Magyarország jól áll az akadálymentesítés terén

„A fogyatékossággal élők számíthatnak a Fideszre és a kormányra.”

KG
2013. 11. 08. 13:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A két fideszes politikus az Európai Parlament magyar néppárti képviselőcsoportja által Budapesten megrendezett Mitől lett fontos Európának a fogyatékossággal élők ügye? című konferenciájának apropóján tartott sajtótájékoztatót, amelyen az egyik legfontosabb magyarországi eredménynek nevezték a foglalkoztatás javulását. Nyitrai közölte: tízezerrel több megváltozott munkaképességű embernek van munkája, mint a kormányváltás előtt, a kabinet 55 ezer ember elhelyezkedését segítette.

Kósa Ádám, aki halláskárosultként az első jelnyelven megtartott felszólalást tette az EP-ben, elmondta: a konferencián számos pozitív eredményről számolhatnak be akár a magyarországi jogszabályváltozások tekintetében, akár az EP-ben kifejtett munkájuk kapcsán.

A politikus kitért a Zéró Projekt nevű kezdeményezésre, amely az Európai Unió és a világ más országainak helyzetét is vizsgálja a fogyatékosság kezelése terén. Az ENSZ fogyatékkal élők jogait rögzítő, hazánk által elsőként ratifikált egyezménye alapján végzett kutatásukra támaszkodva Magyarországot két évvel ezelőtt a középmezőnybe sorolták – ismertette –, azóta azonban javult a helyzet. A pénteki konferenciájukon a projekt kutatásvezetője számol be az eredményekről – fűzte hozzá.

A munkája jelentős részét kitevő akadálymentesítésről szólva elmondta: Magyarország jól áll ezen a területen, az Európai Bizottság azonban már két éve adós a jogszabályi válasszal. Beszámolt arról is, hogy EP-képviselőként az elmúlt fél évben több mint ötven írásbeli kérdéssel fordult az ügyben illetékes biztoshoz, Viviane Redignhez, mert úgy véli: az akadálymentesítés nélkül a társadalmi befogadás nem lehet teljes körű.

Közvetlen állami fenntartásba kerülne a budapesti Pető Intézet egy, az emberi erőforrások minisztere által támogatott javaslat szerint, így működtetését a kormány garantálná – erről Maruzsa Zoltán felsőoktatásért és tudománypolitikáért felelős helyettes államtitkár beszélt egy müncheni világkongresszuson.

 

Egyre több megváltozott munkaképességű ember kap munkát

 

A megváltozott munkaképességű emberek is munkából szeretnének megélni – hangsúlyozta az Emmi esélyteremtési politikáért felelős helyettes államtitkára a Lánchíd Rádióban.

Nyitrai a tájékoztatón hangsúlyozta, a Fidesz igen fontosnak tartja a fogyatékossággal élők problémáit, hiszen a kérdésben a magyar társadalom mintegy 10 százaléka érintett valamilyen formában. Pártja társadalmi kapcsolatokért felelős igazgatóságának egyik fő feladataként határozta meg az aktív koordinációt a társadalmi csoportok, a civil szervezetek, a Fidesz és a kormány között.

A legfontosabb intézkedések között említette, hogy a magyar jelnyelv elismerését az alaptörvény is tartalmazza. Közölte azt is, pénteki konferenciájukat az országos reprezentatív szervezetek részvételével rendezték meg: képviselteti magát az Autisták Országos Szövetsége, a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége, a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége, a Siketek és Nagyothallók országos szövetsége, valamint az Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetsége.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.