A közlemény szerint a stratégiának két funkciója van: „iránymutatást nyújt a Magyar Honvédség számára, továbbá tájékoztatja a szövetségeseinket, partnereinket és a magyar állampolgárokat a honvédelmi politika jövőbeni irányairól”. Hozzátették, hogy megjelenik benne az az alapvető szemléletváltás is, amely a kormányváltást követően a honvédelem területén történt.
A tárca emlékeztetett arra, hogy a vezetés stratégiai céljává tette 2010-ben a honvédség hanyatlásának megállítását, a rendszer stabilizálását és egy szilárd alapokon nyugvó, fenntartható fejlődési pályán való elindítását.
A dokumentum szakmai és politikai egyeztetések sorozatán keresztül nyerte el végleges formáját. „A honvédelmi kormányzat számára fontos volt, hogy a parlamenti pártok szakpolitikusai mellett a szakmai civil szervezetek, tudományos műhelyek és az állampolgárok is részt vegyenek a mérföldkőnek számító stratégiai dokumentum kidolgozásában” – írták a közleményben.
Jobb légvédelem, együttműködés
A Gripen vadászrepülőgépek rendszerbe állításával jelentősen fejlődött Magyarország légvédelme – közölte a Magyar Honvédség 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis parancsnoka december 11-én a Honvédelmi Tudósítók Körének idei utolsó találkozóján Kecskeméten.
November 27-én együttműködési megállapodást kötött a Honvédelmi Minisztérium és az Országos Roma Önkormányzat a katonai pálya iránt érdeklődő és arra alkalmas cigány fiatalok képzéséről és foglalkoztatásáról. Hende Csaba miniszter ennek kapcsán elmondta, a hadsereg mindig is a társadalmi mobilizáció fontos terepe volt. A honvédség ugyanazt kínálja a cigányoknak is, mint mindenki másnak: kemény munkával megszerezhető tisztes megélhetést, részt a közös célok megvalósításból, valamint stabil, kiszámítható életpályát.
Afganisztáni szerepvállalás
Áder János köztársasági elnök a hét elején az afganisztáni magyar alakulatnál járt. A magyar katonák felkészültsége nagy elismerést vívott ki hazánknak – jelentette ki Áder az ázsiai országban. Áder János az első magyar államfő, aki ellátogatott az Afganisztánban harcoló magyar katonákhoz.
Jelenleg több mint 500 magyar fegyveres szolgál Afganisztánban, közülük mintegy 230-an a kabuli nemzetközi repülőtér biztonságáért felelnek. A magyar katonák közül mintegy 170 tavasszal végleg hazatérhet, 2014-et követően pedig, amikor a nemzetközi erők az ország egészének irányítását átadják a helyi erőknek, már jóval kevesebb magyar katona marad Afganisztánban.
A magyar katonákat kedvelik leginkább az afgán civilek, és velük szeretnek a legjobban együtt dolgozni az Afgán Nemzeti Hadsereg katonái is – jelentette ki korábban Mohammad Salim Ahmadi alezredes. Benkő Tibor vezérkari főnök november 23-án úgy nyilatkozott, a nagy leterheltség ellenére is jól végzik a dolgukat a honvédség katonái Afganisztánban. A nemzetközi közösség és az afgán hatóságok is nagyra értékelik a magyar katonák teljesítményét – mondta Hende Csaba honvédelmi miniszter.