A közigazgatási tárca parlamenti államtitkára úgy fogalmazott: az 1956-os forradalom abban különbözik sok más szabadságharctól, hogy nem elsősorban „vezetők vívták” vagy politikusok, grófok, azt a pesti srácok, egyetemista fiatalok hívták életre. Ha van is olyan figurája, például Nagy Imre személye, aki valamelyest ikonikussá vált, akkor őt is a nép emelte erre a magaslatra. Felidézte, nem véletlenül választotta a következő évben a Time magazin az év emberének a Pesti srácot.
Szólt arról is, hogy a forradalom messze túlmutató jelentőséggel bírt az ország határain kívül is. Ez volt az, ami felnyitotta a nyugati világ szemét, és a kommunizmus valódi és rémisztő, embertelen arca ekkor nyilvánult meg minden nyugati ember számára. Ha van valami, ami összeköti a kelet-közép-európai országokat, akkor az egyebek között az antikommunizmus kell, hogy legyen – emelte ki.
Közel 25 országban tartanak megemlékezéseket az 1956-os forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából Brüsszeltől Moszkván át Delhiig.
A fővárosi közlekedési változásokról bővebben ITT tájékozódhat.
Hangsúlyozta: addig, amíg az utolsó szabadságharcos él, és még az után is a közép-európai népeknek élő lelkiismeretnek kell lenniük az egész Európai Unió és a világ számára. Az antikommunizmusért mindig ki kell állni, és egyik közép-európai nép sem engedheti, hogy a világon ezt bárki, bárhol kétségbe vonja.
Az államtitkár felidézve az október 22-én, a forradalom előestéjén a műegyetemista fiatalok által megfogalmazott 16 pontot, azt mondta: nagy és merész álmok voltak, sok időnek kellett eltelnie, amíg megvalósultak, és ezek közül egy-két kérdésben még mai napig adósak.
Az ünnepségen részt vett Sólyom László volt államfő, Fekete Tamás, az 1956-os forradalmi bizottság tagja – aki Torontóból érkezett haza az ünnepségre – és Halzl József, a Rákóczi Szövetség elnöke, valamint kormánytagok, illetve az egykori műegyetemi nagygyűlés résztvevői. A rendezvény előtt csendes gyertyagyújtást tartottak, ahol Rétvári Bence, Péceli Gábor, az intézmény rektora és az egyetem hallgatói közösen emlékeztek a forradalom hőseire. A program a hagyományos fáklyás menettel folytatódott, a résztvevők a Műegyetem rakpartról a Bem térre vonultak át.
Magyar közösségi jogok nélkül nincs, nem létezhet igazi szabadság és igazi demokrácia – jelentette ki Csáky Pál, a felvidéki Magyar Közösség Pártjának elnökségi tagja, Szlovákia volt miniszterelnök-helyettese a Rákóczi Szövetség 1956-os koszorúzási ünnepségén kedden a budapesti Bem téren. Mint elmondta, „nem létezik, nem létezhet szelektív demokrácia”, nem működhet sikeresen az olyan demokrácia, amely elismeri a polgári szabadságjogokat, a gazdasági és a pénzügyek liberalizálását, de a kisebbségi jogok vonatkozásában a diktatúrák modelljét akarja továbbvinni. Egyetlen nemzet sem lehet szabadabb azáltal, hogy megpróbálja a saját kisebbségi közösségeinek jogait csökkenteni – hangsúlyozta.