Az MSZP-s Burány Sándor pénteki sajtótájékoztatójára reagálva hangsúlyozták: a baloldal, amikor tehette volna, egy szalmaszálat se nyújtott a családoknak, megszorító intézkedéseivel teljes létbizonytalanságba taszította családok százezreit. „A szocialistákat kormányzásuk alatt soha nem érdekelte, hogy az emberek hogyan tudják kifizetni a számláikat, soha nem érdekelte, hogy a folyamatos rezsiemelések milyen kilátástalan helyzetbe hozzák az embereket” – írták.
A Fidesz szerint az évek óta maguk előtt rezsihátralékot görgető adósokat éppen a szocialisták juttatták nehéz helyzetbe, amikor háromszorosára emelték a gáz és kétszeresére az áram árát. A Fidesz ezzel szemben tovább folytatja a rezsicsökkentést, a fűtési szezontól az eddigi 10 százalékon felül további 11,1 százalékkal csökkenti a gáz, az áram és a távhő árát. Így összesen a tavalyi árnál 20 százalékkal kevesebbe fog kerülni ezeknek a szolgáltatásoknak az ára – közölte a kormánypárt.
Az őszre tervezett rezsicsökkentés vagy október 15-étől vagy november 1-jétől lép hatályba; a kormánydöntés a gáz, a távhő és a villany árát érinti.
Makrogazdasági elemzők szerint egy százalékra, vagy akár annál alacsonyabbra is csökkenhet az infláció az őszre időzített újabb rezsicsökkentés nyomán. Mivel a pedagógusok és az egészségügyi dolgozók béremelése miatt arra lehet számítani, hogy az év végén tovább fog gyorsulni a bérkiáramlás, e két hatás együtt akár 5-6 százalékos reálbér-növekedést idézhet elő az év utolsó hónapjaiban. Véleménye szerint mindezek alapján szinte biztosra vehető, hogy a fogyasztás növekedése is gyorsulni fog az év vége felé.