A Wallenberg-évhez kapcsolódóan 17 központi kormányzati eseményt, mintegy 150, magyar külképviseletek által szervezett megemlékezést, továbbá számtalan önkormányzati és társadalmi szervezeti rendezvényt tartottak 2012-ben – írta közleményében a tárca. Az emlékbizottság munkáját Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára és Karin Olofsdotter, Svédország budapesti nagykövete vezette. A testületben a Wallenberg család tagjai mellett fontos szerepet vállalt Balog Zoltán, emberi erőforrások minisztere; Balogh András, az MSZP országgyűlési képviselője; Schiffer András, az LMP frakcióvezetője; Ilan Mor, Izrael állam budapesti nagykövete; a Holokauszt Emlékközpont, az Élet Menete Alapítvány, a Wallenberg Egyesület, valamint számos kormányzati szerv és civil szervezet.
A Wallenberg-év zárásaként a Külügyminisztérium kedden az Erzsébet híd pesti hídfőjének északi oldalán, közel a Duna-parthoz emléktáblát állított a holokauszt áldozatainak és az embermentőknek. Németh Zsolt külügyi államtitkár – Ilan Mor, Izrael budapesti nagykövete jelenlétében – az emléktábla leleplezésén azt hangoztatta: a független és szabad Magyarország megvédi polgárait. A kormány tavaly november 2-ai ülésen hozott határozatot arról, hogy Wallenberg születésének századik évfordulóján a Raoul Wallenberg-év keretében méltóképpen emlékezzen meg az embermentő svéd diplomatáról.
Raoul Wallenberg 1912. augusztus 4-én született Stockholmban, Magyarországra – részben amerikai szolgálatok megbízásából – 1944 tavaszán érkezett svéd diplomataként, követségi titkári rangban. Mintegy 20 ezer zsidó embert mentett meg a deportálástól, és ezzel a szinte biztos haláltól. Utoljára 1945. január 13-án látták, amikor a Nemzetközi Vöröskereszt Benczúr utcai irodájából egy szovjet őrnagy magával vitte. A svéd diplomata a szovjet hadsereg fogságába került. Moszkvába szállították, majd a szovjet titkosszolgálat székházának belső börtönében tartották fogva. A hivatalos szovjet közlés szerint 1947. július 17-én halt meg.