Emlékeztetett: a Fidesz–KDNP a héten tartott visegrádi frakcióülésén arra szólította fel a bankokat, hogy november 1-jéig javítsák ki a devizahitelek hibáit, a szerződéseken pedig változtassanak az ügyfelek javára. A kormányfő a rádióinterjúban ezt azzal indokolta, hogy a kialakult helyzetet erkölcsi szempontból a bankok kötelessége megoldani, mert a szerinte rosszhiszeműen megkötött szerződések olyan szabályokat tartalmaztak, amelyek alapján baj esetén az összes kockázatot az embereknek kell viselniük.
A miniszterelnök szerint ezért a devizahiteleket úgy kell átalakítaniuk a pénzintézeteknek, hogy az árfolyam-módosításból származó veszteség nagy részét ők viseljék, ne pedig az emberek. Ha ezt önként nem teszik meg november 1-jéig, a kormány lépni fog, és olyan megoldást alkalmaz, amely megszünteti a devizakölcsönöket, de méltányos módon, vagyis a devizahitelesek nem járnak majd jobban, mint azok, akik forintban adósodtak el.
A szintén Visegrádon eldöntött újabb rezsicsökkentéssel kapcsolatban megerősítette: az összesen húszszázalékos árcsökkenés eléréséhez kell most 11,1 százalékkal mérsékelni az áram, a gáz és a távhő árát.
A további rezsicsökkentés lehetőségét firtató kérdésre Orbán Viktor azt válaszolta, a jelenlegi csökkentést el fogja bírni a magyar gazdaság, „megnézzük, mi történik ( ), és utána lehet majd döntéseket hozni”. A rezsicsökkentés szerinte egyébként azt szimbolizálja, hogy Magyarország képes önálló gazdaságpolitikát folytatni, vagyis ez „az önállóságunknak és a függetlenségünknek a szimbóluma, hogy erre képesek vagyunk”.
A rezsicsökkentés folytatása miatti esetleges újabb európai uniós kritikákról szólva úgy fogalmazott: „az Európai Unióban én nem félek vitáktól, én már minden lében ott megmártóztam, nem hiszem, hogy ott újdonsággal szolgálhatnának nekem”. A szolgáltatókkal kapcsolatban azt mondta, nem kérik őket, hogy sértsék meg a jogszabályokat, „mi is jogszabályszerűen járunk el”.
„Eddig ők voltak erősebbek, és az eddigi magyar, elsősorban szocialista kormányok meghajoltak az erejük előtt, most meg mi vagyunk az erősebbek, és nekik kell alkalmazkodniuk a magyarokhoz, és nem a magyaroknak hozzájuk” – hangsúlyozta.
A miniszterelnök kitért a családi adókedvezménynek szintén az évadnyitó kormánypárti frakcióülésen eldöntött kiszélesítésére is, amely – mint mondta – egy körülbelül 50 milliárd forintos költségvetési vállalás, és mintegy 920 ezer ember életét teszi könnyebbé.
Az elmúlt időszak gazdasági mutatóit Orbán Viktor úgy értékelte: Magyarország újra működik, és mindenki láthatja, hogy jobban teljesít, mint korábban. Az eredmények között említette a túlzottdeficit-eljárás megszüntetését, a valutaalaptól korábban felvett kölcsön visszafizetését, a reálkeresetek emelkedését, az egészségügyi dolgozók és a pedagógusok bérének ésszerű emelését, a növekedés beindulását, a rekordalacsony inflációt, a csökkenő munkanélküliséget és a növekvő foglalkoztatottságot.
A miniszterelnök a közrádióban beszélt arról is, hogy nem szabad eleve lefutottnak tekinteni a jövő évi választást, különösen nem a Fidesz támogatóinak, mert akkor úgy jár a jelenlegi kormányoldal, mint 2002-ben. Úgy fogalmazott, a választás előtti politikai versengés során, „a ringben bármi megtörténhet”.
„Szemben a szocialista nyolc évvel, ez nem a szétesés, nem a hanyatlás, nem az elszegényedés, nem a kihasználtság” időszaka – emelte ki Orbán Viktor. Úgy értékelte, hogy „van egy kormányzati és össznemzeti teljesítmény a hátunk mögött”, tehát a múltbeli teljesítmények miatt az esélyek a mostani kormánytöbbség javára billennek el, de „nem ismeri a demokráciát az, aki azt hiszi, hogy bármilyen választás előre lefutott lenne”.
Szólt arról is – utalva a fideszes választókerületi elnökök menesztéséről szóló sajtóhírekre –, hogy személyi kérdésekkel a visegrádi Fidesz–KDNP-frakcióülés nem foglalkozott, a választókerületek vezetőinek kérdése pedig „még előttünk van, ahhoz hozzá sem kezdtünk”.
Megjegyezte, van néhány fideszes választókerületi elnök, akinek az új választójogi törvény összeférhetetlenségi szabályai miatt – amelyek kizárják az egyidejűleg végzett polgármesteri és parlamenti képviselői munkát – döntenie kell, a jövőben melyik poszton szeretne helytállni. „Döntéseket kell hozni, ez érint erős embereket, de ez nem leváltás, hanem a törvény változása miatt előállt kényszer, amelyre nem én fogom megadni a választ, hanem nekik kell megadniuk” – mondta.