Feldmájer elmondása szerint 22 éve vesz részt a Mazsihisz életében és 16 évig volt elnök. Ennyi idő alatt pedig előtérbe kerülnek bizonyos döntések, ami rendkívüli módon sértheti mások érdekeit. A lehetséges érdeksérelmeket két körbe sorolta, gazdasági és politikai természetük szerint. A gazdasági természetűek közé sorolta az etikai kérdéseket érintő döntéseket, például a Budapesti Zsidó Hitközség vezetője körüli személyi összefonódásokról, ami a kivizsgálásokat nehezítette, vagy a Dohány utcai építkezésen kifogásolt ügyet, hogy az egyik vidéki hitközség elnöke nyerte meg a pályázatot. Számára ez etikailag nem volt elfogadható, még ha jogszabályilag rendben is van.
Az antiszemitizmus elfogadhatatlan és tűrhetetlen – fogalmazott Orbán Viktor a Zsidó Világkongresszus budapesti közgyűlésén. A háromnapos budapesti rendezvényen a világ zsidó közösségeinek ötszáz képviselője vett részt.
A világkongresszus újraválasztott elnöke, Ronald Lauder beismerte, hogy tévedett, amikor azt állította Orbán Viktorról, hogy beszédében nem határolódott el élesen a szélsőjobboldaltól.
A miniszterelnök beszéde előtt néhány zsidó diákszervezet, köztük a Zsidó Diákok Európai Uniója röplapokat osztott szét, amelyben arra kérték a hallgatóságot, hogy ne tapsoljanak a magyar miniszterelnöknek.
Köves Slomó visszásnak nevezte, hogy a Zsidó Világkongresszus vezetője úgy nyilatkozik, hogy a magyarországi viszonyokról a sajtóból tájékozódik. Pozitívnak értékelte Orbán Viktor meghívását a kongresszusra és azt, hogy bekerült az alaptörvénybe a közösségek méltóságának védelme.
A politikai természetű vitákra áttérve elmondta, hogy azok összefüggenek a zsidó világkongresszussal. Rendkívül élesen támadták amiatt, hogy a világkongresszus egyáltalán idejött. Azt sem tudták megbocsátani neki, hogy a világkongresszus alelnöki pozíciójába került. Emlékeztetett rá, hogy nem arra pályázott, hogy személy szerint ő kapjon helyet, hanem a Mazsihisz állandó helyéért a végrehajtó bizottságba. Az alelnöki pozíciót a Mazsihisz mindenkori elnöke fogja eztán betölteni, neki most ettől is meg kell válnia – mutatott rá. Hozzátette, hogy a célja eleve ez volt, a lényeg az, hogy állandó alelnöki helyet sikerült szerezni.
Feldmájer elmondása szerint éles vitát váltott ki Orbán Viktor decemberi meghívása is. Akik ezzel nem értettek egyet, azok úgy gondolták, hogy ebből a kormány jöhet ki jól és erre nincs szükség. Kijelentette, mikor decemberben leült tárgyalni a miniszterelnökkel, pontosan tudta, hogy a fejével játszik, de tudta azt is, hogy a magyar zsidóság érdekében ezt a kockázatot vállalnia kell.
Feldmájer ma is úgy véli, hogy helyesen cselekedett. Hozzátette: minden kormánnyal korrekt és komoly kapcsolatot igyekezett ápolni és úgy véli, ez a mostani kormánnyal is jól sikerült, hiszen konszolidálták a viszonyokat. Feldmájer hangsúlyozta, pozíciójában olyan kapcsolatokat kell kialakítani, hogy minden kétséget kizáró legyen, hogy az elnök nem tartozik egyik politikai formációhoz sem. Ezért szorult most két tűz közé.
Ismert: a tervezettnél előbb váltották le a Mazsihisz elnökét, Feldmájert a szervezet közgyűlésén. Feldmájer vezetési módszereit többen is kifogásolták, és a Budapesten zajlott Zsidó Világkongresszus után több nyilvános bírálatot is kapott. Az elnök visszahívásáról eredetileg a május utolsó vasárnapjára összehívott rendkívüli közgyűlésen döntöttek volna. A bizalmi szavazáson Feldmájert visszahívták, Zoltai Gusztáv ügyvezető igazgatót viszont a voksok kétharmadával a helyén tartották.
A tisztújító közgyűlés időpontját harminc napon belül írják ki. A leváltott elnök újra megmérettetheti magát. A Hír TV információi szerint a debreceni zsidó hitközség elnöke, Horovitz Tamás a poszt egyik esélyese, aki eddig is tagja volt a Mazsihisz vezetésének.