Semjén Zsolt emlékeztetett arra, hogy a kabinet a megyei önkormányzatok és a kistelepülések után az 5000 lakosúnál nagyobb települések adósságait is – legalábbis részben – átvállalja. „Az emberek iránti felelősség mondatja azt, hogy az önkormányzatokat ki kell hozni az adósságcsapdából” – jelentette ki. A kormány tagjai ezután tárgyalnak a nagyobb településekkel az adósság átvállalásáról, majd a hitelező bankokkal kezdenek megbeszéléseket – mondta.
A nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes kifejtette: az eladósodott önkormányzatok egy része súlyos felelőtlenségről tett tanúbizonyságot, más részük azért adósodott el, mert a beruházásokhoz nem volt önerejük, jelentős részük pedig a működéshez vett fel hitelt.
Kirívó esetben előfordulhat, hogy olyan felelőtlen volt a gazdálkodás, amelynek büntetőjogi következményei lehetnek, ennek feltárása az Állami Számvevőszékre tartozik – jegyezte meg. Nagyobbrészt azonban politikai felelősség állapítható meg, aminek feltárása legitim dolog, hogy az emberek tudják a következő választáson, miként jutott ide a településük – fűzte hozzá.
Nincs kettős mérce
Az MTI kérdésére azt mondta: nincs kettős mérce, érdektelen, hogy milyen pártállású az adott település polgármestere. Hozzátette azonban azt is, hogy a hiteleket nem a polgármesterek, hanem a képviselő-testületek vették fel, amelyek összetétele rendkívül színes.
Kérdésre válaszolva azt mondta: a felelősen gazdálkodó önkormányzatok a pályázati lehetőségek terén kivételezett elbánásban részesülnek a továbbiakban. Szintén kérdésre válaszolva Semjén Zsolt kijelentette: egyelőre nem lehet megmondani, hogy az ötezer lakosúnál nagyobb városok esetében mekkora hiteltömegről van szó, mivel az önkormányzatok cégeinek, intézményeinek adósságát is ide lehet számítani.
Az önkormányzatok, a kormány és a bankok érdeke is az, hogy a folyamat minél előbb lezáruljon – jelentette ki a miniszterelnök-helyettes.