Amerikai tanácsok után SZDSZ-es klubban üléseznek a tüntető diákok

Egykori SZDSZ-es bázison teszik majd tiszteletüket a pártfüggetlenségüket korábban sűrűn hangoztató diáktüntetők, akiket egyébként szélsőséges liberális amerikai szakemberek készítenek föl arra, hogyan gyakoroljanak nyomást a kormányra.

MNO
2013. 02. 01. 11:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Új politikai kultúra alakul? ( ) Milyen volt az, amikor egyszer csak profi kommunikátorokkal és hatalomtechnikusokkal kellett felvenni a versenyt, és hogy tudták ilyen példásan állni a sarat? Mi vezetett oda, hogy a felsőoktatás minden érintettje példás akcióegységbe tömörült 2012 őszén? Kivel igen és kivel nem ül le a miniszter, és miért?” Ez szerepel a Budai Liberális Klub (BLK) meghívóján, amelyen következő, február 4-i rendezvényükre hívják az érdeklődőket. Kátai Gábor ifjúságkutató vendégei lesz a Középiskolai Hálózat egyik tagja, Máté András (Oktatói Hálózat) és Ercse Krisztina (Szülői Hálózat) lesznek az egykori szabad demokrata bázison. (Az SZDSZ eredetileg Szabad Kezdeményezések Hálózata néven alakult meg.)

Kiss Dávid, a HÖOK elnökségi tagja még előadóként szerepelt a BLK meghívóján, azonban pénteken szerkesztőségünknek jelezte, hogy nem vesznek részt a liberális klub rendezvényén.

A „hálózat” alapegysége, a Hallgatói Hálózat (HaHa) korábban a Heti Hetes című műsor meghívásának tett eleget. Korábban a szervezet bázisdemokratikus alapon szerveződő rendezvényein többször is kijelentették, hogy nem szívesen látnak pártlogókat, nem egyszer hangoztatták politikai függetlenségüket. Ennek ellenére mind az MSZP, mind a Demokratikus Koalíció, mind az LMP, mind a Jobbik, mind a Szolidaritás politikusai – egybehangzó állításaik szerint magánemberként – megjelentek a tüntetéseken.


’68 tapasztalatai

A Budai Liberális Klub rendezvénye időpontjában a Hallgatói Hálózat egyébként szabadegyetemet szervez, amelynek vendége Igor Bezinovic horvát dokumentumfilmes lesz, a rendezvényen vetítik is majd a 2009-es horvátországi diáktüntetésekről szóló filmjét, A blokádot. A rendező tavalyi, Hvg.hu-nak adott interjújában arról beszélt, hogy megmozdulásukban benne volt „mindaz a tapasztalat, ami 1968 óta összegyűlt az Európa-szerte zajló diáklázadások során”. (Ismert: 1968-ban egy maoista és anarchista kisebbség vezényletével tüntető diákoknak köszönhetően káosz lett úrrá Párizsban.) Elmondta azt is, hogy rendkívül fontosnak tartották a média figyelmét, „a diákok a konszenzuson alapuló döntéseiket egységes nyilatkozatok formájában, sajtókonferenciákon keresztül kommunikálták”, hozzátette azonban, hogy „adott esetben egy-egy privát véleménytől a blokád szervezői elhatárolódhattak, ha az nem passzolt” a közösen kialakított mondandójukhoz.

Amerikai segítség

A Magyar Nemzet korábban a HaHa belső levelezésére hivatkozva azt írta: a szervezet aktivistáit egy szélsőbalos gondolkodó radikális módszereit alkalmazó amerikai szakemberek készítik fel arra, hogyan gyakoroljanak nyomást a kormányra. A HaHa debreceni tagjai szerint a tüntetést nem az amerikaiak javasolták nekik, a tréningen csak interjút adni tanították meg őket. A tengeren túli oktatók a Civil Kollégium Alapítvány szervezésében érkeztek Magyarországra, azonban a háttérben Soros György magyar származású üzletemberhez vezetnek a szálak.
Kálmán Attila, a hálózat tagja a hétvégi workshoppal kapcsolatban a Hír TV-nek csütörtökön azt mondta, hogy az őket felkészítők munkáját washingtoni kormányhivatalok finanszírozzák. Ők olyan közönségszervezők, akik Európában járnak körbe, tapasztalatcserére – tette hozzá. Elmondása szerint ez egy baráti felajánlás volt egy szimpatizáns szervezettől, így nekik teljesen ingyen volt a képzés. Az aktivista elismerte, hogy részt vesznek az ellenzéki pártok és egyesületek demonstrációin, de nem a kormánybuktatás a céljuk.

A Magyar Nemzet azt is megírta: noha a Hallgatói Hálózat folyamatosan hangsúlyozza pártfüggetlenségét, a diákok belső levelezése szoros kapcsolatra utal a balliberális értelmiségieket tömörítő Oktatói Hálózattal. A diákszervezetnek egy olyan kommunikációs vállalkozás is segít, amelynek stratégiai vezetője a volt SZDSZ-es Magyar Bálint, illetve a szocialista Hiller István által vezetett oktatási tárcának volt a munkatársa.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.