A budapesti kerületek 40 százalékos és a fővárosi 60 százalékos adósságátvállalás-arányát Csepelen 70 százalékos mértékre sikerült emelni. Ezzel a megállapodással 644 509 046 forint banki hitel visszafizetését vállalta fel az állam – jelentette be a csepeli polgármester az önkormányzat csütörtök esti ülésén, a költségvetés vitáján.
Ismert, a Fidesz–KDNP igen nehéz gazdasági helyzetben vette át Csepel vezetését. Budapest XXI. kerületét ekkor már 16 éve az MSZP irányította, és megszokott volt, hogy a vezetés minden évben jóval többet költ az önkormányzat működtetésére, mint amennyi bevételre szert tud tenni. Bár az évek során számos ingatlant adtak el a kiadások fedezése érdekében, a helyzet végül mégiscsak tarthatatlanná vált. Csepel pénzintézetekkel szembeni adóssága 2012. december 31-én valamivel több mint 920 millió forint volt.
„Nem keveset tárgyaltunk, érveltünk ezért az egész fővárosban egyedülállóan kiemelkedő kormányzati támogatásért, de meggyőződésem, hogy a csepeliek ezt megérdemlik, az önkormányzat munkatársai pedig megdolgoztak érte az elmúlt években. Úgy érzem, hogy az adósságátvállalásnak eleve jó az üzenete, a csepelinek pedig különösen, hiszen az állam jelentős terhet vett le az itt lakók válláról. Nagyon köszönöm a döntéshozók hozzáállását és segítségét” – hangsúlyozta a Csepel.infónak Németh Szilárd polgármester.
Tiszta lappal építhetik lakosaik jövőjét az önkormányzatok – mondta el az adósságátvállalás kapcsán Giró-Szász András kormányszóvivő. Pintér Sándor belügyminiszter a konszolidáció ok-okozati hátterére világított rá.
Milliárdos adósságtól szabadul meg Mosonmagyaróvár, Szekszárd, valamint 13 Fejér megyei, ötezer lakosúnál nagyobb város is az állami adósságátvállalásnak köszönhetően. Olvassa el az MNO összeállítását!