A Fidesz-székház-foglalás után az Alkotmánybíróságot vették célba

Megérkeztek az Alkotmánybíróság épületéhez azok tüntetők, akik az alaptörvény módosítása ellen tiltakoznak.

PR
2013. 03. 07. 21:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tíz óra után megérkezett az útközben 400 fősre duzzadt tömeg az Alkotmánybírósághoz, ahol már rendőrök várták őket – jelentette a Hír TV helyszíni tudósítója. A demonstrálók az Andrássy úton, majd a Lánchídon keresztül jutottak el az Ab épületéhez, komoly dugókat okozva. Kiderült, a vonulás nem volt bejelentve a rendőrségen, ennek ellenére a hatóságok nem avatkoztak közbe.

A tüntetők az esti órákban elhagyták a Fidesz Lendvay utcai székházának udvarát. A néhány száz demonstráló – rendőri sorfal mellett – a Rippl-Rónai utcán keresztül este fél kilenc után az Andrássy útra tért rá, ahol teljesen megbénították a forgalmat. A hangosbeszélőt kezelők egyike előzőleg arra biztatta őket, hogy vonuljanak az Alkotmánybíróság Donáti utcai épületéhez. A résztvevők az úttesten, a külső sávban haladtak, és azt skandálták, hogy „Alkotmányt, demokráciát, jogállamot!”

Este hét óra: a tüntetők elfoglalták a székház újabb erkélyét is. A Hír TV helyszíni tudósítójának beszámolója szerint állóháború alakult ki a demonstráló két tábor között, összesen körülbelül 150 főről van szó, számuk egy ideje nem gyarapszik.

Késő délután: bezárták a Fidesz-székház kapuját, így a tüntetők egy része bennrekedt az udvaron. Az épület előtt rendőrök sorakoztak fel. A kerítésen keresztül többen is azt mondták, hogy kinti társaiktól kaptak ételt és italt. Több társuk fenn áll a székház teraszán, ahová két nemzetiszínű zászlót, „Az alkotmány nem játék” feliratú transzparensüket és több papírlapot is kihelyeztek. Ezekre többek között azt festették, hogy „Foglalt”, illetve „Demokráciát”.

Az utcában folyamatos a hangzavar, a teraszon álló tüntetők hangosbemondón keresztül a Fidesz 1989-es programjából olvasnak fel részleteket, s elhangzik egy Babits-vers is. Megszólalásaikat folyamatos kiabálással zavarják az idősebb korosztályhoz tartozó ellendemonstrálók. Közülük többen arra szólítják fel a tüntetőket, hogy demonstrálás helyett inkább dolgozzanak, illetve menjenek Moszkvába. Az ellentüntetők hangosan skandálva terroristának nevezik az épületfoglalókat – tudósított az MTI. Az épület előtti járdán felsorakoztak a rendőrök is, de a sorfalon szabad az átjárás, senkit nem tartóztatnak fel.

A tüntetés a Fidesz-székháznál délelőtt kezdődött. A néhány civil demonstráló a bejáratot védő vaskapun másztak át, akciójukat indokolva azt mondták, az alaptörvény negyedik módosítása ellen tiltakoznak. Korábbi LMP-aktivista, Milla-szónok és a Hallgatói Hálózat aktivistái vannak köztük. Állítják: civilek, de így vagy úgy azért kapcsolatot tartanak a balliberális körökkel. A székházfoglalás egyfajta előtüntetésnek is beillik.

Turai Eszter és Rózsa Milán, a Fidesz székházba behatoló tüntető csoport tagjai az ATV-ben a nap eseményeiről beszéltek. Felhívták a figyelmet, hogy szombaton 3 órakor az Alkotmány utcában lesz demonstráció, melyre mindenkit várnak.

Délután jelentek meg ellentüntetők a székháznál. Transzparensükön „Gyászol a nemzet! Hazaárulóktól szenved!” felirat volt olvasható, és jelenlegi vezető szocialista politikusok – Bajnai Gordon, az Együtt 2014 Választói Mozgalom alapítója, Bokros Lajos EP-képviselő és Simor András volt jegybankelnök – valamint Kádár János kommunista diktátor fotója volt látható.

