Orbán: Közép-Európa lehet Európa megújulásának motorja

A kormányfő Donald Tusk társaságában ünnepi díszelőadáson vesz részt a Liszt Ferenc Zeneakadémián.

WA
2014. 01. 29. 18:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormányfő lengyel kollégája, Donald Tusk társaságában ünnepi díszelőadáson vesz részt a Liszt Ferenc Zeneakadémián. Az esemény előtt tartott beszédében kiemelte: „ez a közös küldetés még közelebb hozhat minket egymáshoz, és mindkét ország számára egy nagyszerű korszak lehetőségét hordozza”.

Orbán Viktor lengyel partnerét köszöntve úgy fogalmazott: „a mi nemzedékünk számára ők, a lengyel Szolidaritás és antikommunista ellenállás résztvevői a személyes hőseink”. Tőlük tanulták meg, hogy milyen harcmodorral lehet megdönteni a kommunizmust – fűzte hozzá.

Közölte: a magyar és a lengyel népet hosszú, évszázadok óta tartó kötelék fűzi össze. A mohácsi csatában például 1600 lengyel lovag is elesett, a 15. században a krakkói egyetem a magyar diákság szellemi központja is volt, 1200 magyar diák tanult ott – idézte fel. Arra is kitért, hogy 1956-ot is együtt élték át, akkor a lengyelek véradást és adománygyűjtést szerveztek.

A kormányfő elmondta: közismert az is, hogy lengyel katonák is harcoltak itt 1848–1849-ben a magyar felkelők oldalán, és az 1863-as lengyel felkelésben magyarok is részt vettek a felkelők oldalán. 1920-ban, a lengyel történelem egy fontos pillanatában, amelyet a lengyelek „csoda a Visztulánál” elnevezésen tartanak nyilván, „mi, magyarok is szereztünk érdemeket” – emlékeztetett.

Orbán Viktor hangoztatta: Lengyelország vezetése és népe az utóbbi években is „minden nehéz pillanatban mellettünk állt, sőt kiállt értünk, köszönet illeti ezért a lengyel barátainkat”.

Donald Tusk köszöntőjében hangsúlyozta: a magyarok és a lengyelek tudják, mit jelent, hogy szabadok, ezért el kell vinniük a reményt azoknak a népeknek, amelyek ezt még nem érték el.

E két népet sok minden összeköti: az évszázadokkal korábbi magyar és lengyel királyok, Bem apó, Kossuth Lajos, a Magyarországra menekült lengyeleknek nyújtott segítség, a lengyelek szolidaritása 1956-ban és a lengyel Szolidaritás mozgalom támogatása a magyarok részéről a nyolcvanas években – sorolta. Hozzátette: a lengyelek tudják, hogy a magyarokra mindig számíthatnak.

A lengyel kormányfő azt mondta, a múlt század legrosszabb időszaka volt a totalitárius rendszer és az ezzel szemben kibontakozó ellenállás korszaka. Ezek az események befejeződtek 1989-ben, és amint a 25. évfordulója közeledik annak, hogy visszatértek a szabad népek családjába, a magyarok és a lengyelek büszkék lehetnek arra, hogy ezt elérték – hangoztatta.

Donald Tusk arról beszélt, hogy miközben ma a szabadságukat ünnepelik, nem feledkezhetnek el azokról, akiknek ez még nem adatott meg. Az ukránok megmutatták, készen állnak arra, hogy nagy árat fizessenek szabadságért, és ezt kell üzenni nekik, hogy a helyzetükben nem lehet jobb megoldás, mint a megegyezés – vélekedett.

A lengyel miniszterelnök felidézte Orbán Viktor októberben mondott szavait, amelyek szerint a szabadság nem sors, hanem választás, akarat, szándék kérdése. Pár évtizede a magyar és lengyel nép csatlakozni akart a szabad népekhez. Ők tudják, hogy mit jelent a szabadság, ezért el kell vinniük a reményt azoknak, akik ezt még mindig nem érték el – mondta.

A díszelőadáson mások mellett részt vett Hende Csaba honvédelmi miniszter, Darák Péter, a Kúria elnöke, Polt Péter legfőbb ügyész és a diplomáciai testület tagjai.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.