A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) visszautasítja volt munkatársa, Horváth András vádjait, egyúttal rágalmazás miatt rendőrségi feljelentést tett ellene – mondta Varga Árpád, az adóhatóság külső kapcsolatokért felelős elnökhelyettese sajtótájékoztatón csütörtökön Budapesten. „Kizárólag szakmai alapon közelítünk a NAV több mint 22 ezer munkatársát ért alaptalan vádakhoz” – idézi Varga Árpád szavait az Index.hu. A hivatal elnökhelyettese kijelentette azt is, hogy „a feketegazdaság elleni harc komoly háború, elkötelezett katonákra van szükség”.
Mint hozzátette, három hete, amikor az ügy kipattant, azt gondolta, hogy ezzel az egésszel semmi dolguk nem lesz addig, amíg a Horváth András-féle feljelentés nem kerül nyomozati szakaszba az ügyészségen. De szerinte a helyzet megváltozott, Horváthot feljelentik rágalmazásért. „Az ártatlanság vélelme megilleti a NAV-ot, még akkor is, ha nem mi vagyunk a legnépszerűbb szervezet az országban. Nagyon sokat árt az adómorálnak, hogy tényként kezeljük azokat az állításokat, amikkel Horváth rágalmazza a NAV-ot” – fogalmazott.
Kifejtette: Horváth András a közép-magyarországi igazgatóságon dolgozott, koordinációs feladatokat végzett, nem vett részt ellenőrzésekben, mivel nem volt revizori képesítése, hiszen korábban államigazgatási főiskolát végzett. Minthogy soha nem volt adóellenőr, az általa ismert adatokból korlátozott következtetéseket lehet csak levonni – tette hozzá Varga.
Tehát úgy tűnik, hogy a korábban adóellenőri szerepben tetszelgő Horváthnak nem álltak rendelkezésére azok az információk, amelyek mentén megfogalmazta súlyos vádjait. Állításai már csak azért is furcsák, mert egyértelműen látszik, hogy nem voltak meg a jogosultságai és kompetenciái ahhoz, hogy minden adathoz hozzáférhessen.
Kizárt, hogy felsőbb utasításra a NAV-vezetősége leállította volna a vizsgálatokat, mert erről már a közvélemény biztosan értesült volna – mondta Vámosi-Nagy Szabolcs adószakértő a Hír Televízió Magyarország Élőben című műsorában.
Az elnökhelyettes hangsúlyozta: konkrét visszaélésre utaló információt nem tett közzé Horváth András, és a NAV az ügyészségi feljelentésének tartalmát sem ismeri. A sajtóban megjelent hírekből egy konkrét ügyet tudott feltárni az adóhatóság, ez a gabona értékesítési láncolatának áfavizsgálata volt, amelyet a volt alkalmazott 10 hónap alatt sem végzett el, holott 4-5 nap elegendő lett volna rá.
A NAV Horváth András távozása után felnyitotta volt alkalmazottjának két szekrényét, ezekben 60 ezer oldal fénymásolt anyagot talált, amely 100 revizortól származott – közölte Varga. Az Index.hu tudósításában még megemlíti: „Ő nem csak a kijelölt gabonás üggyel foglalkozott, de összeszedte az összes kollégának az anyagait, és most ezekből dolgozik. Ügyes kolléga volt, a gabonás ügyben jó dolgokat szedett össze, több régi ügye mind a mai napig folyamatban van. Horváth azt nem értette meg, hogy a hivatali bürokratikus struktúra miatt ő nem utasíthat más ügyekben, más megyékben dolgozó kollégákat. Ez egy hierarchikus szervezet, itt szolgálati út van. Itt törvényes eljárási út van. Hiába tudom, hogy valahol adócsalás van, ha nem tudom papírokkal bizonyítani, akkor nem megyek semmire” – mondta Varga.
A NAV most azt vizsgálja, hogy mi volt Horváth számítógépén – írja az Index.hu. „Nem a saját gépéről dolgozott, hanem a szobatársai gépéről, rengeteg dolgot megnézett, amihez semmi köze nem volt, viszont a feladatát, amit tényleg ő kapott, nem tudta megfelelően elvégezni” – mondta Varga.
nem érkezett Lázár Jánoshoz hivatalos értesítésa NAV-nál felmondott Horváth Andrástól, aki továbbra sem áll elő nevekkel.
Ennek fényében érdekes, hogy milyen kézből származó információk mentén tett súlyos állításokat Horváth. Úgy tűnik, hogy összeollózott anyagról lehet szó, a helyzetet pedig súlyosbítja, hogy akár adótitkok is sérülhettek. Mindez beleütközik a NAV szabályzatába is.
Az adóhatóság sejti azt is, ki a titokzatos ellenőr, aki kiállt Horváth mellett. Egy jó kolléga volt, de előléptették, talán ekkor olyan feladatot kapott, amit nem kellett volna ráosztani – írja az Index.hu. Lehet, hogy 2007 után ő mást szeretett volna csinálni, mint amit ráosztottak, és ezért lehet most sértett. De a NAV már a másodfokú munkaügyi pert is megnyerte ellene.
Varga kifejtette: a láncolatos áfacsalás egész Európában probléma, nem véletlenül javasolta a NAV a kormányzatnak a mezőgazdaságban a fordított áfa bevezetését. Amit Horváth András ezermilliárd forintos áfacsalásnak nevez, az az adóhatóság szemszögéből ekkora összegű áfarés. Ez utóbbiban szerepel a felszámolás alatt álló társaságok 500 milliárd forintos áfatartozása is. Az elnökhelyettes jelezte: nem ismeri, hogy Horváth András milyen számítás után emelte meg az 1000 milliárdot 1700 milliárd forintra.
Varga ismertetett néhány belső ellenőrzési módszert, hozzátéve: valamennyi áfa-visszaigénylést – azok nagy száma miatt – képtelenek ellenőrizni. A gyanús ügyeket a számítógép leválogatja, így azokat ellenőrzik.
Az elnökhelyettes bemutatott egy táblázatot, amely szerint a nagy adózókat évente átlagosan 1,6-szer, míg a kiemelt adózókat 2,1-szer ellenőrzik. Problémát az első csoportnál 6,5, míg a másodiknál 24,6 százalékban találnak – ismertette az adóhivatal elnökhelyettese.