Szanyi: Az SZDSZ soha nem volt az MSZP szövetségese

A baloldali összefogásról, az esetleges miniszterelnök-jelöltről és a szocialisták új stratégiájáról is beszélt az MNO-nak Szanyi Tibor.

Kovács András
2012. 10. 07. 17:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Az MSZP Dunaföldváron egyesek szerint a függetlenség álarca mögé bújva adta el a jelöltjét, és így lényegesen könnyebb volt nyernie, mennyire állja meg ez a helyét?
– Ez a beállítás csak azoknak adható el, akik nem dunaföldváriak, mivel Horváth Zsolt már volt polgármester a településen. A városban finoman szólva is nagyon jól ismerik, és tudják a párthovatartozását is. Horváth 2010-ben mindösszesen néhány szavazattal maradt le akkori fideszes kihívójával szemben, magyarul nem egy új jelenséggel találkoztak a helyiek. Egyébként Horváth megbeszélte a helyi MSZP-vel, hogy ő függetlenként indul, nem volt benne semmi ördöngős taktika, és utólagosan nézve a számok alapján tisztán szocialista logóval is nyert volna. Ami kifejezetten előremutató ebben a dologban, hogy a megválasztott polgármester nyitott a civil szféra felé, ami egyébként országos igény is volt. Így Horváth nem egy párt, hanem ennél szélesebb kör támogatását bírja.

– Ez a stratégia országos szinten is folytatódni fog?
– Önkormányzati szinten modellként tudnám ajánlani azoknak, akik rendelkeznek már elismert helyi teljesítménnyel. Aki helyben pozitív értelemben jó munkát végzett, az bátran induljon el függetlenként, és szerezze meg hozzá – automatikusan – az MSZP támogatását. Horváth tudta magáról, hogy van teljesítménye, ezért azt mondhatta, hogy gyerekek, ti támogassatok engem a jelenlegi helyzetben mint független politikust, és nem fordítva.

– Országgyűlési választási szinten is működhet egy ilyen modell?
– Az országgyűlési képviselőség, az más, mivel megnövelték a választókerületek méretét, így helyi ismertséget szerezni egyáltalán nem könnyű. Ott azt ajánlanám, hogy a jelölt kiválasztásnál a térségi politika menti gondolkodás érvényesüljön. Egyébként a párton belül a jelöltek kiválasztása a jelenlegi menetrendet figyelembe véve 2013 végén zárulhat le. Olyan jelölteket kell találni, akik kötődnek is a helyi viszonyokhoz, így például Borsodban nem indulhat csongrádi kötődésű politikus.

– A Bajnai-féle Haza és Haladás Alapítvány augusztus közepén megjelent tanulmánya óta felgyorsult a miniszterelnök-jelölt keresés a baloldali pártok között, egyre többen sürgetik, hogy már most meg kell találni az ideális személyt. Hol tart ez a folyamat?
– Engem például a mai nap folyamán eddig a percig egyáltalán nem foglalkoztatott a miniszterelnök-jelölt személye, kivéve, hogy most ön rákérdezett. A helyzet a korábbiakkal szemben viszont lényegesen egyszerűbb. Az MSZP tanulva az elmúlt évek hibáiból átstrukturálta a gondolkodását. Először is, hogy ki a demokrata, az egy viszonylag egyszerű szituáció, s noha van szűkített és kiterjesztett demokrácia, amíg vannak szabad választások, addig demokratikus a rendszer. Sokan mondják, hogy amit a Fidesz csinál az nem demokratikus, de mindaddig, amíg nem lehetetlenítik el a választásokon való leválthatóságát, addig ez demokrácia, még ha csökött is. Ha persze a regisztrációt a jelenlegi formájában fogadják el, akkor viszont azt mondom, hogy a Fidesz a maga részéről befejezte a demokratikus létét. Baloldalinak pedig azt tekintem, aki magát minimum annak nevezi. Ismerek elég sok pártnevet, de az MSZP-n kívül mástól alig hallottam, hogy deklaratívan kijelentette volna, hogy ő baloldali lenne.

---- Ki a baloldali? ----

– Schiffer András nemrég egy interjúban magát baloldalinak nevezte.
– Magát lehet, de egy párt esetében majd akkor hiszem el, ha ezt az alapszabályában is rögzíti. Az MSZP egyértelműen meghatározta az alapszabálya elején a baloldaliságát. Nem igazán látok ilyet más erőktől, de attól persze még tarthatják magukat baloldalinak.

