Simor az utolsó magyar kommunista miniszterelnök útját követi

Az MSZMP utolsó miniszterelnökének örökébe lépett Simor András, az MNB volt elnöke, aki az EBRD alelnöki posztját foglalhatta el.

LM
2013. 03. 27. 14:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szervezet tájékoztatása szerint Simor András feladatai közé tartozik majd a gazdasági átalakulást elősegítő stratégiák és gazdaságpolitikai intézkedések koordinálása. Ezenkívül a volt jegybankelnök felel majd a támogatói pénzek mobilizálásáért és kezeléséért, valamint a bank egyes külső szervezetekkel való kapcsolatainak felügyeletéért.
Simor András – akinek hatéves MNB-elnöki megbízatása március elején járt le – a kinevezéssel az EBRD igazgatótanácsának is tagja lesz.

A szervezet közleményében kiemeli, hogy Simor gazdag pénzügyi tapasztalattal érkezik majd a londoni székhelyű intézményhez, hiszen korábban az MNB elnöke és a Budapesti Értéktőzsde igazgatósági elnöke is volt. Az EBRD tájékoztatása szerint Simor kinevezésére egy nemzetközi érdeklődést kiváltó, kompetitív kiválasztási folyamat végén került sor. A kinevezést az EBRD elnökének javaslatára a szervezet kormányzótanácsa hagyta jóvá.

Mint ismert Simorhoz hasonlóan Németh Miklós, az utolsó állampárti miniszterelnök is az EBRD-nél landolt 1990-et követően. Az MSZMP utolsó miniszterelnöke 1991-ben vállalta el a londoni székhelyű banknál az alelnöki pozíciót, melyet egészen 2000-ig töltött be. A volt miniszterelnök akkor megpróbálta elnyerni az MSZP miniszterelnök-jelölti posztját, azonban Kovács László, a párt elnöke hosszas manőverek után kiszorította Némethet.

Simor András a közleményben úgy fogalmazott: „Nagyon örülök, hogy kiválasztottak erre a pozícióra. Az EBRD kulcsfontosságú szereplő azokban az átalakulóban lévő országokban, ahol tevékenykedik, és nagy megtiszteltetés támogatni és bővíteni a bank munkáját és pozícióját.”

Az EBRD elnöke, Suma Chakrabarti a közleményben úgy fogalmazott: „Simor személyében olyan embert választottunk, aki széles körű szakértelmet és tapasztalatot hoz a bankhoz”. Az EBRD-ben az elnök mellett négy alelnök teljesít szolgálatot.

A szervezetet 1989-ben hozták létre. Jelenleg 64 ország mellett az Európai Unió és az Európai Beruházási Bank tartozik részvényesei közé.

A közép- és kelet-európai országok átalakuló gazdaságainak támogatására létrejött EBRD magánvállalkozásoknak és állami infrastrukturális projekteknek folyósítja hiteleit. A közép- és kelet-európai államokban 29 helyi irodával rendelkező bank fő célja a térség országainak támogatása a piacgazdaság kiépítésében, a pluralista demokrácia megerősítésében, valamint a magánszektor fejlesztésében.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.