Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, Harrach Péter frakcióvezető és Pálffy István frakciószóvivő keddi közleményében felidézte, hogy Viviane Reding igazságügyi biztos, az Európai Bizottság alelnöke a lap szerint a napokban Angliában zárt ajtók mögött megrendezett Bilderberg-konferencián Magyarországról szólva arról biztosította az egybegyűlteket, mindent megtesz a jövő évi országos választások eredménye legitimitásának gyengítése érdekében arra hivatkozva, hogy a szavazók a fülkékben sem merték kifejezni akaratukat.
A kisebbik kormánypárt szerint súlyosan antidemokratikus, ha bárki, akár egy európai politikai főtisztviselő beavatkozik egy szuverén tagállam választási kampányába, és manipulálni kívánja.
Az Európai Bizottságnak nem az a dolga, hogy befolyásolja bármilyen választás kimenetelét, az az állampolgárok feladata – jelentette ki kedden az MTI kérdésére Olivier Bailly, az Európai Bizottság szóvivője. Bailly a Viviane Redingnek tulajdonított konkrét kijelentésekre azok ismerete nélkül nem óhajtott reagálni, de mint fogalmazott, ahhoz nem kell tudnia, mi hangzott el vagy mi nem, hogy kijelenthesse: nem az EB dolga, hogy választások kimenetelét befolyásolja. „Az Európai Bizottság nem azért van, hogy bármilyen választás kimenetelébe beavatkozzon vagy befolyásolja, legyen szó európai parlamenti, törvényhozási vagy helyi választásról. Teljesen világos, hogy ez tagállami hatáskör, és az állampolgárok dolga eldönteni, hogy mire és kire szavaznak” – hangsúlyozta.
Mina Andreeva, Viviane Reding szóvivője úgy nyilatkozott, hogy a Bilderberg-találkozó nem nyilvános, ezért az ott elhangzott vagy el nem hangzott dolgokat érdemben sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudja. Hozzátette azt is, hogy a médiában megjelenő találgatásokra egyébként sem reagálnak.
„A bűncselekmény kategóriája, ha befolyásával visszaélve próbálja alakítani a választások eredményét” – írták, leszögezve: ha ez így van, akkor a biztos kimeríti a választási csalás előkészítése tényállását. A kisebbik kormánypárt követeli, hogy a biztos hozza nyilvánosságra: mi mindent akar megtenni Magyarországon a 2014-es választások eredményének befolyásolása érdekében. Követelik továbbá tárja fel, hogy mely magyarországi szervezetek képviselőivel tartott erről előzetes megbeszéléseket, amelyek szerinte anyagi támogatásuk legnagyobb részét az Egyesült Államokból kapják.
A hírek szerint ezek a szervezetek biztosították a bizottsági alelnököt arról, hogy jelentéseket fognak kiadni, amelyek arra utalnak, hogy a választási körzetekben voltak, akik a szavazófülkék fölé helyezett rejtett kamerákat láttak.
A KDNP rendőrségi feljelentés megtételét is szükségesnek látja választási csalás gyanúja miatt. Kitértek arra: miután a lap informátora szerint Reding biztosította a tanácskozás résztvevőit, hogy a választásokig a Magyarország ellen folytatott, még a mainál is intenzívebb, a választások tisztaságát kétségbe vonó és a félelem légköréről cikkező külföldi médiakampány folyik majd, tisztázza, hogy ennek irányításában visz-e szerepet.
A Kereszténydemokrata Néppárt felszólítja az Együtt 2014 vezetőjét is, hogy magyarázza meg, miért hivatkozott rá Viviane Reding úgy, hogy „Bajnai Gordon volt miniszterelnök segíteni fogja a társadalmat eluraló »félelem« tudatosításában és alátámasztásában”. A kisebbik kormánypárt úgy látja: mindezek az Európai Unió történelmének legsúlyosabb politikai botrányát vetítik előre, alapjaiban ássák alá az unió értékeit és a bizottság hitelét.
