Egy nagyon rosszul feltett kérdésre az egész magyar politika rossz választ, rossz válaszokat adott 2004-ben a határon túli magyarok állampolgárságának kérdésére. Az MSZP a maga részéről ezért elnézést kért – ismételte meg az M1 A lényeg című műsorában Mesterházy Attila Kolozsváron elhangzott bocsánatkérését Szanyi Tibor. Az MSZP elnökségi tagja hozzátette: a szocialisták szerint a probléma az a vita, az a kontextus volt, ami a téma körül kialakult, érzékenységeket sértő, helyenként méltatlan szavakkal. A párt azért kért elnézést, ha eközben az MSZP bárkit is megbántott volna – hangsúlyozta.
Az MSZP-nek fogalma sincs a nemzetpolitikáról
Kósa Lajos szerint már önmagában leleplező az az akció, amit nyilvánvalóan kampánycéllal csinált az MSZP és a párt elnöke. A Fidesz alelnöke szerint már az első mondattal újra megbántották azokat, akiktől „állítólag” elnézést akartak kérni. A kormánypárti politikus szerint egy csíkszeredai, egy chilei, egy jeruzsálemi, egy clevelandi vagy egy sepsiszentgyörgyi magyar számára remek kérdés annak az eldöntése, hogy lehet-e magyar állampolgár, és kaphat-e magyar útlevelet vagy sem. Az MSZP-nek ez egy rossz kérdés, amivel a szocialisták megint leminősítik, megbántják azokat az embereket, akiknek ez egy fontos kérdés. Sőt az egyik legfontosabb kérdés. Ez mutatja, hogy az MSZP-nek fogalma sincs az egész nemzetpolitikáról, és nincs semmiféle érzékenysége ebben a kérdésben – érvelt Kósa.
A fideszes képviselő szerint elnézést úgy lehet kérni, hogy azt mondom: bocsánat, és nem teszek hozzá semmit. Ráadásul az MSZP a kampányban hihetetlen dolgokat művelt: 23 millió román munkavállalóval riogattak, elirigyelték saját nemzettestvéreinktől, hogy közösséget vállaljunk velük. Olyan borzalmas kampányt folytattak, amely joggal nyitotta ki a bicskát olyan embereknek a zsebében, akiknek ez fontos kérdés – tette hozzá.
Ez egy sorozat kezdete
Szanyi erre úgy reagált, hogy ennek az érvelésnek semmi köze a 2004-es állapotokhoz, mert nem az volt a kérdés, hogy kapjanak-e állampolgárságot a határon túli magyarok, hanem az, hogy alkosson-e törvényt a parlament ebben a kérdésben. Ennek a kimenetele pedig szerinte bármi lehetett volna. Az MSZP Kolozsváron is igyekezett világossá tenni, hogy semmiképpen nem kampányrendezvényre mentek. Ez egy sorozat kezdete, amelynek során a párt legközelebb nagy valószínűséggel Kárpátaljára megy, ahol semekkora szavazat nincsen, hiszen az Ukrajnában élő magyarok nem szavazhatnak a legközelebbi választásokon – tette hozzá az ellenzéki politikus. A szocialista képviselő úgy érzi, hogy az a pár száz ember, akikkel Erdélyben találkoztak, a maguk módján jó néven vették a bocsánatkérést.
A szocialisták nem értik ezt a kérdést
Kósa a vitában arra hívta fel Szanyi figyelmét, hogy téved a kárpátaljai szavazókkal kapcsolatban, hiszen ha valaki Ukrajnában rendelkezik magyar útlevéllel és magyar állampolgársággal, akkor a választások napján átjöhet Magyarországra, és leadhatja a szavazatát, így természetesen a kárpátaljai, vagy akár a Kijevben élő magyarok is voksolhatnak, annak ellenére, hogy Ukrajna nem ismeri el a kettős állampolgárságot. A Fidesz alelnöke szerint ebből is látszik, hogy a szocialisták nem értik ezt a kérdést.
Arra a felvetésre, hogy az egész magyar politika rossz választ adott volna az állampolgárság kérdésére, Kósa azt mondta: ez egy régi álláspontja az MSZP-nek. „Hiszen tudjuk, hogy a szovjet csapatok behívásáért is az \'56-os felkelők felelnek. A szocialisták soha nem felelnek semmiért, mindig az egész nemzet a hibás, akkor is, ha ők adósították el az országot, ha ők hozták a rossz döntéseket. Most majd az jön, hogy az \'56-os forradalom 50. évfordulóján tulajdonképpen azok az emberek a hibásak, akiknek a szemét kilőtték Gyurcsány emberei, mert miért voltak ott, vagy miért tartották oda a gumilövedékek elé a szemüket. Őrület” – fogalmazott a fideszes politikus.
