Tíz óra után megérkezett az útközben 400 fősre duzzadt tömeg az Alkotmánybírósághoz, ahol már rendőrök várták őket – jelentette a Hír TV helyszíni tudósítója. A demonstrálók az Andrássy úton, majd a Lánchídon keresztül jutottak el az Ab épületéhez, komoly dugókat okozva. Kiderült, a vonulás nem volt bejelentve a rendőrségen, ennek ellenére a hatóságok nem avatkoztak közbe.
A tüntetők az esti órákban elhagyták a Fidesz Lendvay utcai székházának udvarát. A néhány száz demonstráló – rendőri sorfal mellett – a Rippl-Rónai utcán keresztül este fél kilenc után az Andrássy útra tért rá, ahol teljesen megbénították a forgalmat. A hangosbeszélőt kezelők egyike előzőleg arra biztatta őket, hogy vonuljanak az Alkotmánybíróság Donáti utcai épületéhez. A résztvevők az úttesten, a külső sávban haladtak, és azt skandálták, hogy „Alkotmányt, demokráciát, jogállamot!”
Este hét óra: a tüntetők elfoglalták a székház újabb erkélyét is. A Hír TV helyszíni tudósítójának beszámolója szerint állóháború alakult ki a demonstráló két tábor között, összesen körülbelül 150 főről van szó, számuk egy ideje nem gyarapszik.
Késő délután: bezárták a Fidesz-székház kapuját, így a tüntetők egy része bennrekedt az udvaron. Az épület előtt rendőrök sorakoztak fel. A kerítésen keresztül többen is azt mondták, hogy kinti társaiktól kaptak ételt és italt. Több társuk fenn áll a székház teraszán, ahová két nemzetiszínű zászlót, „Az alkotmány nem játék” feliratú transzparensüket és több papírlapot is kihelyeztek. Ezekre többek között azt festették, hogy „Foglalt”, illetve „Demokráciát”.
Az utcában folyamatos a hangzavar, a teraszon álló tüntetők hangosbemondón keresztül a Fidesz 1989-es programjából olvasnak fel részleteket, s elhangzik egy Babits-vers is. Megszólalásaikat folyamatos kiabálással zavarják az idősebb korosztályhoz tartozó ellendemonstrálók. Közülük többen arra szólítják fel a tüntetőket, hogy demonstrálás helyett inkább dolgozzanak, illetve menjenek Moszkvába. Az ellentüntetők hangosan skandálva terroristának nevezik az épületfoglalókat – tudósított az MTI. Az épület előtti járdán felsorakoztak a rendőrök is, de a sorfalon szabad az átjárás, senkit nem tartóztatnak fel.
A tüntetés a Fidesz-székháznál délelőtt kezdődött. A néhány civil demonstráló a bejáratot védő vaskapun másztak át, akciójukat indokolva azt mondták, az alaptörvény negyedik módosítása ellen tiltakoznak. Korábbi LMP-aktivista, Milla-szónok és a Hallgatói Hálózat aktivistái vannak köztük. Állítják: civilek, de így vagy úgy azért kapcsolatot tartanak a balliberális körökkel. A székházfoglalás egyfajta előtüntetésnek is beillik.
Turai Eszter és Rózsa Milán, a Fidesz székházba behatoló tüntető csoport tagjai az ATV-ben a nap eseményeiről beszéltek. Felhívták a figyelmet, hogy szombaton 3 órakor az Alkotmány utcában lesz demonstráció, melyre mindenkit várnak.
Délután jelentek meg ellentüntetők a székháznál. Transzparensükön „Gyászol a nemzet! Hazaárulóktól szenved!” felirat volt olvasható, és jelenlegi vezető szocialista politikusok – Bajnai Gordon, az Együtt 2014 Választói Mozgalom alapítója, Bokros Lajos EP-képviselő és Simor András volt jegybankelnök – valamint Kádár János kommunista diktátor fotója volt látható.