„Ezért Viviane Reding azonnal tisztázza magát, adjon magyarázatot a magyar kormánynak, az Európai Néppárt tagszervezeteinek és az Európai Bizottság előtt. Ha mindaz igaz, amely a Bilderberg-csoport üléséről kiderült, akkor haladéktalanul mondjon le EB-alelnöki posztjáról, és minden politikai tevékenységét fejezze be. A KDNP arra kéri az Európai Néppárt tagszervezeteit, hogy a maguk eszközeivel számoltassák el Viviane Redinget, segítsék az ügy mihamarabbi felderítését” – zárul a kommüniké.
Gulyás Gergely hangsúlyozza: képtelenséget állítanak azok, akik a szavazófülkék megfigyelésével riogatnak. A fideszes országgyűlési képviselő szerint az ilyen hírek a baloldal újabb lépései Magyarország külföldi lejáratásában. „Általánosságban úgy gondoljuk, hogy a magyar balliberális oldal az elmúlt három évben és bizonyos értelemben még ennél is régebben rendkívül nagy szerepet visz Magyarország külföldi lejáratásában. Itt lenne az ideje, hogy a magyar balliberális oldal pártja és vezető politikusai egyértelművé tegyék, hogy ugyan természetesen nem értenek egyet a kormány politikájával, de elviselhetetlennek és tűrhetetlennek tartják azt, hogy Magyarországot valótlan állításokkal külföldön rossz színben tüntessék fel” – mondta Gulyás a Hír TV-nek.
A KDNP azt javasolja, hogy az Európai Parlament jogi és igazságügyi bizottsága kezdeményezzen lépéseket Viviane Reding Magyarországot érintő kijelentéseivel összefüggésben. A kisebbik kormánypárt szerint az egész Európai Unió radikális reformra szorul – ezt Pálffy István frakciószóvivő mondta keddi budapesti sajtótájékoztatóján. Értékelése szerint Reding kijelentése súlyos, nyílt támadás a kormány, a legitim magyar parlament és általában a demokrácia egésze ellen. A szóvivő kiemelte: átléptek egy határt, ami tűrhetetlen, ráadásul a hírek szerint ezt egy olyan uniós tisztviselő követte el, aki az alapvető jogok tiszteletben tartásáért is felel. Hozzátette, az Európa Tanácsban szintén felhívják majd a figyelmet a történtekre.
Kitért arra is, hogy véleményük szerint azért a válságért, ami Európában van, a jelenlegi európai vezetés a felelős, és politikailag bebizonyosodott, hogy az európai intézmények egyoldalúan járnak el, amikor Magyarországról van szó. Társadalmilag nem élvez támogatást az unió, a bizottság tagjait „soha senki nem választotta meg”. Pálffy István hozzátette: ez az unió nem az, amit a kereszténydemokrata alapítók megfogalmaztak, ezért az unió radikális reformra szorul, „ez így nem mehet tovább”. Ehhez szövetségeseket fognak keresni a néppárt tagjain, tagszervezetein keresztül és az euroszkeptikusok között is – jelezte a szóvivő, hozzátéve: ők a nemzetek Európájában hisznek.
Harrach Péter frakcióvezető úgy fogalmazott: „Szeretjük az Európai Uniót, szükségesnek tartjuk, viszont megvédjük a hagyományos európai értékeket, és vissza kívánjuk állítani az unió megtépázott hitelességét.” A biztos fellépéséről azt mondta, ez nem csak egy szuverén ország elleni támadás, hanem az európai értékek súlyos megsértése, ami nem maradhat következmények nélkül.
Viviane Reding uniós biztosként nem tehetne politikai tartalmú kijelentéseket, hiszen ő a szerződések őre, így „a szerepén kívül esik, hogy politikai minősítéseket tegyen” – mondta június elején Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter a parlament alkotmányügyi bizottságának ülésén.
A tájékoztatás szabadságát meghazudtoló módon hallgat a világ közvéleménye előtt idén is a hazai és a nemzetközi neoliberális sajtó a Bilderberg-konferencia részleteiről. Paul Lendvai azonban talán megtöri a csendet – írta korábban a Magyar Nemzet.