a teljesítményén, sikerén vitatkozni „semmilyen körülmények között nem lehet”.

A megemlékezés végén a Batthyány-örökmécsesnél koszorúkat helyeztek el, az önkormányzatnak, a parlamenti pártok kerületi szervezeteinek, valamint civil szervezeteknek a képviselői.

A Vajdaságban is megemlékeztek

Az aradi vértanúkra emlékeztek szombaton több vajdasági magyar településen is. A központi megemlékezést Eleméren rendezték. A helyi Szent Ágoston-templomban 11 órakor tartott gyászmisét Gyuris László celebrálta. Megemlékező beszédet mondott Nikowitz Oszkár, Magyarország belgrádi nagykövete és ifj. dr. Korhecz Tamás, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke. A rendezvény az emlékezés koszorúinak az elhelyezésével zárult.

Az aradi vértanúkra emlékeztek Adán is, ahol a helyi önkormányzat szervezésében a katolikus temetőben található 1849-es emlékműnél tartottak megemlékezést. A helyi önkormányzat nevében Bilicki Zoltán polgármester és Búcsú Attila, a községi képviselő-testület elnöke, a Magyar Polgári Szövetség nevében Sass Tamás alelnök, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége nevében Kalmár Gábor, a községi szervezet elnöke, a Demokrata Párt nevében pedig Tóth Tamás tartományi parlamenti képviselő és Tóbiás József tartományi parlamenti képviselő helyezett el koszorút.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.