Bajnai sumákol Gyurcsányról

Bajnai Gordon azt kezdeményezi, hogy már nyáron kezdje meg a tárgyalásokat és őszre hozza tető alá az egyezséget az általa vezetett Együtt 2014–PM szövetség és a szocialista párt. A volt miniszterelnök sumák módon egy szót sem szólt Gyurcsányról.

MNO
2013. 04. 19. 7:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A volt kormányfő erről is szóló, Javaslat a jó együttműködés menetrendjére című írását péntek reggel küldte el az MTI-nek. Ebben indítványozza, hogy az Együtt 2014–Párbeszéd Magyarországért (PM) választási szövetség a tavaszi parlamenti ülésszak lezárulta után – például június 16-án, Nagy Imre 1989-es újratemetésének évfordulóján – kezdje meg a kétpárti tárgyalásokat. Szerinte ez elvezethet oda, hogy fél év múlva, október 23-án a két szervezet már minden kérdést lezárva együtt ünnepelhet, és „korszakváltó szövetségbe” hívhatja a választópolgárokat.

Bajnai javaslatot tesz az egyeztetés menetrendjére is: azt szeretné, ha először a korszakváltás alapelveiről állapodnának meg – garanciát adva a választóknak, hogy az ellenzéki együttműködés nemcsak a 2010 utáni „politikai ámokfutást”, hanem a 2010 előtti időszak visszatérését is elutasítja –, majd a szakpolitikai programokat hangolnák össze, és ezután jutnának egyezségre a személyi kérdésekben, így arról is, hogy ki legyen a miniszterelnök-jelölt. Bajnai szerint  a megállapodást a demokratikus ellenzék két vezető erejének, az MSZP-nek és az Együtt 2014–PM szövetségnek kell megkötnie, ők képviselhetik majd a körülöttük kialakuló szövetségesi rendszert is.

Bajnai nyilatkozatában sumák módon egy szót sem ejtett Gyurcsányról, pedig a rendszerváltás óta a két politikus pályája nagyrészt összefonódik. Bajnai részt vett a rövid életű Új Nemzedék Mozgalom nevű ifjúsági szervezet létrehozásában, amelyet Gyurcsány Ferenc a KISZ-utód Demiszből való távozása után alapított. Debreczeni József Az új miniszterelnök című könyve szerint Gyurcsány Ferencet Bajnai neve közös focizásokra, sörözésekre és hosszú esti beszélgetésekre emlékezteti az 1980-as évek végén. Emellett pedig a könyv, és Gyurcsány későbbi nyilatkozata szerint Gyurcsány vezette be Bajnait, az általa jól ismert bőrdíszműves tevékenységbe is.

Kormányzati pozíciót először 2006. július 1-jétől 2007. június 30-áig vállalt, amikor Gyurcsány felkérésére a fejlesztéspolitikáért felelős kormánybiztos lett. Felügyelete alá tartozott az uniós pénzek elosztásáért felelős Nemzeti Fejlesztési Ügynökség. Az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium (ÖTM) vezetőjeként – pártonkívüliként – 2007. július 1-jétől 2008. május 14-éig tevékenykedett, ahol Lamperth Mónikát váltotta. A területfejlesztés nélküli, Önkormányzati Minisztériummá átkeresztelt tárca élén utódja Gyenesei István lett. Miután az SZDSZ kilépett a koalícióból, 2008. május 15-étől a kormányban az újonnan alakult Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium vezetését vette át. Ez a megbízatása az új, általa vezetett kormány megalakulásával, 2009. április 16-ával szűnt meg.Gyurcsány lemondását követően Bajnai megválasztásában komoly szerepet játszott a bukott miniszterelnök is.

Meg kell állapodni arról is – folytatja –, hogy ki legyen választókerületenként az az egy jelölt, akit a két ellenzéki tömb indít, és arról is, mi szolgálja jobban a győzelem esélyét, a közös vagy a két külön lista. Kitér arra, hogy az MSZP a megsemmisüléssel fenyegető 2010-es választási eredménye után „elismerésre méltó vezetői teljesítménnyel” rendezte sorait. A szocialista párt az elmúlt három évben növelni tudta támogatóinak táborát, számuk az elmúlt néhány hónapban 1,2 millió szavazó körül tetőzött, mindez ismét az ellenzék megkerülhetetlen pártjává tette – állapítja meg.

Ugyanakkor – jelzi Bajnai – tavaly októberi zászlóbontása után az Együtt 2014 a korábban pártot választani nem tudók, vagy nem akarók jelentős tömegeit tudta megszólítani: néhány hónap alatt 600-700 ezer szavazót, így ma a demokratikus ellenzék második legnagyobb ereje. A PM-mel kötött szövetség eredményeként pedig a világot sokféleképpen, de a kormányt ugyanúgy látó választók „leginkább nálunk, középen tudnak találkozni” – fejti ki a volt miniszterelnök.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.