Egyszerűbb bűnügyi eljárás

Munkához látott kedden az a kodifikációs bizottság, amelyet nemrégiben az új büntetőeljárási törvény kidolgozására kért fel az igazságügyi tárca.

Kulcsár Anna
2013. 05. 28. 21:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szakmai berkekben hosszabb ideje sürgetik a gyakran módosuló büntető perrendtartás teljes megújítását. A legtöbben úgy vélik, idehaza túlságosan hosszú, bonyolult és költséges a bűnügyi eljárás. Először a rendőrség tárja fel a bizonyítékokat, hallgatja meg a tanúkat és a szakértőket, szerzi be az okiratokat, majd ez – a vádemelés után – a bíróságon lényegében megismétlődik. A tanúk sokszor vonakodnak attól, hogy jelezzék tapasztalataikat, a bűncselekmények elkövetését, hiszen utána többször is beidézik őket a különféle hatóságok. Hozzáértők hosszabb ideje azt javasolják: a nyomozók csak jelöljék meg a bizonyítékokat, a bíróság pedig – amerikai mintára – az ügyész és a védő aktív közreműködésével végezze el a bizonyítást.

Azt követően, hogy az Országgyűlés tavaly júniusban megszavazta az új büntető törvénykönyvet – amely egyébként idén július elsején hatályba lép –, sürgetővé vált a hozzá kapcsolódó eljárási törvény kidolgozása. A büntető perrendtartás megalkotására az igazságügyi tárca nemrégiben több szakembert kért fel. A kodifikációs bizottságban Erdei Árpád, Farkas Ákos és Bárd Károly professzor mellett részt vesz Márki Zoltán, a Kúria tanácselnöke, Belovics Ervin, a legfőbb ügyész helyettese és Bánáti János, a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke.

Hozzátartozik: a Belügyminisztérium időközben megkezdte az új büntetés-végrehajtási törvény kidolgozását. Ez az 1979. évi jogszabályt váltja majd fel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.