Az embereknek joguk van megtudni, hogyan gazdálkodtak ebben az időben a közvagyonnal – hangoztatta Csizmadia László, a CÖF alapítója, a Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány elnöke a sajtótájékoztatón.
Emlékeztetett arra, hogy még 2010 márciusában feljelentést tettek az ügyben, de az igazságszolgáltatás „kocogósra vette a tempót”.
Jelezte, hogy a témában cikksorozatot indítottak a Magyar Hírlapban, amellyel azt kívánják feltárni, hogy a feltételezett vagyonvesztésért kik lehetnek felelősek. Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) megállapításait is tartalmazó első írás pénteken már meg is jelent a lapban – közölte.
Azt mondta, a cikksorozattal fel kívánják tárni, kik a fő felelősök: véleményük szerint, „gyaníthatóan azok, akik ebben a tevékenységben részt vettek, (...) akik most a hatalomba vissza akarnak jönni, és egy zárt részvénytársaságban végezték a magyar állam és az emberek vagyonának a kezelését. Nagy valószínűséggel számon kérhetők lesznek. Név szerint gondolunk Gyurcsány Ferencre, Bajnai Gordonra, Veres Jánosra és nem kevésbé Mesterházy úrra is”.
Közölte, „legfőbb sejtésük az”, hogy a 2007-es vagyontörvényt nem szerkezeti váltás és „jobbítás” érdekében fogadták el, hanem azért, mert az „eszköze volt annak, hogy el lehessen tüntetni azokat a szabálytalanságokat, amelyek az elődszervezeteknél és a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-nél is megvalósultak”.
A közelgő tavaszi választásokra utalva azt mondta, a CÖF azt üzeni a választópolgároknak, hogy „becsengettek”, és mintegy tantestületként értékelhetik majd a korábbi kormányzatok tevékenységét. Arról beszélt, a választóknak lehetőségük lesz arra, hogy még a bírósági ítéletek előtt erkölcsi döntést hozzanak, és „útilaput” kössenek azok talpára, akik a nemzeti vagyon hűtlen kezelésével gyanúsíthatók.
Fricz Tamás, a CÖF alapítója arról beszélt, egy „magyar demokraták nevű civil szervezet” petíciót intéz – vagy már intézett is – az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) főtitkárához, és abban arra szólították fel, hogy „a magyarországi áldatlan állapotokra való tekintettel” a tavaszi választásokra különösen figyeljenek oda, mert szerintük választási csalások várhatók. Közölte, a kezdeményezést teljesen megalapozatlannak és a magyar demokrácia tekintélyét sértőnek tartják. A CÖF „a szellemi honvédőkkel együtt” egy, az EBESZ főtitkárának írt petícióval, illetve nyílt levéllel válaszol a vádakra.
Csizmadia László a sajtótájékoztató után az MTI-nek arról is beszámolt, hogy várhatóan március 15-ére újabb békemenetet hirdetnek majd „az összefogás demonstrálására”.