Simon Gábor lakásában is házkutatást tartott az ügyészség

Az MSZP volt elnökhelyettesének háza után a XII. kerületi lakásában is jártak a nyomozók.

2014. 02. 13. 15:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Soron kívül foganatosítják a nyomozati lépéseket Simon Gábor ügyében, miután az MSZP volt elnökhelyettese szerdai hatállyal lemondott képviselői mandátumáról, és így már nem védi mentelmi joga – mondta Fazekas Géza, a Legfőbb Ügyészség szóvivője a HírTV Magyarország élőben című műsorában.

Két lehetőség volt arra, hogy elinduljon az eljárás – mint Fazekas Géza rámutatott – az egyik ilyen az, hogy Simon Gábor önként lemond a képviselői mandátumáról, a másik pedig az, hogy a parlament hoz döntést mentelmi jogának elvételéről.

„Konkrétan az exképviselőt érintő nyomozati lépéseket nem tehetett az ügyészség, mert védte a mentelmi joga” – fogalmazott a szóvivő. Fazekas emlékeztetett, az osztrák pénzintézet bejelentése alapján már tavaly november óta zajlott a nyomozás. Utalva arra, hogy ügyészségi nyomozók jártak Simon Gábornál és az MSZP-székházban is, azt mondta, a Legfőbb Ügyészség emberei csütörtökön több helyszínen tartottak házkutatást, és lefoglalás is történt.

Ismert, Mesterházy Attila délután 2 óra körül a Hír TV kamerája elé állt, és azt mondta, a kiérkezett ügyészségi nyomozóknak átadott egy borítékot (Simon Gábor alternatív vagyonnyilatkozatával). Erre Fazekas Géza úgy reagált, „valóban jártak ott, egy bizonyos irat lefoglalására került sor”.

Fazekas tájékoztatott arról is, hogy az ügyészség mind ez idáig nem hallgatta ki Simont, de a folyamatos nyomozás érdekeire tekintettel a nyomozati lépésekről nem mondhat többet, információt későbbre ígért.

Ismert, a legfőbb ügyész adócsalás és magánokirat-hamisítás megalapozott gyanúja miatt kezdeményezte a büntetőeljárás megindítását még a múlt héten.

Simon Gábor csütörtökön bosszúsan fogadta XVIII. kerületi házában az ügyészség nyomozóit – közölte délután egy óra után a Hír TV. A sajtónak a helyszínen senki nem nyilatkozott, Simon a házába három embert engedett be a nyomozók közül, azt azonban nem lehetett tudni, házkutatási paranccsal vagy idézéssel érkeztek-e. Az MSZP-s elnökhelyettes ügyvédje is a helyszínen volt. Simon Gábor házánál egyre több újságíró volt jelen, miközben az MSZP elnökhelyettese beállt az autójával a garázsba, majd visszament a házába. A nyomozók délután három óra után távoztak, de a helyszínen nem nyilatkozott senki – közölte a Hír TV tudósítója.
Délután negyed négy körül Simon kijött a házából, becsukta az ajtót, majd autóba ült és elindult. Az MSZP egykori elnökhelyettese ekkor sem nyilatkozott, elhajtott a helyszínről. Azt nem lehet tudni, hogy mi volt az úti célja az egykori szocialista politikusnak. A Simon Gábor házában járt ügyészségi nyomozók fél 4-kor visszaértek a Központi Nyomozó Főügyészség Népligethez közeli épületébe, de a Simon-háztól kisvártatva elinduló volt MSZP-képviselő nem ért oda, nem is arra indult. Néhány újságíró egy darabig próbálta követni, de azokat Simon a városban furikázva egymás után lerázta.

A Simon-ügynek jelenleg nincs gyanúsítottja, a nyomozás folyamatban van – tudatta a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) szóvivője csütörtök délután. Nagy Andrea tájékoztatása szerint nem közölnek információkat arról, hogy csütörtökön milyen „nyomozati cselekmény történt”, az értesüléseket nem kommentálják. Hozzátette, a nyomozás a büntetőeljárásnak nem nyilvános szakasza, és jelenleg bármilyen adat nyilvánosságra hozatala sértené a nyomozás sikerét.

Kora este ügyészségi nyomozók jártak Simon Gábor XII. kerületi, Ágnes utcai lakásában is, ahonnan a politikussal együtt távoztak is fél 6 tájt. Arról továbbra sem adnak ki tájékoztatást, hogy milyen nyomozati cselekményeket végeznek.

Ez az a társasház, amelyben a volt MSZP-s képviselő és a felesége is vásárolt egy lakást két évvel ezelőtt. Simon 2012-es vagyonbevallásában a 120 négyzetméteres, legalább 80 milliós budai luxuslakás szerepelt ugyan, de a szocialista képviselő akkor nem rendelkezett olyan jövedelemmel, ami megmagyarázná, hogy miből vette az ingatlant.

Az M1 csütörtök esti Híradójában arról számolt be, hogy fél nyolc előtt néhány perccel egy hölgy érkezett Simon Gábor pestszentlőrinci házába, az MSZP egykori elnökhelyettese azonban nem ment haza.

