Újabb zártkörű Gyurcsány-vallomás

Gyurcsány Ferenc nemcsak az azonos neműek házasságát iktatná törvénybe, de lehetővé tenné az örökbefogadást is a homoszexuális párok számára.

2014. 02. 28. 4:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha bejutnak a parlamentbe, az első törvénytervezeteik egyikeként kezdeményezni fogják az azonos neműek házasságát, illetve azt, hogy az ilyen párok gyermeket fogadhassanak örökbe – jelentette ki szerdán egy zártkörű rendezvényen Gyurcsány Ferenc. A Demokratikus Koalíció (DK) elnöke az ELTE Bibó István Szakkollégium meghívására vett részt a beszélgetésen, amelyen kizárólag a szakkollégium diákjai lehettek jelen.

A Magyar Nemzet birtokába került hangfelvétel szerint Gyurcsány itt elárulta: „Csak azért nem nyújtottuk be a törvénytervezetünket erre vonatkozóan, mert nem akarjuk az összefogást megzavarni. Mert ettől csuklanának a szocialisták, azt hiszem.” A volt miniszterelnök azt mondta: „Kulturális és szexuális, hitbéli, identitásválasztási ügyekben mélységesen liberális vagyok. Senkinek semmi köze ahhoz, hogy mit gondolok és mit hiszek.” A következő mondatában mégis kifejtette, mit hisz: „És hiszem, vallom azt a nagyon hagyományos liberális elvet, hogy addig terjed az én szabadságom, amíg nem zavarja a másik szabadságát.”

Gyurcsány elmondta: „Hogy megbotránkoztassak mindenkit, mi vagyunk az egyetlen párt, aki egyébként támogatja az azonos neműek házasságát és a gyerek örökbefogadásának ügyét.” Gyurcsány zártkörű beismerése azért is lényeges, mert a DK honlapján közzétett programokban, dokumentumokban nyoma sincs annak, hogy esetleges hatalomra kerülésük esetén engedélyeznék a homoszexuálisok házasodását, és lehetővé tennék számukra gyermek örökbefogadását.

A volt kormányfő már 2006 tavaszán a szintén zártkörű őszödi frakcióülésen beszélt arról, mennyire fontos a kampányban bizonyos dolgokat eltitkolni a választók elől: „Amit meg lehetett csinálni az elmúlt egy hónapban, azt megtettük. Amit az azt megelőző hónapokban titokban meg lehetett csinálni úgy, hogy nehogy a választási kampány utolsó heteiben előkerüljenek olyan papírok, hogy mire készülünk, azt megtettük. Úgy őriztük a titkot, hogy miközben tudtuk, és ti is tudtátok, hogyha el fog jönni a választási győzelem, utána nagyon neki kell állni.”

Bár 2012 júniusában Molnár Csaba, a DK ügyvezető alelnöke bejelentette, törvénymódosítást készítenek az azonos neműek házassága érdekében, jelezte, azt csak a melegszervezetekkel való egyeztetés után nyújtják be. Tavaly júliusban pedig Sebián-Petrovszki László, a DK operatív igazgatója a Klubrádióban ígérte meg, hogy benyújtanak egy törvényjavaslatot, amely a homoszexuálisok házassága és az örökbefogadása mellett olyan fontos témákkal foglalkozik, mint a transzneműek nemváltoztatásakor szükséges okmánycsere kérdése. Azonban a parlamenti honlap tanúsága szerint a Gyurcsány-párt képviselői végül nem nyújtottak be ilyen javaslatot.

Ifjabb Lomnici Zoltán alkotmányjogász a Magyar Nemzetnek elmondta: az azonos neműek házasságához első körben két jogszabályt, az alaptörvényt és a polgári törvénykönyvet (Ptk.) kellene módosítani. Az alaptörvény kimondja: „Magyarország védi a házasság intézményét mint férfi és nő között, önkéntes elhatározás alapján létrejött életközösséget, valamint a családot mint a nemzet fennmaradásának alapját. A családi kapcsolat alapja a házasság, illetve a szülő-gyermek viszony.” A Magyar Nemzet 2012 januárjában brüsszeli forrásokra hivatkozva írt arról, hogy az unió a Gyurcsány Ferenc elleni büntetőeljárás megszüntetését, illetve a férfi és nő közötti házasság alaptörvényi rögzítésének eltörlését várja hazánktól a hiteltárgyalás sikeréért cserébe.

Ferencz Gábor, az MSZP sajtófőnöke a Magyar Nemzetnek elmondta: az MSZP nem gondolja, hogy az azonos neműek regisztrált élettársi kapcsolatának intézményén „rövid időn belül változtatni kellene”. Hozzátette: minden módosítás csak alapos társadalmi vita után képzelhető el, s nem gondolják, hogy a DK e tekintetben ne lenne kompromisszumkész. Az MSZP sajtófőnöke emlékeztetett: az új Ptk. vitájakor szocialista képviselők kezdeményezték, hogy az azonos nemű párok is örökbe fogadhassák egymás gyermekeit, ám ezt a kormánytöbbség leszavazta. – Ezt a törvénymódosítást újra kezdeményezni fogják – tette hozzá.

A Bajnai Gordon-féle Együtt 2014 tavaly januárban közzétett alkotmánytervezetében az áll: „az állam az azonos nemű, nagykorú személyek tartós életközösségét törvényben meghatározott formában védelemben részesíti”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.