– A Demokratikus Koalíció alapszabályában sem találta ezt meg?
– Nekem a halvány utalás nem elég. Ez a kvázi „figyelemmel a baloldali értékekre” kitétel nem elég, minthogy a jobboldal is lehet figyelemmel baloldali értékre. Európában elterjedt dolog, hogy a baloldali pártok deklaratíve elutasítják a neoliberalizmust, mivel ez okozta a válságot. A neoliberalizmus az MSZP kormányzásában is jelen volt. Sajnos a 2002–2010 közötti időszak inkább volt túlterhelve neoliberális elemekkel, mint amit az én baloldali ízlésem megengedett. Ebből volt is elég konfliktusom. Az összes felsorolt párt vastagon kokettál a neoliberalizmussal, így nehezen lehet őket baloldalinak tekinteni. A magunk részéről elsődlegesen a civil társadalommal, benne a szakszervezetekkel szeretnénk szövetséget alkotni. Mi a politikánkhoz keresünk szövetségi rendszert és ahhoz megfelelő miniszterelnök-jelöltet. Az, hogy ez ki lesz, azt ma senki nem tudja megmondani, mint ahogyan 2000-ben sem gondolta senki, hogy Medgyessy Péter lesz a befutó. Még rengeteg ajánlást fognak tenni, nekem is vannak személyes preferenciáim az ideális jelöltre, de jelenleg az foglalkoztat, hogy minél szélesebb szövetségi rendszert építsünk ki.

– Hogyan próbál az új választási rendszerhez alkalmazkodni az MSZP, főként olyan szempontból, hogy egyedül vagy szövetségben indulnak?
– Messze nem vagyok abban biztos, hogy csupán a Fideszt kell legyőznünk. Ha a kormánypárt a vesztét látja, magához fogja rántani a Jobbikot, s ha ez sem segít, akkor meglátásom szerint akár az LMP is a Fidesz mögé állhat. Először látni szeretném, hogy ki az ellenfél és ahhoz igazítani a stratégiát. Azért is akarjuk a civil ágon építeni a szövetségi rendszerünket, mivel ott ki lehet kerülni a kicsinyes vitákat, ami a koalíciós kapcsolatokra jellemző. Az SZDSZ soha nem volt az MSZP szövetségese, hanem csak koalíciós társa. A civil szervezetek világa viszont nem akar parlamenti, államtitkári, miniszteri helyeket, hanem csak annyit, hogy a szakmai érveik, törekvéseik érvényesüljenek a kormányzásban. Elsősorban velük, másodsorban pártokkal szeretnénk együttműködni. Úgy szeretnénk hatalomra kerülni, hogy az ne a Fidesz összeomlása miatt következzék be, hanem saját érdemünkből. Amúgy a Fidesz össze fog omlani.

– Milyen jeleit látja az összeomlásnak?
– Csak olyat látok. Azt mondták például, hogy olyan alaptörvénye lesz Magyarországnak, amelyet nem változtatnak meg, miközben most már a huszadik módosításnál tartunk. Hasonlót láthatunk a szerencsejátékokat érintő törvénykezés és a családon belüli erőszak kapcsán is. A kaotikus gazdaságpolitikát ne is említsük! Összevissza beszélnek, hovatovább nincs egy stabil kapaszkodójuk. Elvesztették a kormányzás alapját.

---- Kik lesznek a listán? ----

– Mesterházy nyáron jelentette be, hogy 106 egyéni választókerületi felelőst neveznek ki, a napokban arról lehetett olvasni, hogy a folyamat elakadt.
– Nagyjából fölállták a felelősök.

– A XIII. kerületben ki lett a felelős?
– Borszéki Gyula, a szervezet elnöke, mivel nálunk már évtizedek óta a mindenkori helyi elnök a főnök. 2013-ban döntünk a képviselőjelölt személyéről.

– 2014-ben EP-választást is tartanak, az MSZP listáján kik szerepelhetnek?
– Mivel az Európai Szocialisták Pártjának (PES) tagjai vagyunk, így nagyrészt hozzájuk igazodunk a kampány során. A PES immár elfogadott egy deklarációt, amelyben szépen fel vannak sorolva a 21. századi baloldali értékek, így tehát van egy közös séma. A listánk nagyon erősen baloldali meghatározottságú lesz. Ha valakinek nagy kedve van totózni, akkor érdemes az elmúlt időszak baloldalra mozdulását nézni. Nem lesz olyan listánk, ami fűt, fát, virágot tartalmazna.

– Tavasszal elindult az MSZP elnöki székéért, most hogyan látja a politikai jövőjét?
–  Másfél évtizede kerültem a politikába, megszerettem ezt a munkát, így ellépésre irányuló szándékom nincsen. A programalapú vetélkedés a kongresszust követően véget ért, és onnantól kezdve a gazdasági és európai ügyek politikai koordinációjával foglalkozom. Ám továbbra is a célom, hogy a szövetségi rendszerünk jövő áprilisra fölálljon. A pártvezetésen belül a döntéseket többnyire szavazás nélküli konszenzussal hozzuk meg. A 2014-es három választást követően lesz ismét tisztújító kongresszusunk, s ezek eredményének a fényében dől majd el minden további.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.