Szabó Máté nem akarja, hogy a szomszédok szívjanak

Az ombudsman szerint a szórakozóhelyeken betartják a nemdohányzó-törvényt, „csak” a szomszédos házak lakói szívják a füstöt.

kn
2013. 05. 21. 17:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nemdohányzók védelméről szóló törvény 2012. január 1-jétől hatályos módosítása Európa egyik legkorszerűbb ilyen szabályozása – és mégis vannak, akik bár nem dohányoznak, megszenvedik a változást – olvasható az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala közleményében. Szabó Máté szerint a helyzetet orvosolni lehetne, ha a törvény lehetővé tenné a hatósági fellépést.

A jogszabály alapján a közfeladatot ellátó, illetőleg közérdekű vagy egyéb szolgáltatást nyújtó szervezet zárt helyiségeiben tilos a dohányzás, rágyújtani csak a bejárattól számított 5 méteres távolságon kívül, az arra kijelölt helyeken szabad. „Többen is panaszolták az ombudsmannak, hogy a szórakoztató- és vendéglátóegységek a jogszabályi előírásnak eleget téve kijelölték ugyan a dohányzóhelyet, ám ez azzal is járt, hogy azóta a szomszédos lakóházban élők kénytelenek belélegezni az ablakuk alatt dohányzók cigarettájának füstjét. A népegészségügyi intézet helyszíni ellenőrzése annyit állapított meg, hogy a dohányzásra kijelölt helyet a törvényi előírásoknak megfelelően határozták meg, így intézkedésre nincs lehetőség” – áll a közleményben.

Hazánkban hivatalosan idén január 1-jétől tilos a zárt légterű helyiségekben rágyújtani, április 1-je óta pedig büntetnek is azért, ha valaki nem tartja be a nem dohányzók védelméről szóló törvényt.

 

Kötelezővé tennék az üzletekben a dohánytermékek elrejtését New Yorkban. A javaslat szerint a kereskedőknek szekrényben, fiókban, a pult alatt, függöny mögött vagy más rejtett helyen kellene tárolniuk a dohányárut.

„Sérül az egészséghez és az egészséges környezethez való jog. A törvény ugyanis nem teszi lehetővé a hatóság számára a fellépést annak érdekében, hogy a szórakoztató, vendéglátó intézmények közelében élők egészségét ne veszélyeztesse a mások dohányzása” – fogalmazta meg véleményét az alapvető jogok biztosa.

Az ombudsman jelentése kitért arra is, hogy ebben az esetben lehetőség volna birtokvédelmi és szomszédjogi perek indítására. Ezek a polgári jogi eszközök rendkívül fontosak, a környezetvédelmi igények érvényesítésének hatékony eszközei lehetnek – véli. „Ugyanakkor viszont, mert költség- és időigényesek, a panaszosok ezeket ritkán veszik igénybe, nem tartják alkalmasnak a problémájuk gyors rendezésére. Az eljárások másik meghatározó jellemzője, hogy utólag, a konfliktus kialakulását követően próbálják rendezni a jogvitát.” Ezzel szemben – fejtette ki az alapjogi biztos – a jogi szabályozás elsődleges célja a konfliktusok, problémák kialakulásának megelőzése kell legyen.

Szabó Máté ombudsman mindezeket mérlegelve felkérte az emberi erőforrások miniszterét, kezdeményezze a nemdohányzók védelméről szóló törvény módosítását úgy, hogy az lehetővé tegye a hatóság fellépését a szórakoztató-, vendéglátóhelyek közelében élők védelme érdekében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.