A Hír TV információi szerint a Simon Gábor ügyében elindított büntetőeljárás miatt voltak nyomozók az MSZP székházánál. A televízió helyszíni tudósítója elmondta: ügyészségi nyomozók olyan borítékot vittek el az MSZP székházából, melyek a szocialista képviselőjelölt által a pártnak külön leadott vagyonnyilatkozatot tartalmazták.

A korábban elmondottakkal ellentétben Mesterházy Attila csütörtök délelőtt a parlamentben a Hír TV-nek azt mondta, nincs ilyen boríték, tekintettel arra, hogy a parlamenti képviselők vagyonnyilatkozata megegyezik a mostani képviselőjelöltek nyilatkozatával, így erre nincs szükség. Negyed órával később a pártelnök már pontosított a Hír TV-nek, elmondta, hogy mégis van ilyen boríték, melyet az ügyészségi nyomozók már el is vittek a Jókai utcai székházból. A Hír TV helyszíni tudósítója szerint Kormos Kata, a párt szóvivője számított arra, hogy Simon házánál megjelennek a nyomozók.

Mesterházy Attila délután 2 óra körül a Hír TV kamerája elé állt, és a korábban letagadott borítékról elmondta, azt átadta a kiérkezett ügyészségi nyomozóknak. Hozzátette, azt nem tudja, miért lesz hasznos a boríték a nyomozóhatóság embereinek, de arról beszámolt, hogy minden megválasztott MSZP-tisztségviselőnek a hivatal kezdete után 30 nappal legkésőbb le kell adnia egy nyilatkozatot, amiben közli vagyoni helyzetét. Ilyent Simonnak azért nem kellett leadnia, mert korábban is hivatalban volt, így korábbi vagyonnyilatkozatát érvényesnek tekintették erre. A nyomozók tehát Simon vagyonnyilatkozatát vitték el borítékban – derült ki a Hír TV délután 2 óra utáni jelentéséből.

Csütörtökön megszűnt a volt szocialista politikus képviselői mandátuma, miután megérkezett Simon lemondó levele az Országgyűlés elnökéhez – közölte korábban a Ház sajtófőnöke.

A parlament csütörtökön a házszabálytól történő eltéréssel felkérte a mentelmi bizottságot, hogy vizsgálja ki Simon Gábor eltitkolt vagyonának ügyét. A Ház 273 igen szavazattal, 2 nem ellenében támogatta Rubovszky György kereszténydemokrata képviselő önálló indítványát. Két DK-s Szűcs Erika és Vitányi Iván szavazott nemmel, míg a teljes szocialista frakció nem nyomott gombot.

A parlament határozata értelmében a bizottságnak március 31-éig kell tájékoztatót készítenie arról, hogy Simon eltitkolt százmilliói származhattak-e legális, bevallott jövedelemből, vagy országgyűlési képviselői, illetve korábbi párttisztségével állnak összefüggésben. Az Országgyűlés arra is felkérte a bizottságot, hogy vizsgálja meg, van-e lehetőség a Simonnak az összeférhetetlenség időszakában kifizetett javadalmazás jogi úton történő visszakövetelésére.

A KDNP-s Rubovszky György kezdeményezte, hogy az Országgyűlés kérje fel a mentelmi bizottságot: folytasson le vizsgálatot Simon Gábor „országgyűlési képviselőként tett vagyonnyilatkozatával és vagyonosodásával összefüggő egyes kérdések egyértelmű tisztázása érdekében”. A politikus keresné a lehetőséget a volt szocialista képviselő javadalmazásának jogi úton történő visszakövetelésére is.

Simon szerdán is folyamatosan bujkált és menekült a sajtó elől. A bukott MSZP-elnökhelyettes szerdán kora este a Hír Televízió stábja miatt nem mert hazamenni XVIII. kerületi lakásába, kocsijával a ház előtt csak lassított, majd amikor meglátta a rá várakozó riportert, megállás nélkül továbbhajtott, majd autót cserélt. Az osztrák számláján százmilliókat rejtegető politikus nem ment el szerda délelőtt a mentelmi bizottság ülésére. A testület elnöke ezért kezdeményezte a képviselői összeférhetetlenség kimondását.

A Magyar Nemzet február 4-én írt először arról, hogy Mesterházy Attila szocialista pártelnök helyettese, Simon évek óta hatalmas, több százmillió forintos vagyont parkoltat egy osztrák pénzintézet számláján. Az MSZP-s honatya a csaknem 250 millió forintos összeget nem tüntette fel egyetlen vagyonnyilatkozatában sem. A legfőbb ügyész adócsalás és magánokirat-hamisítás megalapozott gyanúja miatt kezdeményezte Simon mentelmi jogának felfüggesztését.

Simon február 6-án jelentette be, hogy minden MSZP-s tisztségéről és február 12-ei hatállyal országgyűlési képviselői mandátumáról is lemond. Mesterházy helyettese egyébként egy szót sem szólt arról, honnan szerezte a százmilliókat, és miért nem tüntette fel a vagyonbevallásában, csupán annyit közölt: jóhiszeműen hibázott, és el tud számolni. Azt továbbra is teljes homály fedi, honnan, hogyan és milyen céllal került ennyi pénz hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.