A két fideszes politikus az Európai Parlament magyar néppárti képviselőcsoportja által Budapesten megrendezett Mitől lett fontos Európának a fogyatékossággal élők ügye? című konferenciájának apropóján tartott sajtótájékoztatót, amelyen az egyik legfontosabb magyarországi eredménynek nevezték a foglalkoztatás javulását. Nyitrai közölte: tízezerrel több megváltozott munkaképességű embernek van munkája, mint a kormányváltás előtt, a kabinet 55 ezer ember elhelyezkedését segítette.
Kósa Ádám, aki halláskárosultként az első jelnyelven megtartott felszólalást tette az EP-ben, elmondta: a konferencián számos pozitív eredményről számolhatnak be akár a magyarországi jogszabályváltozások tekintetében, akár az EP-ben kifejtett munkájuk kapcsán.
A politikus kitért a Zéró Projekt nevű kezdeményezésre, amely az Európai Unió és a világ más országainak helyzetét is vizsgálja a fogyatékosság kezelése terén. Az ENSZ fogyatékkal élők jogait rögzítő, hazánk által elsőként ratifikált egyezménye alapján végzett kutatásukra támaszkodva Magyarországot két évvel ezelőtt a középmezőnybe sorolták – ismertette –, azóta azonban javult a helyzet. A pénteki konferenciájukon a projekt kutatásvezetője számol be az eredményekről – fűzte hozzá.
A munkája jelentős részét kitevő akadálymentesítésről szólva elmondta: Magyarország jól áll ezen a területen, az Európai Bizottság azonban már két éve adós a jogszabályi válasszal. Beszámolt arról is, hogy EP-képviselőként az elmúlt fél évben több mint ötven írásbeli kérdéssel fordult az ügyben illetékes biztoshoz, Viviane Redignhez, mert úgy véli: az akadálymentesítés nélkül a társadalmi befogadás nem lehet teljes körű.
Közvetlen állami fenntartásba kerülne a budapesti Pető Intézet egy, az emberi erőforrások minisztere által támogatott javaslat szerint, így működtetését a kormány garantálná – erről Maruzsa Zoltán felsőoktatásért és tudománypolitikáért felelős helyettes államtitkár beszélt egy müncheni világkongresszuson.
Egyre több megváltozott munkaképességű ember kap munkát
A megváltozott munkaképességű emberek is munkából szeretnének megélni – hangsúlyozta az Emmi esélyteremtési politikáért felelős helyettes államtitkára a Lánchíd Rádióban.
Nyitrai a tájékoztatón hangsúlyozta, a Fidesz igen fontosnak tartja a fogyatékossággal élők problémáit, hiszen a kérdésben a magyar társadalom mintegy 10 százaléka érintett valamilyen formában. Pártja társadalmi kapcsolatokért felelős igazgatóságának egyik fő feladataként határozta meg az aktív koordinációt a társadalmi csoportok, a civil szervezetek, a Fidesz és a kormány között.
A legfontosabb intézkedések között említette, hogy a magyar jelnyelv elismerését az alaptörvény is tartalmazza. Közölte azt is, pénteki konferenciájukat az országos reprezentatív szervezetek részvételével rendezték meg: képviselteti magát az Autisták Országos Szövetsége, a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége, a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége, a Siketek és Nagyothallók országos szövetsége, valamint az Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetsége.