Lélegzethez jutó kórházak

A kórházak a június végi adósságállományuk alapján kapják meg a tartozásuk rendezésére szánt pénzt.

Szalai Laura
2013. 11. 15. 4:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Napokon belül eldőlhet, hogy a kormány mekkora összeget biztosít a kórházak adósságrendezésére – tudta meg a lap. A Magyar Nemzet forrása úgy tudja, mielőtt megszületett volna az erre szánt összeg kiosztásának végleges koncepciója, alapos felmérés történt, amely során kikérték a helyi képviselők véleményét, és megnézték, mely kórházak vannak leginkább bajban. A húsz legeladósodottabb intézménynél azt vizsgálták, hogy miként lehetne javítani a működésükön.

Az adósságrendezésre szánt összeg kiosztása a június 30-i állomány alapján történik, s az intézmények különböző mértékű konszolidációra számíthatnak. A Népszabadság szerdán arról írt, a pénzelosztást befolyásolja a helyi politika, vagyis hogy a képviselők mennyire tudtak lobbizni a kórházukért. A lap szerint ez alapján például a Kenézy Gyula Kórház 220 millió forinttal kaphat többet, mint amennyit eredetileg biztosítottak volna számára, s nagyobb forráshoz, több mint 300 millióhoz jut a ceglédi kórház is. A lap szerint a „képviselői akaratnak” 2,6 milliárdnyit engedtek át a jogszabály-alkotók. Bár azt írták, az egyházi kórházak teljes egészében kimaradhatnak az adósságrendezési eljárásból, forrásunk azt mondta, ők is számíthatnak konszolidációra.

A Magyar Nemzet információi szerint van olyan intézmény, amelynek a teljes adósságát rendezik, másnak a tartozás körülbelül nyolcvan százalékát egyenlítik ki. Egyes kórházaknál pedig nem a június végi adósságállomány alapján finanszíroznak, mivel ezek esetében az uniós kifizetések miatt a nyár elején még nem volt kimutatható a tényleges tartozás mértéke. Éppen ezért csak a szeptemberi adatok alapján látták, hogy valójában mekkora összegre is volna szükség a helyzet rendezésére. A legtöbb pénzt elsősorban azok a kórházak kapják, amelyek a közelmúltban történt kórházösszevonások miatt több intézmény terhét cipelik, vagy más jelentős átalakításon mentek át. Ilyen többek között a Kecskeméti Megyei Kórház, a fővárosban pedig a Heim Pál Gyermekkórház és a Károlyi Sándor Kórház.

További részletek a Magyar Nemzet pénteki számában.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.