Több mint 12 milliárdra perelik be Budapestet

Beperli a CET beruházója, a Porto Investment a fővárost a szerződés szerint járó teljes összegre és kamataira – ez összesen 12,5 milliárd forintot jelent.

NT
2012. 10. 12. 9:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Porto Investment pénteki, az MTI-hez eljuttatott közleménye emlékeztetett: a cég 2011 augusztusában küldte meg a felmondási értesítőt, amelyben felsorolta, hogy szerinte a főváros milyen szerződésszegéseket követett el, és 60 napot adott a rendezésükre. Bagdy Gábor projektfelelős a Porto szerint a vitás pontok megoldása helyett a fővárossal szerződéses viszonyban nem álló generálkivitelezővel tárgyalt követelése megvásárlásáról 850 millió forint értékben; erről dönt hétfőn a Fővárosi Közgyűlés rendkívüli ülése. A Porto szerint a problémák megoldását, a műszaki átadás-átvétel lezárását, a használatba vételi engedély megszerzését és a CET megnyitását ez az előterjesztés sem hozza közelebb.

 

Nem szavazták meg az előterjesztést

A műszaki teljesítésigazolás hiánya, valamint a követelésvásárlás mértéke miatt nem szavazta meg a CET-projektről szóló előterjesztést a Fővárosi Közgyűlés szerdai zárt ülésén – erről Tarlós István főpolgármester az M1 Ma reggel című műsorában beszélt október 4-én. A testület zárt ülésen tárgyalta a mintegy 800 millió forintos kötelezettségvállalásról szóló javaslatot, és a szavazásánál a főpolgármester voksa híján nem lett meg a szükséges minősített többség. Tarlós István a tévéműsorban ezt azzal indokolta, hogy az ülés közben jutott tudomására néhány olyan információ A közraktárakról szóló előterjesztés kapcsán, amelyek alapján úgy vélte, nem mehet át a javaslat.

Újra gondolnák a CET-projektet

Budapest önkormányzata gondolkodik a CET épületegyüttes átnevezésén és új funkciókkal is ellátná a Duna-parti épületet – közölte Bagdy Gábor pénzügyekért felelős főpolgármester-helyettes júliusban. A CET épületében tartott sajtótájékoztatón a városvezető azt mondta, azért gondolkodnak a név megváltoztatásán, mert újra akarják gondolni a projektet, és olyan funkciókat akarnak találni az épületnek, amelyek méltók a főváros egyik legszebb Duna-parti telkén álló létesítményhez.

 

Nyomozás

A Központi Nyomozó Főügyészség nyomoz a főváros birtokába került, CET-ként emlegetett, csaknem 9 milliárd forintos beruházásnál – értesült korábban a Magyar Nemzet. A Demszky-korszakot érintő számvevőszéki vizsgálat tavaly összességében több tíz milliárd forintos visszaélést tárt fel az ügyben.

Birtokba vették az üres épületet

Július 25-én a főváros birtokba vette a Duna-parti CET épületegyüttest, miután az önkormányzat képviselői és a kivitelező konzorcium megállapodási szándékukat jegyzőkönyvben rögzítették. A Duna-parti CET komplexum kivitelezői, a WHB konzorcium tagjai korábban azért nem adták át a területet a fővárosnak, mert szerintük a Fővárosi Ítélőtábla nem őket, hanem a beruházót, a Porto Investmentet szólította fel az átadásra, az ingatlan viszont nem ennek a cégnek a birtokában van. A Fővárosi Közgyűlés június 20-ai ülésén határozott arról, hogy a Fővárosi Ítélőtábla döntése nyomán Budapest birtokba veheti az épületet.

 

Budapest jelképe lett volna

Ismert, a Porto Investment, a CET komplexum beruházója 28,4 millió euró hitelt vett fel az MKB Banktól a 30,8 millió eurós beruházáshoz. A Porto Investment közbeszerzési pályázaton nyerte el a magántőke bevonásával megvalósuló, úgynevezett  PPP (Public Private Partnership, közpénz és magántőke bevonásával) program keretében a beruházás és a 25 évre szóló üzemeltetés jogát. A terv az volt, hogy a bálnára hasonlító épületegyüttes, a CET kulturális-szórakoztató központ Budapest jelképévé váljon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.