A szocialista párt vezetésének kezdeményezésére Simon Gábor elnökhelyettes felfüggesztette párttagságát és valamennyi, a pártban betöltött tisztségét – közölte az MSZP kedd este. A szocialisták nyilatkozata szerint jelenleg nem tudható minden kétséget kizáróan, hogy a megjelent állításokból mi igaz. A szocialista párt vezetése kezdeményezte a párt illetékes testületeinek összehívását csütörtökre, hogy meghallgassák Simont, majd megtegyék a szükséges lépéseket. A pártban egyébként nem került szóba a pénz eredete.
Simon Gábor Kossuth Rádió szerda délelőtti Krónikájának kijelentette: „most nincs mit mondanom. Csütörtökön részletes tájékoztatást fogok adni, kérem ezt fogadják el”. Arra a kérdésre, hogy tényleg beszélt-e Mesterházy Attila MSZP-elnökkel telefonon, azt válaszolta: „fogok még beszélni vele”.
A Magyar Nemzet kedden arról írt, hogy Simon Gábor 2009. április 10-én 575 ezer eurót és 163 ezer dollárt helyezett el Ausztriában nyitott értékpapírszámláira, 2013. október 16-án betétszámlájának egyenlege 770 ezer eurót tett ki, több mint 240 millió forintot. A lap szerint korábbi bevallásai alapján sem mutatható ki, hogy honnan származik a pénz, és a képviselő jelenlegi vagyonbevallásában sem szerepelteti azt.
Mesterházy Attila helyettesének ügye nagy port vert fel a baloldali összeboruláson belül, még a cikk megjelenésének napján összejöttek – a Hvg.hu értesülése szerint válságstábot állítottak fel –, ahol az MSZP korábbi választmányi elnökének további sorsa volt a fő téma. A portál szerint a döntés is megszületett: a Gyurcsány-lista XVIII. kerületi jelöltjének mennie kell az MSZP-ből és a közéletből. Ezt mondta Jávor Benedek, az Együtt–PM társelnöke is, aki sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: a szocialisták úgy döntöttek, megválnak a párt elnökhelyettesétől, mivel szereplését nemkívánatosnak tartják a 2014-es választáson.
Az Index a pénz eredetéről azt írja, ugyanaz az osztrák bank finanszírozott egy XVIII. kerületi kötvénykibocsátást, amely pénzintézetnél Simon számlát nyitott, nagyjából akkor, amikor a kibocsátás megtörtént. Az internetes portál szerint a Simon eltitkolt bankszámlájával kapcsolatos adatokat maga a pénzintézet adta ki a magyar hatóságoknak, miután azok hivatalos megkeresést küldtek az osztrákoknak.
Az Index úgy tudja, hogy Simon párton belüli meghallgatása már le is zajlott, és a pénz eredete állítólag nem került szóba. A lap forrása szerint Simon nem cáfolta a Magyar Nemzet állításait. A letargikus hangulatú megbeszélésen Simon azzal magyarázta az MSZP vezetőinek, hogy Ausztriában tartja a pénzt, hogy Magyarországon kevéssé lehet bízni a pénzügyi stabilitásban.
Gréczy Zsolt, a Demokratikus Koalíció szóvivője is azt mondta: ha igazak a Simonról szóló hírek, akkor az MSZP elnökhelyettesének távoznia kell a közéletből. A Gyurcsány-párt politikusa szerint biztosak abban, hogy amennyiben a hír igaz, úgy Mesterházy a lehető leghatározottabban és legkeményebben lépni fog ebben az ügyben. Schiffer András, az LMP társelnöke azt mondta az ügy kapcsán, hogy joggal háborítja fel az embereket, és „csak a vak nem látja”, hogy mind a jobb-, mind az „álbaloldal” politikusai „úgy tömik degeszre a zsebüket”, hogy azt nem lehet alátámasztani a hivatalosan bevallott jövedelmükkel.
A Jobbik szerint Simon Gábor lemondásra való felszólítása még nem old meg semmit, ennyivel nem lehet elintézni az MSZP második emberének „példátlan mutyiját”. Ezt Mirkóczki Ádám országgyűlési képviselő közölte kedden az MTI-vel, jelezve: újra kezdeményezik, hogy minden parlamenti képviselőnél, kormánytagnál és hozzátartozóinál legyen rendszeres vagyonosodási vizsgálat.
Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője azt mondta: „várjuk az MSZP tisztázó válaszát. Nekik kell megmondaniuk, hogy ebből mi igaz, és mi az, ami nem” – tette hozzá. A XVIII. kerületi önkormányzat vezetése azonnali magyarázatot és teljes körű beszámolót követel Simontól, valamint Kőrös Pétertől, a helyi MSZP-frakció vezetőjétől. Közölték, egyebek mellett arra várnak választ, Simon honnan szerezte a több száz millió forintos vagyonát, azt miért nem tüntette fel vagyonnyilatkozatában, valamint a kerületi MSZP-frakció tagjai tudtak-e az eltitkolt vagyonról. Azt is kérdezték, Simon és az érdekeltségébe tartozó cégek milyen szerződéseket kötöttek 2000 és 2010 között az önkormányzattal, illetve annak cégeivel.
Arra is választ várnak, hogy a szocialista politikus „be nem vallott és le nem adózott megtakarításainak” van-e köze ahhoz, hogy az előző önkormányzat több mint 10 milliárd forintos adósságot halmozott fel. Arra is kérték a helyi szocialista frakció vezetőjét, foglaljon állást az ügyben, „miként értékeli Simon botrányát, illetve milyen felelősséget érez az eladósított kerület MSZP-s országgyűlési képviselőjének morálisan, illetve jogilag is aggályos tetteiért”.
Az M1 Híradója megtalálta Simont. Autója az egyik budapesti lakása előtt parkolt és a lakásban égtek a lámpák, árnyéka feltűnt az egyik ablakban Amikor becsöngettek, hogy megkérdezzék a külföldi bankszámlák ügyében, a lakásban lekapcsolták a villanyt és a csöngetésre nem jött ki senki.
Simonnak nincs hivatalos álláspontja az ügyben – ezt Veres Gábor mondta az ATV-ben. Az MSZP szóvivője közölte: arra kérték a képviselőt, hogy gondolja át, ebben a helyzetben mikor használ a legtöbbet az pártnak. Ezután Simon úgy döntött, lemond a pártban minden pozíciójáról és felfüggeszti párttagságát. Veres elmondta azt is: Mesterházy Attila távollétében Molnár Zsolt beszélt Simon Gáborral.
Megdöbbenve értesült Budapest XVIII. kerülete arról, hogy Simon Gábor, Mesterházy Attila jobbkeze, titokban Ausztriában gyűjtögetett és parkoltatott több százmillió forintot – mondta el a Hír Televízió Magyarország élőben című műsorában kedd este Kucsák László, Fidesz-KDNP országgyűlési képviselője. Úgy vélte, az, hogy az ellenzék most megszabadulna Simontól nem megoldás, azonban ítélkezni az ügyben nem akar, mert az az igazságszolgáltatás dolga.
Kucsák fontosnak vélte, hogy fény derüljön arra, hogy „honnan jött ez a sok pénz és milyen módon került oda, ahová került”. Mesterházyéknak – mint mondta – válaszolniuk kell, hiszen a kerületi állampolgárokban és országszerte is jogosan merültek fel kérdések az üggyel kapcsolatban. Tájékoztatott, kerületi szinten az elszámoltatási munkacsoport tervez meghallgatásokat, a fejleményekről az önkormányzat vezetése ad majd tájékoztatást. Kitért arra is, az ellenzéki összeborulás miniszterelnök-jelöltje még nem nyilvánult érdemben, a mai csak egyes kiszivárgott információkkal lehet találkozni, még akkor is, ha egy igen fajsúlyos dologról van szó.
Hangsúlyozta, Simon 2008-tól a Gyurcsány-kormány államtitkáraként dolgozott, és ugyan csak ekkor nyitotta meg a most szóba került, több mint 240 millió forintnak megfelelő összeget tartalmazó számlákat. Azonban az akkori bevételeiből – folytatta – nem állhat össze egy ilyen léptékű különbség, amiről szintén választ kell adnia Mesterházynak. Leszögezte, az nem életszerű, hogy az MSZP pártelnökének washingtoni látogatása okán akadozik az információáramlás, a 21. században a kapcsolattartás megteremthető. – Újabb állításokkal gyarapodik, dagad az ügy, az MSZP vezetése, maga Simon Gábor is tartoznak a választóknak.
Rubovszky György (Fidesz-KDNP), a mentelmi bizottság elnöke a történtek kapcsán a Hír Televíziónak azt monda, levélben fordult Simonhoz, amiben tájékoztatta az azóta párttagságát felfüggesztő képviselőt a kötelezettségeiről. A törvény erejénél fogva felszólította, hogy öt napon belül tisztázza a részleteket. Ezt követően a bizottság összeül, és a rendelkezésre álló információk alapján meghozza döntését, azonban – mint fogalmazott – a lehetőségeik és a hatáskörük véges. Arra a kérdésre, hogy közokirat–hamisításnak számít-e egy ekkora vagyonelem feltüntetésének elmulasztása, azt felelte: ilyen korábban még nem fordult elő, nem találkozott még hasonló esettel sem.