Emlékeztetett arra, hogy Gyurcsány Ferenc még az Összefogás létrejötte előtt arról beszélt: MSZP-elnökként tudomása volt arról, hogy gyanús százmilliók áramlanak a párt számlájára, „aminek eredetéről jobb ha nem tudunk”. Lehet, hogy most e gyanús pénzek egy része megkerült Simon számláján, vagy ezek nem azok a százmilliók? – kérdezte Kósa Lajos.
A kormánypárti politikus Mesterházy Attila szocialista pártelnöktől arra is választ vár, hogy az MSZP vezetése vagy a pártvezetés bármely tagja tudott-e a párt második emberének az osztrák bankban tartott százmillióiról. Azt is szeretnék megtudni, hogy Simon Gábor gyűjtött-e adományt, támogatási pénzt az MSZP-nek, és ha igen, akkor abból használtak-e fel bármilyen, esetleg politikai célra?
Mesterházy Attilától arra is választ vár a Fidesz ügyvezető alelnöke: van-e tudomása az MSZP vezetésének arról, hogy más személyek is parkoltatnak további százmilliókat különféle számlákon? Ezeket még a választási kampány előtt tisztázni kell, mert a kampánypénzek kezelése meglehetősen szigorú – fűzte hozzá a politikus.
Kósa Lajos szerint ez az ügy árnyékot vet a baloldali összefogás valamennyi pártjára, ezért nyilatkozniuk kell, hogyan kívánják a kampánypénzeket kezelni. Ha nem adnak választ ezekre a kérdésekre, „az összes korrupciós vád, amit a Fideszre megfogalmaztak, a szocialistákra hull vissza” – tette hozzá Kósa Lajos.
Mint az ismert, Gyurcsány Ferenc tavaly ősszel tett utalást a rejtélyes pártfinanszírozásra, szó szerint azt mondta: „Én voltam ennek a pártnak az elnöke. Sok helyről vándorolt oda a pénz, Európából nem nagyon. Ahonnan meg vándorolt, azt meg jobb, ha nem tudjuk.” A mondat akkor heves vitákat váltott ki, de azóta sem az MSZP, sem Gyurcsány részéről semmilyen érdemi információ nem látott napvilágot.
A Magyar Nemzet kedden arról írt, hogy Simon Gábor 2009. április 10-én 575 ezer eurót és 163 ezer dollárt helyezett el Ausztriában nyitott értékpapírszámláira, 2013. október 16-án betétszámlájának egyenlege 770 ezer eurót tett ki, több mint 240 millió forintot. A lap szerint korábbi bevallásai alapján sem mutatható ki, hogy honnan származik a pénz, és a képviselő jelenlegi vagyonbevallásában sem szerepelteti azt.
A pénz eredete kapcsán az Index azt írta, hogy ugyanaz az osztrák bank finanszírozott egy XVIII. kerületi kötvénykibocsátást, amely pénzintézetnél Simon számlát nyitott, nagyjából akkor, amikor a kibocsátás megtörtént. Az internetes lap szerint Simon közeli kapcsolatot ápolt a kerület előző vezetésével, különösen két meghatározó szocialista figurával, Szaniszló Sándor volt alpolgármesterrel és Kőrös Péterrel, a kerület jelenlegi MSZP-s frakcióvezetőjével.
A nap folyamán a Jobbik bűnszervezetben részvétel, hivatali vesztegetés, illetve különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás gyanúja miatt feljelentést tett ismeretlen tettes ellen.
Novák Előd szerdán úgy fogalmazott: ilyen nagy összegre „nem klasszikus bűnözési formákkal, hanem politikusbűnözéssel lehet szert tenni”, így a Jobbiknak erős a gyanúja, hogy ez a pénz a nemzeti vagyonból származhat. Hangsúlyozta: álláspontjuk szerint ennek az összegnek a megszerzése egyedül nem volt lehetséges, hanem egy bűnszervezet fenntartására volt szükség. Emlékeztetett: Simon Gábor évek óta az MSZP „első vonalába tartozik”, hol elnökhelyettesként, hol pedig az országos választmány elnökeként.
Schiffer András, az LMP frakcióvezetője szerint ha igazak a hírek az MSZP-s Simon Gábor ausztriai bankszámlájáról, nehezen képzelhető el, hogy arról senki más nem tudott a szocialista pártban, és a politikus magányos elkövető volt. Jelezte azonban: az ügyet a magyar és az osztrák hatóságoknak kell tisztázniuk
A XVIII. kerületi önkormányzat vezetése azonnali magyarázatot és teljes körű beszámolót követelt az MSZP elnökhelyettesétől, valamint Kőrös Pétertől. Kucsák László, a kerület Fidesz–KDNP-s országgyűlési képviselője.a Hír TV-nek azt is hangsúlyozta, hogy Simon 2008-tól a Gyurcsány-kormány államtitkáraként dolgozott, és ugyancsak ekkor nyitotta meg a most szóba került, több mint 240 millió forintnak megfelelő összeget tartalmazó számlákat.
Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője is azt mondta: „várjuk az MSZP tisztázó válaszát. Nekik kell megmondaniuk, hogy ebből mi igaz, és mi az, ami nem”.
Erre jelen állás szerint csütörtökig kell várni, ekkor érkezik ugyanis haza Amerikából Mesterházy Attila pártelnök. Az MSZP szóvivőjének közlése szerint egyelőre az MSZP sem tudja, mi a helyzet az ügyben. Veres Gábor szóvivő más témában tartott sajtótájékoztatóján kérdésre válaszolva cáfolta azt, hogy válságtanácskozás lett volna kedden az ügy miatt. Úgy folytatta, ha válságtanácskozás lett volna, amelyen a vezetők összeülnek és ezt a témát megbeszélik, akkor azon ő is ott lett volna, de nem volt ilyen. Az MSZP nincs válságban, egy helyzet van, amit meg kell oldani – hangsúlyozta.
Csütörtökön amikor Mesterházy Attila pártelnök hazaérkezik washingtoni látogatásáról, a kompetens testületek, így a párt országos választási bizottsága (ovb) is, összeülnek a helyzet kezelése érdekében, a tanácskozás vége után adnak tájékoztatást – közölte.
Simon Gábor választási listás helyével összefüggésben a szóvivő azt mondta, ha Simon Gábor csütörtökön személyesen megerősíti, hogy párttisztségeiről lemond, akkor az MSZP országos listájának módosítását a párt országos választási bizottsága és az országos elnökség hajthatja végre.
Egy másik kérdésre azt mondta, a pártelnök nélkül nem döntenek ebben a kérdésben, Simon Gábornak pedig minimum joga van ahhoz, hogy el tudja mondani az álláspontját. Hozzátette: eddig annyi történt, hogy Simon Gábor közölt információkat egyes MSZP-s vezetőkkel, de igazából még nem tudják, mi a helyzet. Veres Gábor tudomása szerint Simon Gábor még nem beszélt Mesterházy Attilával, Molnár Zsolttal, az MSZP kampányfőnökével beszélt telefonon. Utóbbi azonban másokkal nem akart erről beszélni, az ügyre vonatkozó kérdés elől futva menekült el.