Érdemes lenne a Magyar Nemzeti Bankhoz (MNB) fordulnia minden olyan autóhitelesnek, aki 2010 előtt úgy vásárolt hitelre autót, hogy a kölcsönszerződést nem a hitelnyújtó pénzintézet, hanem az autókereskedő írta alá. Ezt tanácsolja az adósoknak Bihari Krisztina ügyvéd, aki a minap jogerősen is pert nyert egy pénzintézettel szemben.
A bíróság egy olyan autóhitel-szerződésről mondta ki annak érvénytelenségét, amelyet a pénzintézet helyett egy arra nem jogosult autókereskedő írt alá, és erre a Fővárosi Törvényszék indoklása szerint nem terjedt ki a kereskedő képviseleti jogosultsága.
Az ügyvéd elmondta: arról, hogy az érintett időszakban, mely autókereskedőknek volt jogosítványuk a pénzintézetek nevében eljárni, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének kellett nyilvántartást vezetnie, amelyik októberben beolvadt a Magyar Nemzeti Bankba.
Az ügyvéd hozzátette, több ezer hasonló módon megkötött szerződés lehet, mint amelyikről most a bíróság jogerősen kimondta az érvénytelenséget, így szükséges lenne a szerződéseket egyesével megvizsgálni. Bihari Krisztina szerint ha egy hitelszerződésről kiderül, hogy azt egy olyan autókereskedő írta alá, akinek erre a szerződéskötés időpontjában nem volt jogosultsága, akkor az adósnak mindenképpen érdemes lenne bírósághoz fordulnia, a szerződés ugyanis jó eséllyel érvénytelen, ahogyan azt a bíróság most meghozott ítélete is példázza. Az ügyvéd a nyertes perről elmondta, ez után elszámolási jogviszony keletkezhet a felek közt, s könnyen lehet, hogy ennek alapján nem az ügyfele, hanem éppen a pénzintézet tartozik az adósnak, ugyanis az érvénytelen szerződés alapján jutott jogtalan előnyökhöz.
A Magyar Nemzeti Bank nyilvántartása szerint azt, hogy a pénzintézetek nevében mely vállalkozások voltak jogosultak a hitelszerződések aláírása a 2009. december 31-én a hatályos engedélyek alapján a bankok esetében itt olvashatják, az egyéb pénzintézetek esetében pedig itt tekinthetik meg.
A listák tartalmazzák mindazon pénzintézeteket, amelyek igénybe vettek olyan vállalkozásokat, amelyek a nevükben eljárhattak, illetve azon cégek, úgynevezett ügynökök listáját is, amelyek jogosultak voltak a velük kapcsolatban álló pénzintézet nevében önállóan eljárni. Amennyiben az Ön hitelszerződését az az autókereskedő írta alá, ahol autóját vette, s a hitelügylet 2010 előtt jött létre, viszont nem nem találja az autókereskedő cég a nevét az MNB listáin, úgy vélhetően hitelszerződése szabálytalan módon jött létre.
Emlékezetes, a Magyar Nemzet néhány hete számolt be arról, hogy az autóhitelekkel probléma lehet, és a gépjármű-hitelezéssel foglalkozó pénzintézetek a legalapvetőbb szabályokat hághatták át. A lap megírta, a 2010 előtt hatályos törvényi szabályozás szerint alapvetően kétféleképpen járhattak el a pénzintézetek képviseletében az autókereskedők. Az egyik esetben a kereskedő aláírhatta a bank nevében a hitelszerződést, a másikban mindössze összehozhatta a pénzintézetet és az ügyfelet, s csupán elősegíthette a hitelügylet létrejöttét. A Magyar Nemzet úgy tudja, hogy az autókereskedők legnagyobb része az utóbbi körbe tartozott. Erről a Magyar Gépjármű-kereskedők Országos Egyesülete szolgált információkkal. Fojt Attila, az egyesület elnöke azt mondta, nem is tudott arról, hogy volt-e egyáltalán olyan autókereskedő, amelyik a pénzintézet nevében jogosult lett volna a hitelszerződés aláírására.
A lap az ügyben megkereste a MNB-t is, s kikérte azokat a listákat, amelyek tartalmazzák, mely autókereskedők voltak jogosultak eljárni a pénzintézetek nevében. Az MNB eljuttatta a laphoz a 2009. december 31-én hatályos listákat, ezekből az derült ki, hogy a legnagyobb hitelközvetítők szinte elvétve álltak kapcsolatban olyan autókereskedőkkel, amelyek jogosultak voltak eljárni a pénzintézetek helyett. Miután közzétette a Magyar Nemzet a listákat, adósok tömegei jelezték, hogy a hitelszerződésüket olyan autókereskedő írta alá, amely nem szerepel az MNB listáin. Így előfordulhat, hogy hitelszerződések ezrei lehetnek érvénytelenek.