Mosonmagyaróvár adósságának 60 százalékát vállalja át az állam – közölte a város polgármestere csütörtökön az MTI-vel. Nagy István (Fidesz–KDNP) elmondta: ez összegszerűen annyit jelent, hogy 1,95 milliárd forinttal csökken a Győr-Moson-Sopron megyei település tartozása. Mivel az önkormányzat büdzséjének tervezésekor azzal számoltak, hogy a minimális, 40 százalékos átvállalásban lesz részük, ezzel csak az idei évben további 54 millió forint marad Mosonmagyaróvár kasszájában – tette hozzá.
„Történelmi jelentőségű megállapodás született, hiszen ez olyan egyezség, amely a város jövőjét fogja jobbá tenni, akár a közszolgáltatások színvonalának emelésére, akár fejlesztésekre fordítjuk ezt az összeget” – fogalmazott a polgármester.
Pécs mintegy 41 milliárd forintos adósságának a 70 százalékát vállalja át az állam – jelentette be Páva Zsolt, a város fideszes polgármestere csütörtökön sajtótájékoztatón. A polgármester utalt arra: tavaly decemberben Pintér Sándor belügyminiszter pécsi látogatásán még arról volt szó, hogy a baranyai megyeszékhely adósságállományának legalább a felét veszi át az állam az idén. A kormány és a város közötti tárgyalásokon az önkormányzat igyekezett bemutatni, hogy Pécsnek miért lenne szüksége nagyobb mértékű könnyítésre.
„Szerdán délután szentesítettük azt a megállapodást, amelynek értelmében a város meglévő 41 milliárd forintos adósságállománya 29,227 milliárd forinttal csökken. A város korábbi, egy főre vetített adósságállománya így 272 ezer forintról 82 ezer forintra esett vissza” – mondta Páva Zsolt.
A polgármester szerint a döntéssel Pécs adóssága kezelhető szintre süllyedt. Mint mondta, az önkormányzat korábban a kölcsönök jelentős részét átütemezte, azok nagy részénél csak a kamatokat fizette a város az utóbbi években. A következő időszakban, főként 2015-től okozott volna jelentős terhet a tőketörlesztés, hiszen évi közel tízmilliárd forintos adósságszolgálat nyomta volna a város vállát ettől az évtől; a döntésnek köszönhetően ez hárommilliárdos megterhelést jelent a továbbiakban” – mondta a városvezető.
Páva Zsolt kitért arra: ha az állam nem vállalta volna át Pécs adósságállományának jelentős részét, 2016-ra, 2017-re vállalhatatlan terhet jelentettek volna az önkormányzat számára a kamat- és tőketörlesztési kötelezettségek.
Szekszárd adósságának mintegy 60 százalékát, 3 milliárd 529 millió forintot vállal át az állam – jelentette be a tolnai megyeszékhely polgármestere csütörtökön a városban. Horváth István (Fidesz–KDNP) a szerdán aláírt megállapodásról tartott sajtótájékoztatón elmondta: a város adósságállománya ezzel mintegy 2,3 milliárd forintra csökken. A megállapodás szerint az állam a devizakötvényekből eredő kötelezettségeket 241 forintos svájcifrank- és 291 forintos euróárfolyamon vette át – tette hozzá.
Közölte, Szekszárd ennél több állami segítséget is kapott: az európai uniós fejlesztések önerejéhez 850 millió forint támogatáshoz jutott, illetve az állam átvállalta a szekszárdi kórház műtőblokkjára 2004-ben felvett hitel törlesztését is; ezzel együtt összesen 4,4 milliárd forintos segítségben részesül a tolnai megyeszékhely.
Szekszárd költségvetési adatai szerint az adósság nagyobb része, 4 milliárd 489 millió forint kötvénykibocsátásból származó kötelezettség, mintegy 800 millió forint a fejlesztési hitel összege. Tavaly 230 millió forintos adósságszolgálatot teljesített a város önkormányzata. A polgármester közlése szerint az adósságszolgálat körülbelül 60 százalékkal lesz kevesebb. Az önkormányzat ennyivel többet tud fejlesztésekre fordítani; a megmaradó forrásoknak köszönhetően az idén 300–350 millió forintot terveznek jóléti fejlesztésekre – tette hozzá.
