A tárca hangsúlyozta: olyan munkát biztosítanak részükre, amely karbantartotta munkaerejüket és értékteremtő volt. Hozzátették: az eredmények azt mutatják, hogy a 2012-ben végrehajtott közfoglalkoztatási programok sikeresek voltak, hozzájárultak az elmaradott térségekben a foglalkoztatás növeléséhez, és az értékteremtés révén gyarapították a helyiek javait. Ezért a kormány úgy döntött, hogy a Start-munkaprogramot 2013-ban az előző évi közfoglalkoztatás mintájára, azt továbbfejlesztve folytatni kell – írták.
A minisztérium célkitűzése, hogy a közfoglalkoztatás keretén belül biztosítsanak munkalehetőséget azoknak, akiknek a munkaerejére a piacgazdaságnak pillanatnyilag nincs szüksége. Mindenki számára elérhetővé kívánják tenni a munkát, a tanulást, a piacgazdaságba való visszatérés lehetőségét – húzták alá.
A tárca szerint ezt az MSZP elmulasztotta. Az általuk szervezett és elnevezett „éhségmenet” erkölcsileg elfogadhatatlan kísérlet volt arra, hogy a kormányzásuk alatti tehetetlenségről eltereljék a figyelmet – fogalmaztak.
Csige Tamás, Hajdúdorog polgármestere, az éhségmenet egyik résztvevője csütörtöki közleményében azt írta: örömmel olvasta az önkormányzatnak postázott kormányhivatali értesítőben, hogy a kormány mégsem kívánja általánosítani a hatórás közfoglalkoztatást a korábbi nyolcórás helyett. Szerinte „a hatalom csak eljátszotta, hogy teljesen süket a nép hangjára, amikor február elején cinikus molinóval és nyilatkozatokkal reagált az Éhségmenet és a Közmunkások Szakszervezete által megfogalmazott követelésekre”.
Közleményében azt írta, hogy álláspontja szerint a közmunkára kényszerülő munkavállalók követeléseinek többségét a mai napig nem hallotta meg a kormány. Szerinte a kormány nem teljesítette azokat a követeléseket, hogy a nyolcórás, nettó 49 453 forintos közmunkásbér újra 60 200 forint legyen, hogy minden magyar családban legalább egy ember egész éven át, legalább minimálbérért dolgozhasson, a pályakezdő fiataloknak is legyen lehetőségük közmunkát vállalni annak érdekében, hogy munkatapasztalathoz jussanak, továbbá azt sem, hogy vizsgálják felül a munka törvénykönyvét, valamint az elmúlt évek szociális törvényeit a rokkantnyugdíjasokat sújtó jogszabályoktól kezdve a munkanélküli-ellátás idejének harmadolásáig.