„Dolgozunk a devizahitelesek problémájának a megoldásán” – jelentette ki Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője az M1 Az Este című műsorában. A politikus megismételte, hogy ha a bankok nem módosítják a szerződéseket november 1-jéig, akkor a kormány egy olyan törvényjavaslatot terjeszt a parlament elé, mely rendelkezik arról, hogy az árfolyam-növekedésből adódó veszteség nagyobb részét a pénzintézetek vállalják. Ennek természetesen van egy normális korlátja. Annak idején, amikor a bankok ezeket a devizahiteleket árulták, azzal csapták be az embereket, hogy a termékeik sokkal kedvezőbbek lesznek, mint a forinthitelek. Így most annyit kell a terhekből a bankoknak átvállalni, hogy ezek a termékek pont annyira legyenek jók, mintha annak idején az emberek forinthitelt vettek volna fel – fogalmazott Rogán.
Szakmai konzultáció történhet a minisztérium és a bankok között, erre a frakció megadta a felhatalmazást Varga Mihály nemzetgazdasági miniszternek, de a bankoknak kell eldönteni, hogy megoldják-e a szerződésmódosítást november 1-jéig – mondta Rogán, aki felhívta a figyelmet arra: a bankok korábban sokszor módosítottak szerződést, de akkor mindig egyoldalúan, a hitelesek kárára.
A frakcióvezető a rezsicsökkentésről szólva azt mondta: a rejtélyes 11,1 százalékos rezsicsökkentés úgy jött ki, hogy azt mondták, szeretnék elérni, hogy a tavaly decemberi árakhoz képest a villamos energia, a gáz és a távhő ára idén decemberre 20 százalékkal legyen kevesebb. Ezt a lépést történelminek nevezte Rogán, mint mondta, 41 éves lévén nem emlékszik vissza hasonló arányú rezsicsökkentésre Magyarországon.
Mint mondta, ez azért fontos, mert azt adják vissza az embereknek, amit az MSZP-kormányok idején elvettek tőlük. Akkor ugyanis tizenötször emelték az árakat, ezek között – szavai szerint – volt olyan, amikor egyik pillanatról a másikra 50 százalékkal drágult a gáz. 2002 és 2010 között összességében a gáz ára 150, a villamos energia ára 100 százalékkal emelkedett, noha az infláció mindössze 60 százalékos emelést tett volna indokolttá – hangoztatta a frakcióvezető. „Ha betartották volna a szabályokat, és csak annyival emelik az energia árát, amennyit az infláció indokol, akkor most ott lennének a tarifák, ahová most csökkentjük” – tette egyértelművé. Mint mondta: egy kétgyermekes, kétkeresős átlagcsalád számára a rezsicsökkentés havi több mint tízezer forintot jelent.
Megemlítette azt is, hogy a családi adókedvezmény kiterjesztésével többet kapnak az alacsony jövedelműek – többek közt erről is döntöttek a Fidesz frakcióülésén. Ez 260 ezer családot érint, az adókedvezmény esetükben levonható lesz az egészségügyi és a nyugdíjjárulékból. A kettő együtt 17 százalék. Ez egy 100 ezer forintot kereső, két gyermeket nevelő család esetében azt jelenti, hogy februártól 4 ezer forinttal lesz több havonta a borítékban, míg egy három gyermeket nevelő család esetében több mint 16 ezer forinttal – magyarázta Rogán Antal.
Elismerte ugyanakkor, hogy a tranzakciós adó bevezetése többletköltséget jelent a banki műveleteknél, de – emelte ki – ez ezrelékes mértékű, és elsősorban annak jelent nagy terhet, aki sokszor sok pénzt mozgat. Rogán Antal bejelentette: javasolják, hogy a jövőben havonta kétszer ingyenesen lehessen pénzt felvenni az automatákból. Mint mondta: a javaslat részleteit még nem dolgozták ki. Úgy vélte: mindezzel alapvetően a fogyasztók érdekeit védenék.
Az őszi rezsicsökkentéssel nincs vége az árak mérséklésének. Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője szerint az a cél, hogy a közműszolgáltatások nonprofitok legyenek.
A Fidesz frakcióvezetőjével készült teljes interjút a Hír TV P8-ban, 20 óra 5 perctől láthatják.