Több mint 100 milliárdnyi terhet vesznek le a fővárosról

A kormányfő által bejelentetteknek megfelelően ez az adósság 60 százalékát jelenti.

NT
2013. 02. 27. 13:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A városvezető jelezte: Orbán Viktor március 8-i városházi látogatásán várhatóan széles körű megállapodást kötnek, ami az adósságkonszolidáción túl tartalmazza a közösségi közlekedés finanszírozását és jövőbeli fővárosi fejlesztéseket. Az adósságátvállalást áprilisig vezetik át a főváros idei költségvetésén.

A megállapodás a BKV utolsó negyedévére vonatkozó források biztosítását is tartalmazni fogja – tette hozzá. A főpolgármester más vidéki nagyvárosok és a fővárosi kerületek összehasonlításában említésre méltónak nevezte a 60 százalékos mértéket. Szólt arról is: érdekes logikának tartja, amikor az ellenzék arról beszél, hogy az állam mindent elvitt. Jelezte: amikor például a főváros 1990-ben megkapta a kórházakat, akkor az ingatlanokat is megkapta, azok a feladattal együtt járnak. Szakmailag gyenge lábakon álló érvelésnek nevezte, hogy az MSZP az ingatlanvagyont félti. Véleménye szerint ennek csak az lehet az oka, hogy a szocialisták és az SZDSZ vezetése alatt felhalmozott hiányt ezek eladásából fedezték volna.

Tarlós István azt is kiemelte: az adósságkonszolidáció hozadéka, hogy lényegesen javul a főváros hitelképessége. Utalt arra is, hogy a főváros az idei költségvetés-tervezetben a minimális 40 százalékos adósságátvállalással számolt, így a végleges büdzsé számottevően jobb lesz a megállapodás után Bagdy Gábor pénzügyi főpolgármester-helyettes az MTI kérdésére elmondta: az adósságátvállalást áprilisig vezetik át a főváros idei költségvetésén. Megjegyezte: a megállapodás nagymértékben megnöveli a jövő évi fejlesztési lehetőségeket is. Orbán Viktor miniszterelnök tavaly októberben jelentette be, hogy az állam 1956 önkormányzattól vállal át adósságot. Tállai András államtitkár pedig nemrég úgy nyilatkozott, hogy az ötezer lélekszámúnál nagyobb települések esetén az adósságátvállalás mértéke 40-70 százalékig terjedhet.

Orbán Viktor miniszterelnök szerdán Herman Van Rompuyjel, az Európai Tanács elnökével folytatott budapesti tárgyalásán beszélt arról, hogy a kormány döntött az 5000 főnél nagyobb települések adósságának átvállalásáról. Mint Orbán Viktor elmondta, ez 8 millió embert érint. A legjobb helyzetben lévő települések esetében 40, a legrosszabbaknál 70 százalékos az adósságátvállalás mértéke, a főváros esetében pedig 60 százalékos.

Ez 20 százalékkal jelent többet, mint amennyit Pintér Sándor belügyminiszter és a főpolgármester egy korábbi sajtótájékoztatóján felvázolt. Még ennél is magasabb az arány Pécs esetében, ott akár 70 százalékkal is kevesebb terhet kell cipelnie majd a városnak.

Szombathely 16,3 milliárd forintos adósságának 65 százalékát vállalja át az állam az önkormányzati adósságrendezési program keretében – jelentette be Hende Csaba honvédelmi miniszter, a város országgyűlési képviselője és Puskás Tivadar, a Vas megyei település polgármestere szerdai budapesti sajtótájékoztatóján a kormány előző napi döntését ismertetve. Emellett a törvény által előírt kötelező negyven százalék helyett ötven százalékot vállal át az állam Esztergom adósságából is.

Negyvenmilliárd forintnyi önkormányzati adósságot vállal át az állam Csongrád megyében tíz településtől, az erről szóló megállapodásokat szerda délután írták alá az Államadósság Kezelő Központ, a pénzintézetek és a települések képviselői Szegeden – tájékoztatta a Csongrád Megyei Kormányhivatal kommunikációs vezetője az MTI-t.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.