Befejezte tevékenységét a Wallenberg Emlékbizottság

A magyarországi Wallenberg-év végével a centenárium feladatainak koordinálásáért felelős Wallenberg Emlékbizottság is befejezte tevékenységét.

KG
2012. 12. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Wallenberg-évhez kapcsolódóan 17 központi kormányzati eseményt, mintegy 150, magyar külképviseletek által szervezett megemlékezést, továbbá számtalan önkormányzati és társadalmi szervezeti rendezvényt tartottak 2012-ben – írta közleményében a tárca. Az emlékbizottság munkáját Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára és Karin Olofsdotter, Svédország budapesti nagykövete vezette. A testületben a Wallenberg család tagjai mellett fontos szerepet vállalt Balog Zoltán, emberi erőforrások minisztere; Balogh András, az MSZP országgyűlési képviselője; Schiffer András, az LMP frakcióvezetője; Ilan Mor, Izrael állam budapesti nagykövete; a Holokauszt Emlékközpont, az Élet Menete Alapítvány, a Wallenberg Egyesület, valamint számos kormányzati szerv és civil szervezet.

A Wallenberg-év zárásaként a Külügyminisztérium kedden az Erzsébet híd pesti hídfőjének északi oldalán, közel a Duna-parthoz emléktáblát állított a holokauszt áldozatainak és az embermentőknek. Németh Zsolt külügyi államtitkár – Ilan Mor, Izrael budapesti nagykövete jelenlétében – az emléktábla leleplezésén azt hangoztatta: a független és szabad Magyarország megvédi polgárait. A kormány tavaly november 2-ai ülésen hozott határozatot arról, hogy Wallenberg születésének századik évfordulóján a Raoul Wallenberg-év keretében méltóképpen emlékezzen meg az embermentő svéd diplomatáról.

Raoul Wallenberg 1912. augusztus 4-én született Stockholmban, Magyarországra – részben amerikai szolgálatok megbízásából – 1944 tavaszán érkezett svéd diplomataként, követségi titkári rangban. Mintegy 20 ezer zsidó embert mentett meg a deportálástól, és ezzel a szinte biztos haláltól. Utoljára 1945. január 13-án látták, amikor a Nemzetközi Vöröskereszt Benczúr utcai irodájából egy szovjet őrnagy magával vitte. A svéd diplomata a szovjet hadsereg fogságába került. Moszkvába szállították, majd a szovjet titkosszolgálat székházának belső börtönében tartották fogva. A hivatalos szovjet közlés szerint 1947. július 17-én halt meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.