Bencsik András, a Békemenet egyik kezdeményezője Facebook-oldalán arra kérte a menet szimpatizánsait, hogy ha tehetik, menjenek a Fidesz székházához, amelyet „nehezen definiálható alakok” törvénytelenül blokád alá vettek. „Nem kell velük szemben erőszakot alkalmazni” – írta a Demokrata főszerkesztője. Szerinte arra van szükség, hogy minél többen kifejezzék rokonszenvüket a Fidesszel, ott legyenek, és bátorítást adjanak azoknak, akik bent vannak az épületben, és talán beszéljenek „az udvaron gubbasztókkal, hátha akad közöttük normálisan gondolkodó”.

Az igazságügyi tárca elítéli a Lendvay utcánál csütörtökön történt erőszakos eseményeket – mondta Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára. Kiemelte: az alaptörvény a magyar embereké, és tiszteletben kell tartani mindenkinek a véleményét. Aki a jogállamiságot hirdeti, annak elsődleges kötelessége mások jogainak tiszteletben tartása – tette hozzá. Mint mondta, Magyarországon a véleménynyilvánítás szabad, de az agresszió nem elfogadható, a jogállam sosem fér össze az erőszakkal. A demokrácia a vitára épül, és a viták nyomán kialakuló többségi álláspont mindenki általi elfogadására, fejtette ki. Az erőszak nem erőt, hanem a megértés, a tolerancia hiányát mutatja – hangsúlyozta.

A történelemben sosem a demokraták eszköze volt az erőszak – emelte ki Rétvári, s rámutatott: a rendszerváltás óta eddig erőszak csak ott ütötte fel a fejét a tüntetéseken, ahol a szélsőjobb vagy szélsőbaloldal jelen volt. „Az erőszak nem megoldás, az erőszakban nem hiszünk” – fogalmazott. Az államtitkár megköszönte a rendőrség higgadt, nyugodt és szakszerű munkáját. Jól jelzi a korábbi évekhez képest a magyar jogállam megerősödését, hogy a rendőrség tüntetőkkel szembeni fellépése a 2006-os tömeges jogsértésekkel szemben most már teljes mértékben megfelel a jogállami követelményeknek, jelentette ki.

A Fidesz csütörtökön kora este felszólította Bajnai Gordont, hogy „ne sumákoljon, hanem vállalja”, hogy ő áll a Lendvay utcai székházánál zajló tüntetés mögött. Kocsis Máté, a párt kommunikációs igazgatója közölte: a csütörtöki események bebizonyították, hogy a Hallgatói Hálózat a Bajnai Gordon vezette Haza és Haladás Alapítvány ifjúsági tagozata, és Bajnai áll a csütörtöki agresszív támadás mögött is. Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke úgy véli: ez a provokáció egy folyamat része.

Kocsis Máté a nap folyamán tartott sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: „ha Bajnai Gordon előre szól, akkor az embereit minden további nélkül beengedjük a Fidesz székházába”. Míg a Haza és Haladás közleményben tagadta, hogy bármi köze is lenne az akcióhoz, Karácsony Gergely – aki a leginkább sürgette az ökopárt és az Együtt 2014 lepaktálását – szolidáris a tüntetőkkel, és támogat minden, az alaptörvény-módosítás ellen tartott megmozdulást.

„Döbbenten értesültünk a Fidesz-székháznál a mai napon lezajlott erőszakos eseményekről – olvasható az 56-os Szövetség Országos Központjának közleményében. – Ez a cselekedet nagyon hasonlít az emlékeinkben élő, 1945 utáni időkben történt provokációkhoz. Mélyen elítéljük az irányítókat és zsoldosaikat. Az ilyen cselekedeteket köztörvényes bűncselekménynek tekintjük. Egyetértünk a rendőrség és a Fidesz vezetőinek higgadt reagálásával, de eddig, és ne tovább. Követeljük az anyagi kárt okozók felelősségre vonását. Biztosítjuk Magyarország kormányát, hogy országunk biztonságának érdekében tett intézkedéseit támogatjuk.”


Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.