„Hazánkban mély hagyománya van a vendégtiszteletnek, ezért azt kívánom önöknek, leljék kedvüket a mi csodálatos fővárosunkban” – kívánta beszéde elején a kongresszus résztvevőinek a kormányfő. Mint mondta, a rendezvény látogatásának okát abban látták a vezetők, hogy hazánkban erősödik az antiszemitizmus, ezért helyesnek nevezte, hogy össze akarnak fogni mindazokkal, akik a gyűlölet terjedése ellen tenni akarnak.
Aláhúzta, a tanácskozók a világ olyan pontjairól is érkeztek, ahol az antiszemitizmus iskolás gyerekek életét követeli, ahol nincs konszenzus arról, hogy lehet-e egyperces néma tiszteletadás az antiszemitizmus gyermek áldozataiért az állami iskolákban, olyan helyekről is, ahol emberéleteket követelő bombatámadások vannak zsinagógák ellen. „Magyarországon ilyen eddig nem történt, és mi nem akarjuk, hogy Magyarország ilyen országgá váljon” – mondta a miniszterelnök. Azt kérte, tapasztalataikkal segítsenek az ilyen országokból érkezettek, hogy hasonló se fordulhasson elő nálunk.
Felidézte, Magyarország testközelből élte át azt az embertelen pusztítást, amit az antiszemitizmus okozott egész Európának, „megtört szívvel hajtunk fejet az áldozatok emléke előtt, ugyanakkor hálát adunk Istennek”, hogy az itt megmaradt zsidóság Európát tette gazdagabbá – mondta. Úgy látja, mindenkinek át kell érezni a személyes felelősségét, mert az antiszemitizmus nem természeti csapás, emberek műve.
Orbán Viktor leszögezte: a gazdasági válság mélyen megrázza Európát, az európai vezetők sikertelen válságkezelése felemészti a reményt, nő a kiábrándultság, a düh, a gyűlölet, ebben a helyzetben pedig világossá kell tenni, hogy „az antiszemitizmus elfogadhatatlan és eltűrhetetlen”.
A mai súlyos helyzet szerinte választ követel arra a kérdésre, hogy mit rontottunk el Európában az elmúlt húsz évben. A kommunizmust leromboltuk, a hidegháborúnak véget vetettünk, Európa esélyt kapott, hogy a tolerancia földrésze legyen – fejtegette. Ma „az antiszemitizmusra keressük az orvosságot” – mutatott rá. A két évvel ezelőtti új alkotmány léte óta Magyarországon, úgy látja, az erős identitás jobb alapokat jelenthet egymás elismerésére és tiszteletére. „Zsidók és nem zsidók akkor járunk a legjobban, ha jó hazafiak és Isten jó gyermekei akarunk lenni” – szögezte le.
A Zsidó Világkongresszus (WJC) sajnálatát fejezte ki, hogy Orbán Viktor a szervezet budapesti közgyűlésének vasárnapi megnyitóján mondott beszédében „nem adott megfelelő biztosítékot arra, hogy egyértelmű választóvonalat húzott volna kormánya és a szélsőjobboldal közé”. A WJC vasárnap esti közleményében nagyra értékeli, hogy a magyar kormányfő a közgyűlés alkalmából felszólalt a nemzetközi zsidó közösség képviselői előtt. A szervezet örömmel fogadta, hogy Orbán egyértelművé tette, hogy az antiszemitizmust elfogadhatatlannak és tűrhetetlennek tartja. A miniszterelnök ugyanakkor „nem nézett szembe a probléma valódi természetével”, vagyis általában az antiszemitizmus, illetve különösen a szélsőjobboldali Jobbik párt fenyegetésével – közölte a szervezet. (MTI)
„A mi válaszunk az erősödő antiszemitizmusra nem a vallási és erkölcsi gyökereink feladása, hanem a jó keresztények példájának és hagyományának felidézése, és felerősítése, ezért a mi alkotmányunk igazi és teljes emberi méltóságot, személyes és közösségi méltóságot ad a velünk élő zsidóságnak, és persze minden más kisebbségnek” – mondta a miniszterelnök, hozzátéve hogy a kereszténydemokrata kormányzás erkölcsi kötelességének tartotta, hogy bevezesse a holokauszt áldozatainak emléknapját az iskolákban, hogy megalapítsa az emlékközpontot, hogy emlékévet szervezzen Raoul Wallenberg tiszteletére és hogy betiltsa félkatonai szervezetek működését, betiltsa a diktatúra szimbólumait, zéró toleranciát hirdessen az antiszemitizmussal szemben.
A Zsidó Világkongresszus hétfői programját Guido Westerwelle német külügyminiszter nyitja majd meg, majd a kongresszus tisztségviselői számolnak be tevékenységükről, s a küldöttek tisztújítást is tartanak. Ugyancsak hétfőn a közel-keleti helyzet rendezésének kilátásait vitatják meg. Kedden a szélsőjobboldali ideológia erősödéséről lesz szó, majd a szervezet 2013–17-es terveiről tanácskoznak. Téma lesz a szabad vallásgyakorlás is, a tanácskozásnak ebben a részében felszólal Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom–budapesti érsek, az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsának elnöke. A közgyűlést Ronald S. Laudernek, a WJC elnökének beszéde zárja.
Orbán Viktor elutasította a vádat, hogy Magyarország lenne az Európai Unió legantiszemitább országa, zéró toleranciát hirdetett az antiszemitizmussal szemben, és elvetette az esetleges együttműködést a következő választások után a Jobbikkal a Jediót Ahronót című izraeli napilap pénteki számának adott interjújában.
A miniszterelnök elfogadhatatlannak tartja a bíróság pénteki döntését a szombati anticionista tüntetés engedélyezéséről. „Álláspontom egyértelmű: bármely köntösbe is bújtatott, nyilvánvalóan antiszemita szándékú rendezvénynek, a jogállam kijátszásának Magyarországon nincs helye” – írta a kormányfő pénteki közleményében.
A Belügyminisztérium tudomásul veszi és betartja a bíróság döntését, amellyel felülbírálta a budapesti Vértanúk terére hirdetett anticionista rendezvényt betiltó rendőrségi határozatot.