Bencsik András, a Békemenet egyik kezdeményezője Facebook-oldalán arra kérte a menet szimpatizánsait, hogy ha tehetik, menjenek a Fidesz székházához, amelyet „nehezen definiálható alakok” törvénytelenül blokád alá vettek. „Nem kell velük szemben erőszakot alkalmazni” – írta a Demokrata főszerkesztője. Szerinte arra van szükség, hogy minél többen kifejezzék rokonszenvüket a Fidesszel, ott legyenek, és bátorítást adjanak azoknak, akik bent vannak az épületben, és talán beszéljenek „az udvaron gubbasztókkal, hátha akad közöttük normálisan gondolkodó”.
Az igazságügyi tárca elítéli a Lendvay utcánál csütörtökön történt erőszakos eseményeket – mondta Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára. Kiemelte: az alaptörvény a magyar embereké, és tiszteletben kell tartani mindenkinek a véleményét. Aki a jogállamiságot hirdeti, annak elsődleges kötelessége mások jogainak tiszteletben tartása – tette hozzá. Mint mondta, Magyarországon a véleménynyilvánítás szabad, de az agresszió nem elfogadható, a jogállam sosem fér össze az erőszakkal. A demokrácia a vitára épül, és a viták nyomán kialakuló többségi álláspont mindenki általi elfogadására, fejtette ki. Az erőszak nem erőt, hanem a megértés, a tolerancia hiányát mutatja – hangsúlyozta.
A történelemben sosem a demokraták eszköze volt az erőszak – emelte ki Rétvári, s rámutatott: a rendszerváltás óta eddig erőszak csak ott ütötte fel a fejét a tüntetéseken, ahol a szélsőjobb vagy szélsőbaloldal jelen volt. „Az erőszak nem megoldás, az erőszakban nem hiszünk” – fogalmazott. Az államtitkár megköszönte a rendőrség higgadt, nyugodt és szakszerű munkáját. Jól jelzi a korábbi évekhez képest a magyar jogállam megerősödését, hogy a rendőrség tüntetőkkel szembeni fellépése a 2006-os tömeges jogsértésekkel szemben most már teljes mértékben megfelel a jogállami követelményeknek, jelentette ki.
A Fidesz csütörtökön kora este felszólította Bajnai Gordont, hogy „ne sumákoljon, hanem vállalja”, hogy ő áll a Lendvay utcai székházánál zajló tüntetés mögött. Kocsis Máté, a párt kommunikációs igazgatója közölte: a csütörtöki események bebizonyították, hogy a Hallgatói Hálózat a Bajnai Gordon vezette Haza és Haladás Alapítvány ifjúsági tagozata, és Bajnai áll a csütörtöki agresszív támadás mögött is. Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke úgy véli: ez a provokáció egy folyamat része.
Kocsis Máté a nap folyamán tartott sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: „ha Bajnai Gordon előre szól, akkor az embereit minden további nélkül beengedjük a Fidesz székházába”. Míg a Haza és Haladás közleményben tagadta, hogy bármi köze is lenne az akcióhoz, Karácsony Gergely – aki a leginkább sürgette az ökopárt és az Együtt 2014 lepaktálását – szolidáris a tüntetőkkel, és támogat minden, az alaptörvény-módosítás ellen tartott megmozdulást.
„Döbbenten értesültünk a Fidesz-székháznál a mai napon lezajlott erőszakos eseményekről – olvasható az 56-os Szövetség Országos Központjának közleményében. – Ez a cselekedet nagyon hasonlít az emlékeinkben élő, 1945 utáni időkben történt provokációkhoz. Mélyen elítéljük az irányítókat és zsoldosaikat. Az ilyen cselekedeteket köztörvényes bűncselekménynek tekintjük. Egyetértünk a rendőrség és a Fidesz vezetőinek higgadt reagálásával, de eddig, és ne tovább. Követeljük az anyagi kárt okozók felelősségre vonását. Biztosítjuk Magyarország kormányát, hogy országunk biztonságának érdekében tett intézkedéseit támogatjuk.”