Kitört a Gyurcsány–Bajnai-háború?

Valódi ellentét feszül Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon között, mivel eltérő a két politikus szándéka az ellenzéki összefogást illetően.

Kovács András
2013. 05. 15. 16:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vitriolos hangnemben utasította el Gyurcsány Ferencnek a trafikpályázatok elleni demonstrációra való meghívását az Együtt 2014 egyik alapító szervezete. „Képtelenek vagyunk elfeledni, hogy a jelenleg regnáló rezsim pofátlanságához közel huszonnégy éves út vezetett, amelynek Ön is jelentős, az emberek politikától való elfordulását elősegítő szereplője volt, s ma méltán az egyik legmegosztóbb politikus Magyarországon” – írta a Milla válaszlevelében a Demokratikus Koalíció (DK) elnökének, aki szombatra szervez tüntetést a Fidesz székháza elé.

Valódi ellentét feszül Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon között, mivel a Demokratikus Koalíció szavazóinak 95 százaléka összefogáspárti, akkor a bukott miniszterelnök nem teheti meg, hogy azt támogatja, aki halogatja az együttműködést – hangsúlyozta Kiszelly Zoltán. Úgy látja, Gyurcsány nagyon csúnyán vált el Mesterházytól, de a volt miniszterelnök követi a szavazóit és értelmiségi holdudvarát.

A DK elnökének a legnagyobb problémája, hogy bár az MSZP elnöke hallgatólagosan május 1-jei beszédében felkínált egy biztos bejutó listás helyet a kisebb baloldali pártoknak (MSZDP, SZEM, Liberálisok, DK), szavazói minden bizonnyal inkább voksolnának egy kiélezett helyzetben a szocialistákra, mint a DK-ra. Kiszelly szerint lesz baloldali összefogás, de Gyurcsány nélkül, mivel a korábbi konfliktusok miatt nem érdekelt az MSZP az ő részvételükben. A szocialisták abban bíznak, hogy a látványos felajánlás révén elég lesz az egy hely a DK-nak, ahová könnyen lehet, hogy az alakulat nem Gyurcsányt, hanem más politikust küld majd – véli a szakértő.

A komlói időközi választásból és a gyenge közvélemény-kutatási eredményekből a politológus arra következtet, a szocialistáknak stratégiát kell váltaniuk. „Ha egy baloldali fellegvárban is ilyen cudarul szerepelnek, akkor még jobban össze kell szedniük magukat.” Az MSZP fő problémája, hogy nem tudja megújítani a szavazóbázisát, mivel a fiatalok egy jelentős része jobbikos vagy LMP-s – vélekedett Kiszelly. Szerinte ha ezt nem tudják megcsinálni, akkor nehéz lesz az aktivistahálózatukat megújítani, így a „választókerületek felszántása sem fog menni”.

Egyébként az MSZP viszonya sem egyértelmű a Gyurcsány-párthoz, mivel május 13-én Molnár Zsolt arról beszélt, ennek a kérdésnek az eldöntése is része lesz a megszülető ellenzéki megállapodásnak. „Semmi sem kizárt, és annak az ellenkezője sem” – magyarázta az MSZP szervezési igazgatója.

A két fél között nagyon ambivalens viszony van, mivel ott a közös múlt, és közrejátszik az is, hogy eltérőek a szándékok, Bajnai minél nagyobb népszerűséggel kíván részt venni az ellenzéki összefogásban, és számolhat úgy, hogy Gyurcsány több szavazatot visz el, mint amennyit hoz – mondta Gyömöre Máté. Úgy látja, a Demokratikus Koalíció elnökének első számú célja, hogy pártját a következő parlamentbe bevezesse, amire a mostani felmérések alapján minimális az esély. A szorosabb összefonódás egyértelműen Gyurcsány érdeke, míg a többiek számára ez nem elsőrendű cél – tette hozzá a politológus.

Gyömöre szerint az MSZP mindenképpen szeretne az összefogás vezető ereje lenni, a fő kérdés az, hogy ki mutatja magát jobban összefogáspártinak az ellenzéki oldalon. A Magyar Progresszív Intézet elemzője úgy véli, Mesterházy stratégiájában az játszik szerepet, hogy minél szélesebb összefogást akar, mindegyik párt érdekképviseletét felkarolja, és ezt a magatartást  állítja szembe azokkal, akik szelektálnának a pártok között.

Az időközi választásokkal kapcsolatban a szakértő azt mondta, nem érdemes túlzott jelentőséget tulajdonítani nekik, mivel ezeknek nem volt tétje a kormányzás szempontjából. Ha azt látnák a választók, hogy a szocialisták sorozatban nyerik ezeket a megmérettetéseket, az mindenképpen mozgósító erővel bírna a baloldalon, és többen hinnék el, hogy az MSZP-nek komoly esélye lehet 2014-ben – zárta szavait Gyömöre Máté.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.