A napirend előtti felszólalások sorát a szocialista Lukács Zoltán kezdte, aki először is soha nem látott terhekre utalt, 11 új adónemre és áfaemelésre, ezeket nevezve a kormány családpolitikája jelképének. Felidézte „egy Fidesz-frakciótag, volt kormánytag” múlt heti szavait, hosszasan fejtegetve, miféle maffiamódszerekkel él a Fidesz a személyzeti politika tekintetében, beleértve a trafik- és a földmutyit is.
Felszólalására Soltész Miklós szociális államtitkár reagált, aki úgy ítéli meg, Lukács túl sok maffiafilmet nézett a hét végén. A Hajdú-Bét-ügyre utalva rámutatott, hogy a szocialisták volt gazdasági minisztere, később kormányfője munkálkodása alatt ment tönkre a vállalat, sokakat öngyilkosságba sodorva – „nem tudom, hogy prüszköltek-e akkor”, fogalmazott Soltész. – Önök akkor nem tiltakoztak, önök sokan a börtönfrakció részeként folytatták a pályafutásukat, lassan függővé teszi önöket ez a téma. Igyon egy kis vizet, mert úgy látom, rosszul lett – szólt a szocialista szónok felé fordulva.
A hétfői ülésen már nem vett részt Stágel Bence KDNP-s országgyűlési képviselő, aki parlamenti mandátumról lemondó nyilatkozatát pénteken juttatta el Kövér László házelnöknek. Mint ismert, a listáról Schmitt Pál helyére kerülő ifjú kereszténydemokrata politikus mandátumelhagyása miatt nem kell új választást kiírni, a helyet papírforma szerint Fűrész Tünde (Fidesz) vagy Pecze Tibor (KDNP) kaphatja, ők következnek Stágel után a szövetségesi listán.
Szanyi hétfőn harmadszor is nekifut – minden további a parlamenti hétfőről ITT.
Volner János (Jobbik) a matolcsysta gazdaságpolitika negatív következményeit próbálta górcső alá venni. Úgy látja, a KSH-val szembeni intézményi kimutatás alapján már nem olyan rózsásak a foglalkoztatási adatok, a kormány pedig „közmunkások alkalmazásával torzítja a statisztikát”. A gazdaság kilátásairól szólva azt mondta, 1,7 százalékos hazánk gazdasági visszaesése, ennél rosszabb adatot pedig csak négy EU-s ország produkált. Fájlalta, hogy nőtt az adósságállomány annak ellenére, hogy több ezer milliárd forintnyi magán-nyugdíjpénztári vagyont vett el a kormány az emberektől.
Cséfalvay Zoltán NGM-államtitkár felhívta rá a figyelmet, hogy a kormány számításait a KSH és az EU közös statisztikai normái támasztják alá, ez alapján pedig nőtt a foglalkoztatás, ahogy az első negyedévi gazdasági növekedés 0,7 százalékos pluszt mutat, ezzel a harmadik helyen állunk az unióban. Az államadósság szintén csökkent, jelenleg 79,2 százalék GDP-arányosan. Az adóterheléssel kapcsolatban rögzítette: a fogyasztást terhelő adók irányába mozdult el a rendszer.
Ezt követően Kövér László határon túli kórusok képviselőit köszöntötte az ülésteremben, ők a honatyák Szená-Torok énekkarának vendégei hétfő délután a kupolacsarnok előtti lépcsőn, egy rövid hangverseny erejéig.
Ezután szólalt fel Harrach Péter (KDNP), aki a nemzeti összetartozás napjához közel a 93 évvel ezelőtti trianoni békediktátum fájdalmáról, illetve a sebek begyógyításáról beszélt. Felszólalására Rétvári Bence KIM-államtitkár a sebgyógyítás folyamatáról beszélt, emlékeztetve, hogy Trianonban valahogy a magyarok nemzeti önrendelkezését nem vették figyelembe, másokét furcsa mód igen. Gyógyírnak nevezte a kettős állampolgárságról szóló törvényt és a Határtalanul! programot is.
A Fidesz frakcióvezetője, Rogán Antal viszont a 2004 óta hazánk ellen zajló és nemsokára várhatóan befejeződő túlzottdeficit-eljárásról szólt, külön kiemelve, hogy 2006-ban és a környező években hihetetlen hiányadatai voltak Magyarországnak, s ellenünk a leghosszabb ideje zajlott ilyen eljárás. – Hat éven keresztül vezették befelé az erdőbe Magyarországot, mi fele ennyi idő alatt vezettük ki, ez az ország sikere. Azonban nem mindegy, ezt a sikert hogyan értük el. Nem csökkentettük a nyugdíjakat, mint Bajnai kormánya idején, és nem volt adóemelés sem – mutatott rá Rogán, hozzátéve, nem emelték a kis- és középvállalkozások terheit sem, a bankokra és a multikra kivetett adókból államadósságot törlesztettek és hiányt csökkentettek. Volt erejük a devizahitelesek védelmére is kelni, illetve megtiltották a bankoknak az egyoldalú szerződésmódosítást. – Kimondtuk a rezsicsökkentést a szolgáltatók profitjából. Magyarország ma ezeken a területeken jobban teljesít. Közös erővel felszámoltuk a szégyenletes szocialista gazdasági örökséget – zárta felszólalását Rogán Antal.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szerint ez a folyamat nem volt sétagalopp, és még néhány hete is voltak olyan hangok, hogy az eljárás alól hazánk nem fog kikerülni. Viszont van szerinte egy hely, ahol nem lehet hazudni, ez pedig a konvergenciaprogram – e szavakat egyébként éppen a kormány gazdaságpolitikáját folyamatosan ostorozó Józsa Istvántól (MSZP) kölcsönözte, ezen a ponton pedig bocsánatkérésre szólította fel az ellenzéki képviselőt. – Eladósították az országot, 2008-ban az elsők közt fordult az ország külső segítségért – folytatta Varga, aki megjegyezte, a mögötte ülő Józsa „folyamatosan kommentálja” beszédét, ezért azt javasolta Kövér Lászlónak, hogy Józsának is adjanak szót. Zárásul aláhúzta, a hosszú úthoz a szocialisták az ég adta világon semmit nem adtak hozzá. Úgy látja, az év második felében erősebb növekedés lesz, és az EU is elismeri a hiánycsökkentést. – Az ország most a saját lábára állt. Bízunk benne, hogy a hitelminősítők végre elkezdik a felülvizsgálatot – mondta Varga.