Tartótisztje a következő szavakkal mutatta be Fekete Jánost, vagyis Lektort: „1918-ban született Budapesten. Közgazdasági egyetemet végzett, 1945 óta az MKP, az MDP, jelenleg az MSZMP tagja. 1936 óta dolgozik pénzintézeti vonalon, először a szarvasi hitelszövetkezetnél, majd a kereskedelmi banknál. 1948-ban került az MNB-be mint főcsoportvezető, később a PM-ben, illetőleg a KM-ben volt osztályvezető. 1953-tól dolgozott ismét az MNB-ben, a devizaigazgatóságon.
A pártszervezet titkára volt, az ellenforradalom idején külföldön tartózkodott. Rendszeresen jelentkezett telefonon, az ellenforradalom leverése után azonnal visszatért, és munkához látott. Nagy aktivitást fejtett ki az ellenforradalom alatt kitűnt személyek eltávolításában. Emlékezetből tudom, hogy 1948-ban »Sötét« fedőnéven B. Nagy István őrnagy elvtárs szervezte be, majd Novák őrnagy volt a tartótisztje. Az állambiztonsági szervekhez a viszonya kifogástalan, dicséretes. Anyagi juttatásban, dicséretben nem részesítettük, és ennek szükségessége nem mutatkozott. Nevezett rendszeres utazásai során szükségletén túl hozzá tud jutni olyan javakhoz, melyek a nem utazók számára nem elérhetők. Ebből következik, hogy anyagi természetű juttatás nem ösztönözné jobban, mint adott esetben egy-egy jól végzett munka utáni dicséret, ami hiúságának láthatóan jólesik.”
Fekete Jánost – Lektort – 1958 januárjában kereste meg Michael Ernest bankigazgató a párizsi Société Bancaire-től, amely mögött a genovai Swiss–Israel bankház állt. Ernest egy bizonyos Joshua Dant ajánlott, aki révén Izrael rendezheti hazánk kártalanítását, ami Fekete szerint 4,5 millió amerikai dollárt tett ki. A kártalanítás összegét az innen kicsempészett javak ellenében állapították meg Magyarországnak.
Az ügy előzménye, hogy a magyar külügyminisztérium 1957. június 4-én szóbeli jegyzéket adott át Izrael budapesti nagykövetségének. Ennek lényege az volt, hogy „a követség igen jelentős mennyiségű valutát, ékszereket, aranypénzeket, egyéb értéktárgyakat vett át az Izraelbe kivándorló magyar állampolgároktól, akik az értékeket, illetve azok ellenértékét Izraelben megkapták”. A jegyzékben Paul Koren izraeli kereskedelmi attasét nemkívánatos személyként kiutasították Magyarország területéről. A magyar külügyminisztérium felszólította Izraelt, térítse meg a budapesti képviselet segítségével kicsempészett 3,5 millió amerikai dollárt. Ugyanekkor felfüggesztették a kivándorlási engedélyek kiadását. Utóbb Lektor így jelentett a Belügyminisztérium II/4-es hírszerző osztályának az izraeliekkel folytatott megbeszéléseiről: „1958. február 4-én Bécsben a Sacher szállóban találkoztam Ernesttel, valamint Joshua Dannal, aki David Ben-Gurion izraeli miniszterelnök különmegbízottja. Dan azt mondta, Izrael szeretné gazdasági vagy banki útra terelni a magyar kormány mintegy három és fél millió dolláros követelését. De diplomáciai síkon nem hajlandó elismerni a magyar kormány követelésének jogosságát.” Fekete ezt nemcsak tartótisztjének, hanem Antos István pénzügyminiszternek is jelentette.
Laczik Erika
További részletek a Magyar Nemzet szombati számában.