Arra is kitért, hogy a megállapodás miatt hamarosan módosítani kell a város idei költségvetését, amelyet 15 milliárd 333 millió forint bevétellel és kiadással csütörtökön fogadott el a szekszárdi közgyűlés. A költségvetés mintegy 9 milliárd forintos európai uniós fejlesztést tartalmaz, köztük a városközpont 2 milliárd forintos rehabilitációját, a szekszárdi Agora-programot és a város egészséges ivóvízzel való ellátásának mintegy 4 milliárd forintos projektjét.
A Tolna Megyei Kormányhivatal csütörtöki tájékoztatása szerint az ötezernél nagyobb lélekszámú Tolna megyei települések adósságának 42–70 százalékát, összesen 11 milliárd 467 millió forintot vállalt át az állam, a legnagyobb arányban Tamási és Bonyhád adósságából vállalt részt.
Fejér megyében tizenhárom, ötezer lakosúnál nagyobb város adósságát vállalta át az állam, 26,5 milliárd forint értékben – közölte a megyei kormánymegbízott a megállapodások csütörtöki aláírását követő sajtótájékoztatóján Székesfehérváron.
Dorkota Lajos közölte: tizenkét városvezető írta alá a dokumentumokat, Székesfehérvár polgármestere már szerdán megtette ugyanezt Tállai András önkormányzati államtitkár jelenlétében. Hozzátette: a legnagyobb összeget, 10,8 milliárd forintot Dunaújváros önkormányzatától vállalta át az állam, ez 65 százalékot jelentett az összes adóssághoz képest.
Jelentős összegeket vállalt át az állam Mór (1,9 milliárd, 70 százalék), Gárdony (1,1 milliárd, 70 százalék), Bicske (900 millió, 65 százalék) és Velence (700 millió, 50 százalék) esetében. Az adósságkonszolidáció a legkevésbé Pusztaszabolcsot (29 millió, 60 százalék), Ercsit (21 millió, 40 százalék) és Csákvárt (17 millió, 50 százalék) érintette.
A kormánymegbízott elmondta, hogy Fejér megye valamennyi települését kisegítette az adósságcsapdából a kormány. Az egyetlen kivétel az 5000 fő alatti Aba nagyközség, amelynek adósságállománya meghaladja az egymilliárd forintot. Esetükben a tárgyalások zajlanak, de megállapodás még nincs – tette hozzá.
A törvény által előírt kötelező negyven százalék helyett 65 százalékot vállal át az állam Tatabánya adósságállományából. Soprontól 11,5 milliárd forint adósságot vállalt át az állam – olvasható a város önkormányzatának internetes oldalán.
Az állami adósságátvállalásnak köszönhetően Siófok 4,8 milliárd forintnyi hitelállománya 1,8 milliárd forintra csökken, a hitelátvállalásról szóló szerződést szerdán írták alá Kaposváron. Győrtől 3,4 milliárdnyi adósságot vesz át az állam, ez a város hitelállományának a 40 százaléka.
104 milliárd forintot jelent Budapestnek az állami adósságátvállalás – közölte február 27-én Tarlós István főpolgármester. A miskolci önkormányzat nettó 35,2 milliárd forintos adósságából 17 milliárdot, Cegléd adósságának várhatóan az 50 százalékát vállalja át az állam. Zala megyében mintegy száz kistelepüléstől vállalják át a jelenlegi adósságukat, ezek az összegek néhány milliótól 200 millió forintig terjednek. Pécs mintegy 44 milliárd forintnyi adósságának legalább a felét átvállalja az állam. Nagykanizsa mintegy hétmilliárd forintos adósságállománya nagyjából 40 százalékkal csökken a kormány adósságkonszolidációjának köszönhetően. Kaposvár 21 milliárd forintnyi adósságának legkevesebb a felétől megszabadul. Debrecen 27,34 milliárd forintnyi adósságának a felét vállalja át az állam az önkormányzati adósságrendezés keretében.