Az Emmi közleményében azt írja: az elmúlt egy évben a rektori konferencia és a hallgatói önkormányzatok megismerhették a kormány koherens és következetes elképzelését a felsőoktatás átalakításáról, és elmondhatták róla a véleményüket. Ezeket a kormány minden esetben figyelembe vette, és amennyiben illeszkedett a felsőoktatási stratégiába, beépítette – szögezték le.
Lejárt a véget nem érő tanulmányok kora
Kiemelték: az alanyi jogon járó támogatások korszaka, az adófizetők pénzéből finanszírozott, véget nem érő tanulmányok ideje lejárt. A dokumentumban fontosnak nevezték, hogy a hallgatók is felelősséget vállaljanak képzésük eredményességéért, a felsőoktatási intézményeknek pedig a tanulmányi kínálat végtelen bővítése helyett az oktatás minőségére és a piacképes végzettség nyújtására kell helyezniük a hangsúlyt.
Az érték- és minőségközpontú átalakítással sok korábban élvezett kiváltság szűnik meg, értelemszerűen számos érdeksérelmet okozva az ezeket élvező csoportoknak – jegyezték meg.
Demonstrál a HÖOK
Jövő szerdán demonstrációt tart a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája Budapesten – közölte a szervezet elnöke pénteken az MTI-vel. A HÖOK követeli a felvételi keretszámok haladéktalan felülvizsgálatát, a tandíjmentes felsőoktatást és a hallgatói szerződés intézményének eltörlését. Nagy Dávid a szervezet elnökségi ülése után tudatta: az egyetemi és főiskolai hallgatói önkormányzatok saját intézményeikben sztrájkbizottságot hoznak létre a helyi cselekvési terv kidolgozására. A testület döntése értelmében az elnökség felhatalmazást kapott további hivatalos tárgyalások folytatására és egy a közös célok érdekében életre hívandó együttműködés kialakítására.
Nagy Dávid kitért arra is, hogy előző nap felvették a kapcsolatot a Magyar Rektori Konferenciával, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetével, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetével, valamint a Hallgatói Hálózattal.
Felemelték hangjukat a szakszervezetek
Tiltakozását fejezte ki a magyar felsőoktatást érintő megszorító intézkedések, a teljes állami ösztöndíjas hallgatók keretszámának drasztikus csökkentése ellen pénteken a Pedagógusok Szakszervezete. Az érdekvédők a távirati irodához eljuttatott közleményükben többek között azt írják: a döntés miatt sok tehetséges diák távol marad majd a hazai felsőoktatástól, és külföldön keres majd boldogulást. Külön kitérnek rá, hogy szerintük „a hallgatók számának radikális csökkentése az egyetemi oktatók számának csökkentését is eredményezi, ami ugyancsak nem szolgálja a felsőoktatás minőségi javítását”.
A PDSZ beállt a HÖOK mögé
Szolidaritását fejezte ki a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája kezdeményezésével és küzdelmével a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete PDSZ pénteken az MTI-hez eljuttatott közleményében. Mendrey László elnök úgy fogalmazott: egyre nagyobb döbbenettel figyelik azt „az elszabadult fiskális szemléletet”, mely a költségvetés minden baja megszüntetésének üdvözítő módját kizárólag az oktatásra szánt pénzek drasztikus csökkentésében véli felfedezni.
Sztrájkbizottság és népszavazási kezdeményezés
Szintén pénteken sztrájkbizottságot alakítottak a szegedi egyetemisták, korábban pedig a rektori konferencia is elutasította a kormány döntését. Ismert, csütörtökön jelentették be a jövő évi felsőoktatási keretszámokat, melyre válaszul a HÖOK közölte, hogy népszavazást kezdeményez.