Továbbra is rejtély, miért kaptak 80 milliót Gyurcsányék

Az atomerőműnél nem találták a szerződéseket, se egyéb dokumentációt, csak a kifizetési bizonylatokat.

2014. 02. 13. 19:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tíz hónapon keresztül havonta nyolcmillió forintot utaltak az Altus Zrt.-nek, de a teljesítésről semmilyen dokumentumok sincsenek az atomerőműnél. Az 1997–98-ben kifizetett 80 millió forint inflációval számolva ma 213,8 millió forintnak felel meg.

„Az atomerőmű életében nagyon szigorú szabályok vannak a dokumentumok megőrzésére, de tizenhat évvel ezelőtti dologról van szó. A szerződéseket nem találtuk meg, mert a szabályok nem követelik meg a megőrzésüket, viszont a kifizetésekről szóló bizonylatot igen: eszerint 1997–98-ban tíz hónapon keresztül havi nyolcmillió forintot fizetett ki a paksi atomerőmű az Altus-csoporthoz tartozó Agóra Kft. részére” – mondta a Hír TV-nek Kovács Antal, az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. kommunikációs igazgatója.

A Magyar Nemzet írta meg először, hogy a Gyurcsány Ferenc tulajdonába tartozó Altus-csoport egyik cége, az Agóra Marketing Kft. havi nyolcmillió forintot vehetett fel a paksi atomerőműtől. 1997 októberében (amikor Szabó József volt a paksi erőmű vezérigazgatója) tanácsadással és közvélemény-formálással bízták meg a Gyurcsány Ferenc nevével fémjelzett Altus-csoport egyik cégét, az Agóra Marketing Kft.-t. Az 1998-as választási kampány előestéjén megkötött, egy későbbi megállapodásban 1998. július 31-éig meghosszabbított szerződés alapján az atomerőmű „távlati céljaihoz kapcsolódó közvélemény-formáló tevékenységért” összesen nyolcvanmillió forintot fizettek ki a vezérigazgató saját rendelkezésű keretéből.

A Híradó múlt szerdán arra volt kíváncsi, vajon arra kapott-e pénzt a Gyurcsány Ferenc érdekeltségébe tartozó cég, hogy népszerűsítse az atomenergiát és a paksi erőmű egy későbbi bővítését. Az Altus tulajdonosa, Gyurcsány Ferenc akkor a vezérigazgatóhoz, saját feleségéhez irányította a Híradót.

Dobrev Klára ezt követően e-mailt írt a Híradónak, amelyben hozzájárult ahhoz, hogy a paksi atomerőmű kiadja a dokumentumokat. Az atomerőműnél azóta se találtak ezek közül semmit. Ekkor a Híradó újra megkereste Gyurcsány Ferenc feleségét, hogy adja oda ő az erőműnek készített dokumentumokat. Dobrev Klára azonban ismét nem küldött ilyet. Mint írta: „a tanácsadói szakma széles körben elfogadott és gyakorolt szabályainak megfelelően, megbízás keretében végzett munkáink anyagait kizárólag megbízóinknak adjuk, jelen esetben adtuk át. Ennél fogva nem áll módunkban Önöknek bárminemű dokumentumot (szerződés, tanulmány, stb.) átadni".

Így továbbra sem lehet tudni, hogy mire fizette ki az atomerőmű a 80 millió forintot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.