Kósa felidézte, hogy 2010-ben jellemző módon majdnem mindenki megszavazta a kettős állampolgárságról szóló törvényt, de a szocialisták közül jó néhányan nem, szerinte ezzel is kimutatva, hogy nem volt véletlen a 2004–2005-ös álláspontjuk.
Szanyi úgy véli, hogy az idő őt fogja igazolni
Szanyi elismerte, hogy egyike volt azoknak, akik nemmel szavaztak a törvényre, de mint mondta, nem a kettős állampolgárság egészét mint intézményt utasította el, hanem annak a mikéntjét. A politikus szerint valószínű, hogy az idő őt fogja igazolni. Mint mondta: nagyon meglepte őt Erdélyben, hogy az ott élő magyarok közül nagyon sokan úgy nyilatkoztak, nekik az a vágyuk, hogy a magyar belpolitika dolgait ne vigyük oda, és ők sem kívánják az ottani dolgaikat itt érvényesíteni. Az is elhangzott, hogy noha van szavazati joguk, inkább tartózkodni fognak. A szocialista politikus szerint ez egy meglehetősen korrekt magatartás, ettől függetlenül nyilván lesznek sokan, akik szavaznak.
Az MSZP elnökség tagja arról is beszélt, hogy amikor Írországban járt egy állampolgári avatóünnepségen, „kicsit vérzett a szíve”, amikor a 30-40 ottani „új magyar állampolgár” egymás közt inkább románul beszélt, mivel egyik sem tekintette magát magyarnak, de valamilyen felmenője okán tudott valamit igazolni, viszont nagyon boldog volt, hogy az ottani munkavállalási engedélyét könnyebben megszerzi. „Nehogy azt gondoljuk, hogy itt valami nagy csoda történt” – fogalmazott.
Arra a kérdésre, hogy ki viszi a magyar belpolitikát a határainkon túlra, azt felelte, hogy az MSZP biztosan nem, hiszen Kolozsváron is csak kérdésekre válaszoltak, és kérdéseket tettek fel. Nem minősítették egymás dolgait, érdeklődtek a román belpolitikai állapotok iránt, a helyiek érdeklődtek a magyarországi állapotok iránt, és az iránt, hogyan látja a helyzetet az MSZP. „Nem volt semmiféle beleszólási igény semelyik oldalról. Nem az MSZP az, aki tízpercenként odaugrál, és ostoba uszítóbeszédeket tart, mint például a fideszes prominensek nyaranta és zsinórban” – fogalmazott Szanyi.
Ez motivációnak elég gyenge
Kósa szerint önmagáért beszél, ha valaki egy olyan példán keresztül akarja bemutatni a kettős állampolgárság intézményét, ahol állítólag magyarul nem tudó román állampolgárok Dublinban csak azért veszik fel a magyar állampolgárságot is, hogy munkavállalási engedélyt kapjanak. Ez külön értelmetlenség, hiszen nem magyar állampolgárok, hanem például románok Olaszországban és Spanyolországban mindenféle magyar papírok nélkül, milliószámra tudnak munkát vállalni – tette hozzá.
„Ez azért motivációnak elég gyenge. De hát Szanyi úr így látja, ő ilyen világban él, én pedig polgármesterként tömegével esketek olyan embereket, akik a szó szoros értelmében könnyekig meghatódva, mélységes alázattal mondják, hogy boldogok és életüknek egy felemelő pillanata, újjászületésük az, hogy magyar állampolgárok is lehetnek. Nem akarnak hűtlenek lenni a szülőföldjükhöz, de ők ehhez a nemzethez is tartoznak, és azt gondolják, hogy ez egy nagyon-nagyon fontos aktus. Szanyi úr ezeket a dublini embereket látja, a Fidesz pedig azt a 350 ezer embert, aki eddig felvette az állampolgárságot, ennek a döntő többsége messziről jött, vette a fáradtságot, idejött Magyarországra és fontos neki ez az ügy” – fogalmazott a fideszes képviselő.
A két útlevél jogilag nem ugyanaz
Szanyi szerint ő csak arra hozott példát, hogy a törvény nem a magyarokat „találta el”, hanem boldog-boldogtalannak osztogatja a magyar állampolgárságot, ha valaki valamilyen felmenőjeként magyart tud igazolni. Mint mondta: a román útlevél és a magyar útlevél jogilag nem ugyanaz. A szocialista párt elnökségi tagja nem gondolja, hogy a határon túli magyarok szavazatai túlzottan befolyásolják majd a választásokat. Azt gondolja, hogy aki nem Magyarországon él, abban van egy tartózkodás. Ettől függetlenül az MSZP bízik abban, hogy – hasonló mértékben, ahogy idehaza – a szocialista párt a határon túlról is fog szavazatokat kapni – tette hozzá.