Ezt észre kell vennie Brüsszelnek

Az Európai Uniónak látnia kell azt a trendet, ami a GDP-arányos államháztartási hiány alakulásánál zajlik – mondta el a Fidesz frakcióvezetője a Hír TV-ben.

PR
2013. 05. 15. 20:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szerdán közölt GDP-adatok azt bizonyítják, hogy hazánk növekedési pályára állt – jelentette ki a Hír TV Magyarország Élőben című műsorában Rogán Antal. A Fidesz frakcióvezetője kifejtette: ez az eredmény (0,7 százalékos növekedés 2013 első negyedévében 2012 negyedik negyedévéhez képest) szembemegy az európai trenddel. (A tavalyi utolsó negyedévvel összevetve két, illetve 0,1 százalékos volt a visszaesés az euróövezetben.)

A jó eredmény mögött sok tényező állhat, Rogán Antal ezek között említette az inflációt, amely csökkenő tendenciát mutat, és az év végére akár 1 százalék alá kerülhet. További tényező a rezsicsökkentés, valamint hogy az intézkedések révén reálbér- és reálnyugdíj-emelés történt. Mindezek mellett beérnek a jelentős külföldi beruházások is. Az alapkamatot illetően Rogán úgy látja, ott is van esély további csökkentésre, de ezt a monetáris tanácsnak kell megítélnie.

A GDP-adat hozzájárulhat ahhoz, hogy hazánk kikerüljön a túlzottdeficit-eljárás alól – mondta kérdésre válaszolva a frakcióvezető, aki úgy véli, Brüsszelnek látnia kell azt a trendet, ami a hiány alakulásánál zajlik. Felhívta a figyelmet arra, hogy 2010 előtt még az előírt 3 százalék közelében sem volt a GDP-arányos államháztartási hiány, olyan magas volt. Rogán szerint a költségvetés egésze jó képet mutat, és nem jelent problémát, hogy a tranzakciós illetékből befolyt összeg nem a várt mértékű lett.

Olli Rehn jelezte Varga Mihálynak, hogy szerinte biztatóak a Magyarországon bejelentett költségvetési intézkedések.

 

Varga szerdán a GDP-adatokra reagálva azt mondta: Magyarország kezd növekedési pályára állni.

A Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter által bejelentett 93 milliárdos zárolásról azt mondta, a Fidesz-frakció világossá tette, hogy nem lehet hozzányúlni a nyugdíjakhoz, a családtámogatásokhoz, és a rezsicsökkentést is folytatni fogják. A magánszemélyeket és a kis- és közepes vállalkozásokat nem lehet tovább terhelni, éppen ezért a zárolások olyan szerveket érintenek, mint a minisztériumok és az Országgyűlés.

A beruházások esetleges leállítása kapcsán azt mondta: a javaslatcsomagnak ez a második köre szerinte nem fog megvalósulni, a 93 milliárdnak elegendő biztosítéknak kell lennie, hogy három százalék alatt maradjon a GDP-arányos államháztartási hiány.

A trafikpályázatok kapcsán a politikus úgy fogalmazott: az egy ellenzéki gumicsont, és elmondta, hogy az utólagos pályázati lehetőségekkel azok is újabb esélyt kapnak, akik korábban trafiktulajdonosok voltak, de nem nyertek a kiíráson. A trafikok kapcsán a cél, hogy kevesebb helyen lehessen hozzájutni a dohányhoz, ez is a dohányzás visszaszorítását szolgálja.

A Hír Televíziónak a BudaCash Brókerház vezető elemzője, Tóth Gergely elmondta, jelentős pozitív meglepetést hoztak a Központi Statisztikai Hivatal által nyilvánosságra hozott adatok. Az elemző úgy véli, Magyarország ezzel túljutott a mélyponton, és az adatok ahhoz is hozzásegíthetnek, hogy kikerüljünk a túlzottdeficit-eljárás alól.

A vártnál jobb első negyedévi magyar GDP-adatsor nyomán több londoni közgazdász utalt 2013-ra szóló magyar GDP-előrejelzései javításának lehetőségére, sőt van olyan ház, amelyik máris az általa eddig várt recesszióról növekedésre módosította az év egészére vonatkozó prognózisát.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.