Szigorú, de nem kegyetlen és differenciálatlan az új büntető törvénykönyv – mondta Répássy Róbert, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) államtitkára hétfői sajtótájékoztatóján Budapesten az egy hét múlva hatályba lépő új kódexről. Az erőszakos visszaeső bűnözők szigorú büntetésekre számíthatnak, a kisebb súlyú cselekmények első bűntényes elkövetői esetében ugyanakkor van lehetőség a differenciált elbírálásra és szankcionálásra – mondta az államtitkár példaként említve az egyik új büntetést, az elzárást. Ez a rövid tartamú szabadságvesztés, mintegy „kóstoló” a börtönből – jegyezte meg Répássy Róbert a július 1-jén életbe lépő új Btk.-ról szólva.
Az államtitkár a büntetőeljárási szabályok napokban elfogadott módosítása kapcsán elmondta, hogy növekedhet az előzetes letartóztatásból házi őrizetbe kerülők száma. Ezekben az esetekben technikai nyomkövetőt fognak alkalmazni – tette hozzá.
Az új büntető törvénykönyv hatékony, korszerű és egységes kódex, amely szigorú, tettarányos büntetőjogi szemléletet tükröz – mondta korábban Répássy Róbert. Az új kódex általános szabályai nagyrészt megegyeznek a régi Btk.-éval, a változások többsége a különös részben, azaz az egyes bűncselekmények szabályozásánál található. Megmaradnak viszont a parlamenti ciklus jelentősebb büntetőjogi szigorításai, köztük a „három csapás”. Az új Btk. az 1878-as Csemegi-kódex, az 1961-es és az 1978-as büntetőkódex után az ország negyedik büntető törvénykönyve.
Ismert, az új Btk.-val összefüggésben mintegy félszáz másik jogszabály is változik összesen több száz helyen, így például a büntetés-végrehajtási, a szabálysértési, a büntetőeljárási és a rendőrségi törvény.
Európa egyik legszigorúbb Btk.-ja a magyar
A Fidesz szerint az egy hét múlva életbe lépő új büntető törvénykönyvvel (Btk.) a Fidesz megalkotta Európa egyik legszigorúbb törvénykönyvét, amely nem hagyja válasz nélkül a magyar társadalmat „legjobban irritáló” bűncselekményeket, szemben a Gyurcsány–Bajnai-kormányokkal, amelyek „hagyták, hogy szabadon fosztogassák” a magyar földet, a közpénzeket, a nemzeti vagyont és az emberek tulajdonát. Kocsis Máté, a Fidesz kommunikációs igazgatója hétfői, MTI-hez eljuttatott közleményében kiemeli: a kistelepüléseken gyakori betöréses lopások ellen jelentősen védi az áldozatokat a jogos önvédelem kiterjesztése, amely a jogtalan támadással szembeni védekezést teszi lehetővé. Emellett az új földtörvénnyel összhangban az új Btk. szigorúan védi a spekulációtól a magyar földet: a termőföld jogellenes megszerzése egytől öt évig terjedő szabadságvesztéssel lesz büntethető. Jelentősen szigorodik a korrupciós és a közélet tisztaságát sértő bűncselekmények büntetése. Szigorúbb büntetés vár a visszaesőkre, a hivatali és közfeladatot ellátó személyek elleni erőszakos bűncselekmények elkövetőire is. Kocsis Máté hangsúlyozta: különösen kiemelt a gyermekek büntetőjogi védelme, és a erősebb védelmet kapnak a fogyasztók is.