Nyíregyháza teljes adósságát átvállalja az állam

Több pénz juthat a foglalkoztatási programokra és a közbiztonság növelésére is.

WL
2014. 01. 16. 13:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A honvédelmi miniszter elmondta: tavaly év végén 18,67 milliárd forint volt a nyírségi nagyváros adóssága, amelyből első lépésben mintegy 12,1 milliárd forintot vállalt át az állam a kormány döntése alapján. Ennek folytatása a második lépcsőben a fennmaradó 6,53 milliárd forintos adósságkonszolidáció.

Amennyiben nem történt volna meg az adósságátvállalás, akkor 2,8 milliárd forint lett volna az az összeg, amit a város költségvetéséből az adósság törlesztésére kellett volna fordítania – közölte a miniszter. Hozzátette: február végéig minden magyar település megszabadul a maradék adósságától és kikerülhet abból az adósságcsapdából, amelybe a Gyurcsány–Bajnai-kormány hibájából került.

Hende Csaba emlékeztetett, 2002-ben olyan vidék- és önkormányzat-ellenes politika zajlott, ami újabb és újabb feladatokkal terhelte meg az önkormányzati rendszert anélkül, hogy ehhez a szükséges forrásokat hozzárendelték volna. A települések rá voltak kényszerülve vagyonuk felélésére és az eladósodásra, emiatt 2005 és 2010 között a négyszeresére nőtt a magyar települések adósságállománya.

Az adóssághegy, amely 2010-re „maga alá temette” Nyíregyházát és a többi települést, meghaladta az 1200 milliárd forintot – hangsúlyozta a miniszter. Hozzátette: ezzel a „vidékromboló” politikával szemben a kormány mindent megtesz azért, hogy valamennyi önkormányzat tiszta lappal kezdhesse a gazdálkodását.

Nyíregyháza ezután a gazdaságfejlesztésre, a foglalkoztatási programokra koncentrálhat, de több pénz juthat szociális programokra, a közbiztonságot javító intézkedésekre is – fejtette ki Hende Csaba. Az adósság átvállalásáért cserébe a kormány azt kéri az önkormányzatoktól – folytatta a miniszter – , hogy készítsenek el egy gazdaságfejlesztési és növekedési tervet, amelyben bemutatják a településük jövőképét és a lehetséges kitörési pontokat.

„A kormány intézkedéseinek köszönhetően immár kijelenthetjük, hogy bekövetkezett a gazdasági fordulat. Tartós, sőt várakozáson felüli a gazdasági növekedés” – fogalmazott Hende Csaba. A miniszter a Brüsszel által 2014-re prognosztizált ötszázalékos gazdasági növekedési adatra utalva elmondta, az elemzők túlságosan optimistán ítélik meg a magyar gazdaság növekedési potenciálját.

Az a Magyarország, amely az előző szocialista kormányok tevékenysége miatt 2010-ben Európa „beteg embere” volt és a szakadék szélén állt, mára a pozitív növekedési számadatokról vitázik Brüsszellel – mondta a miniszter. A rezsicsökkentésnek és az adócsökkentésnek köszönhetően a munkavállalók zsebében több pénz maradt, a vállalkozások versenyképességét pedig foglalkoztatási programokkal, az uniós források maximális kihasználásával, új forráselosztási rendszerrel, valamint olcsó hitelekkel segítette a kormány – sorolta Hende Csaba.

Kovács Ferenc (Fidesz–KDNP), Nyíregyháza polgármestere a tájékoztatón elmondta, a meglévő bankhitelek mellett 4,6 milliárd forint kifizetetlen számlát örökölt a jelenlegi városvezetés, amely összeget éppen a helyi és megyei kis- és középvállalkozásoknak nem fizetettek ki.

A polgármester kiemelte, a kormány segítsége nélkül nem lehetett volna konszolidálni a város adósságát, mivel a nagymértékű eladósodás miatt már nem volt hitelképes a város. Kovács Ferenc közlése szerint az adósság a helyi adóbevétel mintegy egyharmadát tette ki.

Petneházy Attila fideszes önkormányzati képviselő a tájékoztatón hangsúlyozta, új időszámítás kezdődik a város életében. Vinnai Győző (Fidesz–KDNP) megyei kormánymegbízott arról szólt, hogy az adatok szerint a megyében 200 ezren dolgoznak, ez a szám pedig új foglalkoztatási csúcsot jelent.

A 229 megyei település több mint háromnegyede küszködött adóssággal, Nyíregyháza mellett Tiszalökön például 325, Tiszavasváriban 272, Ibrányban 100, Nyírteleken pedig 17 millió forint adósságot vállal át az állam – közölte a kormánymegbízott.

Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter csütörtökön Szegeden bejelentette, a város korábbi adósságának felét, 14 milliárd forintot vállal át a kormány, a teher másik részét már tavaly rendezte a kabinet. Csongrád megye ötezer fő feletti településeitől február végéig további 16 milliárd forintnyi adósságot vesz át a kormány – mondta a politikus.

Németh Lászlóné megjegyezte, a február végéig lezáruló önkormányzati adósságkonszolidáció során feltehetően a szegedi az egyetlen olyan sajtótájékoztató, amelyen az adott település polgármestere, illetve a hivatal képviselői nem vesznek részt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.