Sok egyeztetés alapozta meg a döntést

Figyelembe vették a rektori konferencia és a hallgatói önkormányzatok véleményét a felsőoktatás átalakításánál – közölte az Emmi. A HÖOK demonstrációt szervez.

LM
2012. 12. 07. 14:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Emmi közleményében azt írja: az elmúlt egy évben a rektori konferencia és a hallgatói önkormányzatok megismerhették a kormány koherens és következetes elképzelését a felsőoktatás átalakításáról, és elmondhatták róla a véleményüket. Ezeket a kormány minden esetben figyelembe vette, és amennyiben illeszkedett a felsőoktatási stratégiába, beépítette – szögezték le.

Lejárt a véget nem érő tanulmányok kora

Kiemelték: az alanyi jogon járó támogatások korszaka, az adófizetők pénzéből finanszírozott, véget nem érő tanulmányok ideje lejárt. A dokumentumban fontosnak nevezték, hogy a hallgatók is felelősséget vállaljanak képzésük eredményességéért, a felsőoktatási intézményeknek pedig a tanulmányi kínálat végtelen bővítése helyett az oktatás minőségére és a piacképes végzettség nyújtására kell helyezniük a hangsúlyt.

Az érték- és minőségközpontú átalakítással sok korábban élvezett kiváltság szűnik meg, értelemszerűen számos érdeksérelmet okozva az ezeket élvező csoportoknak – jegyezték meg.

Demonstrál a HÖOK

Jövő szerdán demonstrációt tart a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája Budapesten – közölte a szervezet elnöke pénteken az MTI-vel. A HÖOK követeli a felvételi keretszámok haladéktalan felülvizsgálatát, a tandíjmentes felsőoktatást és a hallgatói szerződés intézményének eltörlését. Nagy Dávid a szervezet elnökségi ülése után tudatta: az egyetemi és főiskolai hallgatói önkormányzatok saját intézményeikben sztrájkbizottságot hoznak létre a helyi cselekvési terv kidolgozására. A testület döntése értelmében az elnökség felhatalmazást kapott további hivatalos tárgyalások folytatására és egy a közös célok érdekében életre hívandó együttműködés kialakítására.

Nagy Dávid kitért arra is, hogy előző nap felvették a kapcsolatot a Magyar Rektori Konferenciával, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetével, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetével, valamint a Hallgatói Hálózattal.

Felemelték hangjukat a szakszervezetek

Tiltakozását fejezte ki a magyar felsőoktatást érintő megszorító intézkedések, a teljes állami ösztöndíjas hallgatók keretszámának drasztikus csökkentése ellen pénteken a Pedagógusok Szakszervezete. Az érdekvédők a távirati irodához eljuttatott közleményükben többek között azt írják: a döntés miatt sok tehetséges diák távol marad majd a hazai felsőoktatástól, és külföldön keres majd boldogulást. Külön kitérnek rá, hogy szerintük „a hallgatók számának radikális csökkentése az egyetemi oktatók számának csökkentését is eredményezi, ami ugyancsak nem szolgálja a felsőoktatás minőségi javítását”.

A PDSZ beállt a HÖOK mögé

Szolidaritását fejezte ki a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája kezdeményezésével és küzdelmével a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete PDSZ pénteken az MTI-hez eljuttatott közleményében. Mendrey László elnök úgy fogalmazott: egyre nagyobb döbbenettel figyelik azt „az elszabadult fiskális szemléletet”, mely a költségvetés minden baja megszüntetésének üdvözítő módját kizárólag az oktatásra szánt pénzek drasztikus csökkentésében véli felfedezni.

Sztrájkbizottság és népszavazási kezdeményezés

Szintén pénteken sztrájkbizottságot alakítottak a szegedi egyetemisták, korábban pedig a rektori konferencia is elutasította a kormány döntését. Ismert, csütörtökön jelentették be a jövő évi felsőoktatási keretszámokat, melyre válaszul a HÖOK közölte, hogy népszavazást kezdeményez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.