A „Gyurcsány-koalíció” minden egyes tagja lebukott

Komolytalanná vált a Gyurcsány-koalíció szándéka, nincs egyetlen hiteles mondatuk sem Paks ügyében.

TK
2014. 01. 24. 15:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Így reagált a nagyobbik kormánypárt arra, hogy az MSZP-s Józsa István pénteken felszólította a kabinetet, hozza nyilvánosságra az elmúlt egy évben keletkezett összes olyan dokumentumot, amellyel a paksi atomerőmű bővítéséről Oroszországgal kötött megállapodást előkészítették.

A Fidesz közleményében azt írta: a „Gyurcsány-koalíció” minden egyes tagja, Gyurcsány Ferenc, Bajnai Gordon és Mesterházy Attila is lebukott „az újabb hazugságaikkal”. Közölték: korábbi videofelvételek, nyilatkozatok sora, a WikiLeaks iratai és parlamenti döntésük is bizonyítják, hogy mindegyikük akarta és támogatta a paksi atomerőmű orosz technológiával való felújítását.

„Ők is pontosan tudják, hogy ez elemi érdeke az országnak, most mégis színjátékot játszanak” – írták. Közleményükben kitérnek arra: Mesterházy Attila 2009-ben titokban az amerikai követség egyik munkatársával közölte, hogy az oroszok előnnyel indulnak a pályázaton. A Fidesz szerint a baloldali politikusok az emberek energiabiztonságának kérdését kampánycélokra próbálták felhasználni, és „újra be akarták csapni a magyarokat”.

Videofelvétel tanúskodik róla, hogy 2010-ben még nemzeti stratégiai ügynek nevezte a paksi bővítést Bajnai Gordon. Miniszterelnökként még arról beszélt, hogy 2020 és 2022 körül már működhetnének az új blokkok.

A Paks TV-nek nyilatkozva azt mondta: „Most kellett döntenünk arról, hogy egy projekttársaság alakuljon azért, hogy majd tíz-tizenkét év múlva működhessen az az új blokk, blokkok, amelyek Paksot Magyarország meghatározó energiatermelő cégeként megtartják.”

Bajnai Mesterházy Attilával együtt látogatást is tett az atomerőműben, A 2010 februárjában a Tolnai Népújság által közölt, a mai napig is elérhető cikkben a még kormányfő Bajnai azt fejtegeti: Paks fontos szerepet játszik hazánk biztonságos energiaellátásában, lehetőséget teremt az olcsó villamos energia előállítására és arra, hogy Magyarország energiatermelése minél kevésbé szennyezze a környezetét. Mint mondta, ma ugyanazok az érvek szólnak az erőmű bővítése mellett, amelyek az építésére ösztönöztek.

Ma már inkább várna az Együtt–PM Szövetség vezetője. „A paksi döntés pontosan erről szól: egy döntés, amelyet körülbelül nyolc-tíz év múlva ráértünk volna meghozni. Ezt most előrehozzuk, tender nélkül odaadjuk valakinek, akinek egyébként a technológiájával valószínűleg nincs baj, de azzal igen, hogy miért most döntjük el, miért ilyen drágán és átláthatatlan finanszírozási feltételekkel” – fogalmazott az ATV-ben a politikus.

Bár a szocialisták és a Gyurcsány-féle Demokratikus Koalíció is élesen támadja a bővítést, nagykövetségi táviratok tanúsága szerint 2009-ben még meg voltak győződve arról, hogy egyedül az oroszok képesek korszerűen, biztonságosan és hazánk energiaigényeinek megfelelően végrehajtani. A WikiLeaks által közzétett iratokból kiderül, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnökként már 2008-ban arról beszélt, hogy egy vagy két reaktor építésével kell bővíteni az erőművet – igaz, ez csak hónapokkal később derült ki, később pedig már válságkezelő intézkedésként beszélt a beruházásról.

Egy májusi táviratban pedig már arról számolt be az amerikai nagykövetség, hogy a paksi bővítés pályázatára valószínűleg meghívják az amerikai Westinghouse energetikai céget is, de „több megfigyelő szerint úgyis egy orosz cég lesz majd a győztes”. A nagykövetség ezt a megjegyzését például arra alapozta, hogy Mesterházy Attila, aki akkor az MSZP frakcióvezetője volt, azt mondta a követség egyik munkatársának, hogy az oroszok előnnyel indulnak a pályázaton – mivel jelenleg orosz technológiával működik a paksi atomerőmű –, de reméli, hogy „amerikai vállalatokat is figyelembe lehet majd venni” a beruházásnál.

Az Orbán-kormány rendkívül kedvező, harmincéves futamidejű hitelt kap majd az orosz államtól, a szocialisták viszont – mint az a táviratokból kitűnik – nemzetközi hitelintézetektől, például a Világbanktól és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banktól vettek volna föl piaci kamatozású hitelt a beruházáshoz, ami az ország pénzügyi kitettségét sokkal inkább növelte volna.

Az is beszédes, hogy Gyurcsányék a hitelért cserébe akár kisebbségi tulajdonrészt is adtak volna a pénzügyi befektetőknek, ami megszüntette volna a teljes állami felügyeletet egy kulcsfontosságú stratégiai ágazatban. Ennek következtében a haszon egy jelentős része a magyar költségvetés helyett külföldre áramlott volna, ráadásul az energiaárakat is kedvezőtlenül befolyásolhatta volna a részleges privatizáció. Ezzel szemben az Orbán-kabinet az államközi szerződés megkötésekor ragaszkodott ahhoz, hogy a beruházó ne szerezzen részesedést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.