A kormány tavaly jelentette be, hogy az állam átvállalja a települések adósságát, lakosságszám függvényében 40 és 100 százalék között. Pécs esetében eddig 50 százalékról szóltak a hírek, azaz a város adósságának a felét vette volna át az állam. A Pécsma.hu azonban úgy tudja, ennél is kedvezőbb döntés születhet holnap, amely már a hitelállomány 70 százalékáról szólna.
A maihoz képest minimális, néhány százmillió forintos hitelállománya volt az önkormányzatnak a rendszerváltást követő években 2002-ig. A szocialista vezetés alatt azonban drasztikusan elkezdett nőni az adósság, olyannyira, hogy 2003 és 2008 között már több mint 30 milliárdnál járt az egyenleg mínuszban.
2008 elején Pécs pénzügyi bizottságának akkori elnöke felvetette, hogy a szocialista városvezetés felelőtlen politikája miatt akár már 2010-re – mikor Pécs birtokolta az Európa Kulturális Fővárosa (EKF) címet – csődbe mehet, és a hiteleket sem tudja majd kifizetni. Ezek után július végén a szocialista városvezetés egy korábbi sikertelen eljárás után végül újabb hiteleket vett fel, melynek kapcsán a Fidesz–KDNP már akkor úgy fogalmazott, hogy „nem a politika, hanem az üzleti szféra mondta ki, Pécs hitelképtelen”.
Az akkori – az elsőnél optimistább – becslések úgy látták, hogy Pécs adósságállománya az év végére legjobb esetben is 32 milliárd forint lehet. Ezt arra az esetre számolták ki, hogy a felvett 2,8 milliárdos hitel mellett Pécs hozzájut az Európa Kulturális Fővárosa program önerejére, a hozzá kapcsolódó fejlesztésekre fordítható, az Európai Beruházási Banktól (EIB) felvenni kívánt tízmilliárdos hitelkerethez is. Az akkor ellenzékben lévő Fidesz–KDNP ezért úgy látta: a MSZP–SZDSZ-koalíció a város jövőjét 15-20 évre zálogosította el. Az Összefogás Pécsért Egyesület akkori frakcióvezetője szerint is indokolatlan volt ilyen mértékű hitel felvétele, különös tekintettel arra, hogy a városvezetés ezt az összeget nem a korábbi adósság rendezésére vagy a működési hiány finanszírozására, hanem újabb beruházásokra fordította.