Németh Lászlónénál is kiverte a biztosítékot Bajnaiék Mol-támogatása

Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter a Hír TV-nek Bajnaiék Mol-támogatásról úgy nyilatkozott, választ vár az olajvállalat vezetésétől és az eddigi gyakorlat befejezését kéri majd tőlük.

MNO
2013. 04. 19. 13:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az állam meghatározó, de kisebbségi részvénycsomag tulajdonosa a Molban, és semmilyen módon nem szól bele a társaság üzletvitelébe, így a támogatási politikájába sem – mondta el Németh Lászlóné az InfoRádió megkeresésére. Ugyanakkor kiemelte: a maga részéről nem tartja helyesnek, hogy a Mol bármilyen politikai formációnak anyagi támogatást nyújt, ezért az ügyben tájékozódni fog, és személyesen kér tájékoztatást a vállalat menedzsmentjétől.

A tárcavezető a Hír TV-nek azt mondta: több kérdésre is választ vár az olajvállalat vezetésétől, és az eddigi gyakorlat befejezését kéri majd tőlük.

Ismert, Átláthatósági politika címmel tette közzé minden egymillió forintnál nagyobb összegű adományát és kiadását a Haza és Haladás Alapítvány. A dokumentum szerint Bajnai Gordonék 2011–12-ben összesen több mint 200 millió forint támogatást kaptak különféle magánszemélyektől, szervezetektől és cégektől. A legbőkezűbb adakozó a Hillary Clinton volt amerikai külügyminiszterhez, illetve Soros Györgyhöz kötődő Center for American Progress (CAP) progresszív politikai kutatóintézet, amely a támogatások több mint felét adta: 2011-ben 209 ezer eurót, mai árfolyamon körülbelül 60 millió forintot, 2012-ben pedig 228 771 dollárt, mai árfolyamon mintegy 52 millió forintot.

A további támogatók között szerepelt az OTP Bank és a Mol is. Az OTP 2011-ben tízmillió, a Mol 2011-ben 10, tavaly pedig 15 millió forintot adott az alapítványnak. További adományok érkeztek 2011-ben Bojár Gábortól (3 millió forint), a Graphisoft alapítójától, Szigetvári Viktortól (2 millió forint), az alapítvány kuratóriumi tagjától, a Haza és Haladás Egyesület elnökétől és magától Bajnai Gordontól is (4,25 millió forint).

Az MNO az ügyben érdeklődött az OTP Banknál, hogy amerikai részvényeseinek (a BlackRock amerikai alapkezelő, az Artio Global Management) volt-e hatása azon döntésekre, hogy a pénzintézet összesen 40 millió forinttal támogatta a Haza és Haladás alapítványt. A banktól a következő választ kaptuk: „Az OTP Bank igen széleskörű és sokszínű támogatási tevékenységet végez. Évente több mint száz szervezetet támogat. A különböző alapítványok, szervezetek általában egy konkrét programra, aktivitásra, tevékenységre kérnek támogatást. Ezekben az ügyekben az OTP Bank mindig a lehetőségekhez mérten és a támogatási alapelveknek megfelelően hoz döntést. Az OTP Bank támogatói tevékenysége során szerepet vállal a régió társadalmának, gazdaságának és közösségeinek életében, problémái megoldásában. Ebben együttműködik alapítványokkal, egyesületekkel, amelyek hasonló célokat fogalmaznak meg. A támogatások forrása a bank eredménye.”

Giró-Szász András kormányszóvivő pénteken arról beszélt, hogy ez a helyzet is nyilvánvalóvá teszi, hogy semmiféle hatalmi túlterjeszkedés vagy demokráciadeficit nem jellemzi hazánkat, hiszen pont azok, akik ezeket az alaptalan vádakat rendszeresen megfogalmazzák, jelentős állami támogatásban részesülnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.