Harangozó Tamás paksi milliói

A szocialisták elnökségi tagja pár éve még az erőmű bővítése mellett érvelt.

2014. 02. 25. 4:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurcsány Ferenc, Medgyessy Péter és Józsa István mellett más baloldali politikus is gazdagodhatott a paksi atomerőmű révén. Az MSZP elnökségi tagja és képviselője, Harangozó Tamás bő tizenhárom hónapig volt a Paksi Atomerőmű Zrt. igazgatósági tagja a Gyurcsány–Bajnai-kormányok idején, és ezalatt mintegy 3,3 milliós fizetést kapott a cégtől.

Mint arról korábban beszámoltunk, Mesterházy még 2013 elején a világ egyik legnagyobb energetikai vállalatával, a francia Areva vezetőivel tárgyalt titokban; a vállalatóriás a paksi bővítésről akart információkat szerezni, valamint politikai és gazdasági döntéshozók meggyőzésével egyengetni saját nukleáris technológiája előtt az utat Pakson.

 

A találkozón az MNO információi szerint részt vett Józsa István is, aki cégével 2010-ig 6,6 milliárd forintnyi megrendelést kapott a paksi atomerőműtől. Szerződése 2010-ben szűnt meg. Bár Mesterházy Attila és a szocialisták éveken át a paksi bővítés fontosságát hangoztatták, azonban amikor 2013-ban felmerült az orosz részvétel lehetősége, élesen bírálni kezdték azt; amikor pedig 2014 januárjában kiderült, hogy az orosz Roszatom fogja felépíteni az új blokkokat, teljes támadásba lendültek.

 

A Gyurcsány-koalíció az újabb paksi hazugságok helyett inkább egyre több kérdésre tartozik a válaszokkal Paks ügyében is – írta hétfőn a Fidesz sajtóirodája. Mesterházy Attila milyen paktumot kötött a francia atomóriással történt titkos tárgyalásán? Miért volt ott ezen a titkos találkozón Józsa István, aki közel 7 milliárd forintot kaszált az atomerőművön? Mit ígértek a franciáknak? Mesterházy Attila helyesnek tartja, hogy Gyurcsány Ferenc 80 millió forintot tett zsebre a szocialisták kormányzása idején az atomerőművel kötött színlelt szerződésnek köszönhetően? – teszi fel kérdéseit a kormányzó párt. A paksi fejlesztés erősíti hazánk energiafüggetlenségét, a hosszú távú rezsicsökkentés biztosítéka, amely hazai munkahelyeket teremt és segíti a gazdasági növekedést is – zárul közleményük.

Az erőmű kommunikációs osztályán a Magyar Nemzetet arról tájékoztatták: Harangozó Tamás 2009áprilisában és májusában havi 299 ezer, utána 2010 január végéig havi 269 ezer, végül 2010. május 10-ig havi 170 ezer forintot vehetett fel az állami irányítású cégtől. Harangozó annak ellenére kerülhetett ebbe a máskülönben komoly szakmai felkészültséget igénylő tisztségbe, hogy 2009 tavaszán még harmincéves sem volt, és önéletrajza szerint semmilyen energetikai képesítéssel nem rendelkezik. Politikai hátszele viszont már volt, hiszen 2002-től az MSZP szekszárdi szervezetének elnökségi tagja, majd 2006-tól elnöke lett, 2009-ben pedig a párt Tolna megyei elnöki tisztségét is megszerezte. Tavaly februárban Harangozó Tamás is részt vett a „Munkát, kenyeret!” követelő éhségmeneten.

Érdekes, hogy Harangozó Tamás két éve többször megszólalt a paksi bővítés ügyében, ám homlokegyenest az ellenkezőjét mondta annak, amit mostanában a balliberális pártok állítanak. Egy 2012. augusztus 8-i sajtótájékoztatóján például sürgette a paksi bővítést, és arról beszélt: óriási károkat okoz az országnak a kormány késlekedése. Kijelentette: a bővítés egymagában is megoldást jelenthetne a gazdasági visszaesésre, és a beruházás az ország jövőjét és energiabiztonságát is meghatározza a következő száz évben.

Harangozó sajtótájékoztatójára Jávor Benedek (akkor még LMP-sként) reagált, és nehezményezte, hogy az MSZP sürgeti a bővítést. Egyúttal jelezte: ha más hátterű vállalkozásokat is bevonnának, a bővítés ugyanolyan elhibázott lépés lenne, mint „a baloldali oligarchák” nélkül. Jávor szerint a „gigamutyi” akkor kezdődött, amikor a Fidesz, az MSZP és az SZDSZ 2009-ben felhatalmazást adott az előkészületekre a parlamentben. Harangozó válaszközleményében leszögezte: arról „majd nem ártana érdemben beszélni”, hogy a paksi atomerőmű jelenlegi blokkjainak közelgő leállása után miként lehet a magyar áramtermelés 40 százalékát kizárólag zöldenergiával pótolni. Harangozó egy két évvel ezelőtti ATV-s interjúban azért is kardoskodott a bővítés mellett, mert az több ezer magyar embernek adhat munkát.

 

Miniszterelnökként 2010 februárjában még Bajnai Gordon is arról beszélt: „az atomenergia felhasználása teremt lehetőséget olcsó villamos energia előállítására”. Ehhez képest Mesterházy Attila MSZP-elnök mostanában éppen azzal riogat, hogy drágább lesz az áram.

Emlékezetes, a 2010-es kormányváltás előtt az akkor még az MSZP-s Józsa István és az ugyancsak szocialista Gábor József tulajdonában lévő Gépkar Kft. nem kevesebb, mint 6,6 milliárd forintnyi (napi 1,7 milliós) megrendelést kapott a paksi atomerőműtől. 1997– 98-ban pedig havi nyolcmillió forintért, összességében nyolcvanmillióért adhatott tanácsokat a Gyurcsány Ferenc érdekeltségébe tartozó Agóra Marketing Kft.

 

Fotók: MTI/ Teol.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.